2023 m. vasario 6 d.

Naujienos

2022-05-20

Įvykių, ekstremaliųjų įvykių, ekstremaliųjų sveikatai situacijų pasaulyje 2022 m. BALANDŽIO mėn. apžvalga

UŽKREČIAMOSIOS LIGOS
 

COVID-19

  

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo 2022 m. kovo pabaigos pasauliniu mastu naujų COVID-19 atvejų ir mirčių skaičius toliau mažėjo.
Per savaitę nuo 2022 m. balandžio 25 d. iki gegužės 1 d. buvo pranešta apie daugiau nei 3,8 milijono atvejų ir daugiau nei 15000 mirčių, atitinkamai 17 proc. ir 3 proc. mažiau nei praėjusią savaitę.
2022 m. gegužės 1 d. visame pasaulyje užregistruota daugiau nei 500 milijonų patvirtintų atvejų ir daugiau nei šeši milijonai mirčių.

  

BEŽDŽIONIŲ RAUPAI

  

KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA balandžio 20 d. pranešė apie daugiau nei 1088 beždžionių raupų atvejus per pirmąjį 2022 m. ketvirtį. Per tą patį laikotarpį dėl beždžionių raupų mirė 52 žmonės.
Beždžionių raupai priklauso tai pačiai virusų šeimai kaip ir raupai, tačiau dažniausiai sukelia lengvesnę infekciją. Jis gali plisti tarp žmonių per tiesioginį sąlytį su odos pažeidimais ar kūno skysčiais arba užterštomis medžiagomis, tokiomis kaip drabužiai ar patalynė. Jis taip pat gali plisti per didelius kvėpavimo takų lašelius, kurie paprastai negali nukeliauti toli, todėl reikalingas ilgalaikis kontaktas su sergančiuoju.
Liga paprastai prasideda į gripą panašiais simptomais ir limfmazgių patinimu, progresuojančiu iki plačiai paplitusio veido ir kūno bėrimo. Dauguma infekcijų trunka 2-4 savaites.
Žmonės beždžionių raupais dažniausiai užsikrečia Centrinės ir Vakarų Afrikos šalyse.
  

CHOLERA

 

KAMERŪNAS balandžio 3 d. informavo, kad toliau stengiasi suvaldyti choleros protrūkį, kuris tęsiasi nuo 2022 m. vasario mėn. Šia infekcija jau susirgo 6000 žmonių, nusinešė beveik 100 gyvybių. Visuomenės sveikatos pareigūnų duomenimis, cholera sergančių pacientų, patenkančių į ligonines, skaičius toliau kasdien auga.
Liga išplito daugiau nei 40 proc. didžiųjų miestų, įskaitant sostinę Jaundę, ekonominę sostinę Dualą ir Vakarų komercinius miestus, tokius kaip Buea, Limbe ir Bafoussam. Daugybė kaimų pranešė apie choleros atvejus, protrūkis gresia apimti visą šalį.

 

MALAVIS balandžio 3 d. pranešė, kad cholera šalyje toliau plinta, užregistruoti 3 nauji ligos atvejai, bendras užregistruotų atvejų skaičius padidėjo iki 45, tarp jų 2 mirties atvejai. Sveikatos pareigūnai pradėjo masinę informavimo kampaniją apie choleros prevenciją.

 

BANGLADEŠAS balandžio 4 d. informavo, kad daugiau nei 450000 žmonių visoje šalyje buvo diagnozuotas viduriavimas. Iš jų daugiau nei 55000 pacientų buvo gydomi Tarptautiniame viduriavimo ligų tyrimų centre Bangladeše. Apie 23 proc. pacientų, patenkančių į minėtą tyrimų centrą, yra sunkus viduriavimas arba cholera. Sveikatos pareigūnų duomenimis, 2022 m. viduriuojančių pacientų skaičius yra didesnis nei ankstesniais metais.

NIGERIJA balandžio 13 d. informavo, kad 2022 m. šalyje užregistruota mažiausiai 31 mirtis nuo choleros. Iš viso užregistruoti 1359 patvirtinti choleros atvejai. Choleros protrūkis paveikė 15 šalies valstijų.

 

EBOLA

 

KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA balandžio 23 d. paskelbė apie naują Ebolos virusinės ligos atvejį Mbandakos srityje, Equateur provincijoje.
31 metų vyras, 2022 m. vasario 25 d. studentas iš Boende, Tshuapa provincijoje grįžo į Mbandaką, Equateur provinciją. 2020 m. jis buvo paskiepytas nuo Ebolos. Ligos simptomai, tokie kaip karščiavimas ir galvos skausmas, jam pasireiškė 2022 m. balandžio 5 d. 2022 m. balandžio 16 d. jis buvo hospitalizuotas. 2022 m. balandžio 21 d. ligoniui atsirado hemoraginės karštligės požymių, tą pačią dieną jis mirė.
Balandžio 26 d. patvirtino antrąjį Ebolos atvejį Equateur provincijoje - glaudų pirmojo susirgusio asmens kontaktą. 25 metų moteris pradėjo jausti simptomus likus 12 dienų iki mirties. Sveikatos apsaugos pareigūnai šiuo metu stebi abiejų atvejų kontaktus - 145 asmenis.

 

E. COLI

 

JAV balandžio 15 d. pranešė, kad tiria E. coli infekcijos atvejus šiaurės rytų Alabamoje. Iš viso nustatyti 4 infekcijos atvejai mažiems vaikams.

 

GELTONOJI KARŠTLIGĖ

 

KONGAS balandžio 6 d. pranešė apie 7 galimus geltonosios karštligės atvejus, taip pat 5 patvirtintus atvejus. Nustatyti atvejai kelia susirūpinimą, kadangi prevencinės masinės vakcinacijos kampanijos dar nėra pabaigtos.

 

KENIJA balandžio 9 d. informavo, kad geltonoji karštligė Isiolo mieste nusinešė 7 žmonių gyvybes. Per pastarąjį mėnesį atliktas 61 pirminis tyrimas, iš kurių 53 buvo įtartini. Atlikus papildomus tyrimus, buvo patvirtinti 8 ligos atvejai.

BRAZILIJA balandžio 12 d. informavo, kad šalyje nuo geltonosios karštligės mirė turistas. Valstybinis sveikatos departamentas atlieka geltonosios karštligės infekcijos tyrimą San Salvadore ir Peixe. Šiuose miestuose vykdoma imunizacija ir pernešėjų surinkimas po turisto, užsikrėtusio geltonosios karštligės infekcija, mirties. Sveikatos pareigūnų duomenimis, turistas nebuvo pasiskiepijęs.

 

UGANDA balandžio 25 d. informavo, kad atlikus testus geltonosios karštligės antikūnai buvo teigiami 7 įtariamiems atvejams. Tačiau tolesni tyrimai nustatė tik vieną laboratoriškai patvirtintą geltonosios karštligės atvejį Vakiso rajone, Centriniame regione. Dėl galimo ligos plitimo šalyje ir rizikos išplisti į kaimynines šalis, Pasaulio sveikatos organizacija vertina, kad rizika yra didelė nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis.

 

HANTAVIRUSINĖ INFEKCIJA

 

ČILĖ balandžio 7 d. pranešė apie 51 metų moterį, gyvenančią izoliuotoje Ayacara vietovėje (80 kilometrų į šiaurės rytus nuo Čaiteno), kuriai diagnozuota hantavirusinė infekcija. Pacientė yra kritinės būklės. Sveikatos pareigūnai vykdo atvejo tyrimą.
Balandžio 30 d. pranešė, kad Los Lagoso regione patvirtintas 6-asis hantavirusinės infekcijos atvejis 2022 m.

 

ARGENTINA balandžio 21 d. informavo, kad Buenos Airių autonominio miesto (CABA) srityje mirė 57 metų vyras nuo hantavirusinės infekcijos.

 

BOLIVIJA balandžio 28 d. pranešė, kad La Paso departamente patvirtinti 3 hantavirusinės infekcijos atvejai.

 

HEPATITAI

 

JUNGTINĖ KARALYSTĖ balandžio 6 d. informavo, kad nustatė didesnį nei įprastai vaikų kepenų uždegimo (hepatito) dažnį. Panašūs atvejai vertinami ir Škotijoje. Hepatitas yra būklė, kuri pažeidžia kepenis ir gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, įskaitant keletą virusinių infekcijų, paplitusių vaikams. Tačiau tiriamais atvejais dažniausiai hepatitą sukeliančių virusų neaptikta. Šiuo metu Anglijoje tiriama apie 60 hepatito atvejų tarp vaikų iki 10 metų.
Balandžio 29 d. informavo, kad nuo 2022 m. balandžio 25 d. tyrimais nustatyti dar 34 patvirtinti neįprasto hepatito atvejai mažiems vaikams. Iš viso Jungtinėje Karalystėje nuo 2022 m. sausio 25 d. yra nustatyti 145 atvejai, įskaitant 108 Anglijoje, 17 Škotijoje, 11 Velse ir 9 Šiaurės Airijoje. 10-čiai nukentėjusių vaikų buvo persodintos kepenys.
Mokslininkai dar nėra tikri, kas sukelia šį atvejų padidėjimą. Tačiau mokslininkai teigia, kad jų išvados ir toliau rodo, kad staigus padidėjimas gali būti susijęs su adenovirusine infekcija.

 

JAV balandžio 14 d. informavo, kad šalyje tiria daug neįprastų sunkaus hepatito atvejų tarp mažų vaikų, kurių priežastis ar priežastys šiuo metu nežinomos. Tyrimai iš Alabamos, kur nuo 2021 m. rudens užregistruoti 9 atvejai, rodo galimą adenoviruso priežastį. Adenovirusai dažniausiai atakuoja kvėpavimo takus, sukeldami į peršalimą panašias ligas.

Balandžio 28 d. informavo, kad Viskonsine nuo sunkaus hepatito atvejo mirė vaikas.
JAV bendras įtariamų hepatito atvejų skaičius pasiekė 27, situacija dėl hepatito atvejų padidėjimo šiuo metu stebima 7 valstijose, daugiausia į rytus nuo Misisipės upės.
Beveik 200 vaikų visame pasaulyje susirgo šia liga 14-oje šalių. Mažiausiai 18-ai vaikų prireikė kepenų transplantacijos.

 

JAPONINIS ENCEFALITAS

 

AUSTRALIJA balandžio 28 d. pranešė, kad iki šios dienos nustatyti 37 japoninio encefalito žmonėms atvejai (25 laboratoriniais tyrimais patvirtinti atvejai ir 12 galimų atvejų) 4 Australijos valstijose.

 

JUODLIGĖ

 

KAZACHSTANAS balandžio 7 d. informavo apie 26 metų Turkestano regiono gyventoją, kuriam pasireiškė juodligės simptomai, jis buvo išlaipintas iš traukinio į Kokšetau. Vyras ir jo žmona atsidūrė infekcinių ligų centre, po to, kai jam pasireiškė karščiavimas traukinyje, vykstant atostogų.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad minėtas vyras su draugu kiek anksčiau pirko mėsą - arklieną, iš giminaičio. Pirmiausia susirgo draugas, vėliau simptomai pasireiškė ir šiam vyrui. Ligoninėje buvo patvirtinta odos juodligės diagnozė.
Balandžio 14 d. informavo, kad juodligė nustatyta 2 Turkestano srities Tyulkubo rajono gyventojams. Vienas iš ligonių gydomas Akmolos regione, kitas - Turkestano regione. Pacientų būklė stabili, jie netrukus bus išrašyti iš ligoninės.
Specialistai nurodė, kad sergančių gyvulių mėsa Turkestano regione nebuvo pirkta. Pasak ligonių, mėsa buvo atvežta iš Žambylio srities. Kompetentingos institucijos siekia išsiaiškinti užkrėstos mėsos šaltinį.

 

RUSIJA balandžio 7 d. pranešė, kad juodligės infekcija buvo patvirtinta vienam Kakashur kaimo gyventojui, Karabudakhkent regione. Stebimi dar 6 kontaktiniai asmenys, iš jų 3 vaikai, jiems skiriama skubi chemoprofilaktika antibakteriniais vaistais. Vietos pareigūnai paskelbė apie karantino įvedimą minėtame kaime.

Nuo 2020 m. tai jau trečias juodligės protrūkio atvejis Karabudakhkent regiono Kakashur ir Kakamakhi kaimuose.

 

KRYMO-KONGO HEMORAGINĖ KARŠTLIGĖ

 

IRAKAS balandžio 11 d. paskelbė apie kelis užsikrėtimus ir mirties atvejus nuo Krymo-Kongo hemoraginės karštligės Di Karo gubernijoje.
Di Karo gubernijos sveikatos specialistai informavo, kad nuo 2022 m. pradžios gubernijoje užregistruota 20 šios hemoraginės karštligės atvejų, iš jų 15 užfiksuota per pastarąsias 2 savaites. Nuo ligos mirė 8 pacientai.

 

KU (Q) KARŠTLIGĖ

 

ISPANIJA balandžio 1 d. informavo, kad be COVID-19 ir gripo A, kurie smarkiai išplito Astūrijoje 2022 m. kovo mėn. pradžioje, dabar vyrauja dar viena kvėpavimo takų infekcija žinoma kaip Ku (Q) karštligė. Susirgę asmenys hospitalizuoti dėl pneumonijos, kurią po atliktų diagnostinių tyrimų gydytojai priskyrė ūmiam Ku (Q) karštligės pasireiškimui.

 

LASOS KARŠTLIGĖ

 

GVINĖJA balandžio 22 d. paskelbė, kad šalies pietuose nustatė Lasos hemoraginės karštligės atvejį. Lasos karštligės virusas buvo aptiktas 17 metų pacientui iš Gekedugu, kur buvo paskelbta epidemija. Pacientė gydoma ligoninėje, jos būklė šiuo metu yra patenkinama.
Lasos karštligė perduodama per graužikų išskyras arba tiesioginį sąlytį su sergančio žmogaus krauju, šlapimu, išmatomis ar kitais kūno skysčiais.

 

LEPTOSPIROZĖ

 

FIDŽIS balandžio 2 d. pranešė, kad iš viso per praėjusią savaitę šalyje užregistruotas 91 patvirtintas leptospirozės atvejis.
Iš viso 2022 m. į ligonines buvo hospitalizuoti 475 žmonės:
- 262 žmonės šalies Vakaruose;
- 149 žmonės Centrinėje šalies dalyje;
- 48 žmonės šalies Šiaurėje;
- 16 žmonių šalies Rytuose.
Sveikatos pareigūnai informavo apie 2 naujus mirties nuo leptospirozės atvejus: 35 metų moteris ir 23 metų vyras iš Nadio. Iš viso nuo leptospirozės 2022 m. mirė 31 žmogus: 23 - Vakarų, 3 - Centrinėje ir 5 - Šiaurės dalyje.
2022 m. laboratoriškai patvirtinta iš viso 1528 leptospirozės atvejai.

 

BRAZILIJA balandžio 4 d. informavo, kad dėl 2022 m. vasario mėn. Petropolyje vykusių smarkių liūčių, šiuo metu fiksuojami leptospirozės - bakterinės ligos, susijusios su sąlyčiu su užterštu vandeniu, atvejai. Nuo 2022 m. pradžios Petropolyje užregistruoti 99 galimi ligos atvejai. Tuo tarpu 2021 m. per tą patį laikotarpį registruoti 3 ligos atvejai.

 

UKRAINA balandžio 5 d. pranešė, kad nuo 2022 metų pradžios Chmelnickio srityje nustatyti 5 leptospirozės atvejai, 2 iš jų - tarp migrantų.

 

FILIPINAI balandžio 17 d. pranešė, kad nuo 2022 m. sausio 1 d. iki balandžio 2 d. Davao regione užregistruoti mažiausiai 4 mirties atvejai nuo leptospirozės ligos. Iš viso per tą patį laikotarpį registruoti 25 leptospirozės atvejai, daugiausia Davao mieste (18 atvejų), Davao del Norte (4 atvejai), Davao de Oro (2 atvejai) ir Davao Occidental (1 atvejis).

 

REUNJONAS balandžio 21 d. paskelbė, kad nustatytas leptospirozės atvejų padidėjimas saloje. Nuo 2022 m. pradžios nustatyti 99 leptospirozės atvejai, iš kurių didžioji dalis pasireiškė pastarosiomis savaitėmis.
Tokį atvejų padidėjimą lėmė pastaruoju metu saloje įvykusių smarkių liūčių epizodai. Žmonės užsikrečia šia liga kontaktuodami su drėgna aplinka, užteršta žiurkių ir kitų graužikų šlapimu.
Bakterija į organizmą patenka per odą, net ir nedidelių pjūvių ar žaizdelių atveju. Liga gali sukelti inkstų nepakankamumą. Iš 99 Reunjono atvejų 18 žmonių pateko į intensyvios terapijos skyrių, registruotas 1 mirties atvejis.
2021 metais per tą patį laikotarpį buvo registruoti 74 leptospirozės atvejai.

 

LISTERIOZĖ

 

JUNGTINĖ KARALYSTĖ balandžio 4 d. informavo apie tiriamą Listeria monocytogenes sukeltos infekcijos protrūkį, susijusį su rūkyta žuvimi.
Tyrimais nustatyta 12 susijusių listeriozės atvejų nuo 2020 m., 6 iš jų - nuo 2022 m. sausio mėn. Atvejai nustatyti Anglijoje ir Škotijoje. Dauguma šių asmenų patvirtino valgę rūkytą žuvį. Viena susirgusi moteris buvo nėščia.

 

MALIARIJA

 

MOZAMBIKAS balandžio 8 d. informavo, kad sveikatos institucijos nerimauja dėl didėjančio mirčių nuo maliarijos atvejų skaičiaus. Per 2022 m. pirmuosius 3 mėnesius provincijoje užregistruota 40 mirčių nuo šios ligos atvejų. Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, kai buvo užregistruota apie 109000 atvejų, tarp jų 34 mirties atvejai, tai yra maždaug 29 proc. daugiau.

 

MARAS

 

KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA balandžio 20 d. informavo, kad šiemet iki 2022 m. balandžio 17 d. šalyje užregistruoti 56 tikėtini buboninio maro atvejai, įskaitant 2 mirties atvejus. Šiuo metu protrūkis susitelkęs 2 srityse - Rassia ir Lokpa.
2021 m. iš viso buvo pranešta apie 138 tikėtinus atvejus, įskaitant 14 mirties atvejų. 2020 m. iš viso buvo pranešta apie 461 tikėtiną atvejį, įskaitant 31 mirties atvejį.

 

MELIOIDOZĖ

 

AUSTRALIJA balandžio 13 d. informavo, kad šalyje padaugėjo melioidozės infekcijos atvejų. Melioidozės sukėlėjas randamas dirvožemyje ir vandenyje. Į žmogaus organizmą jis gali patekti per pažeistą odą, žaizdas. Infekcinė liga, dar vadinama Vitmoro liga, taip pat gali būti įkvėpta per dulkes ar lašelius, ypač atogrąžų audrų metu.
Melioidozę sukelia bakterija Burkholderia pseudomallei. Tai daugiausia atogrąžų klimato liga, paplitusi Pietryčių Azijoje ir Šiaurės Australijoje.
Dėl drėgnojo sezono gausaus kritulių kiekio melioidozės atvejų skaičius šalyje padidėjo 50 proc. Kiekvieną drėgną sezoną šalyje vidutiniškai registruojami 32 melioidozės atvejai. Šį sezoną jau užregistruoti 48 atvejai.
Melioidozė dažniausiai sukelia plaučių infekciją - nuo lengvo bronchito iki sunkios pneumonijos. Sunkiais ligos atvejais gali kilti kraujo infekcija. Melioidozė gali sukelti šiuos simptomus - karščiavimas, kosulys, dusulys, svorio kritimas, nuovargis, pilvo skausmas, šlapinimosi sutrikimai, negyjančios žaizdos ir opos.

 

MENINGITAI

 

ETIOPIJA balandžio 6 d. informavo, kad 2021 m. šalyje iš viso užregistruoti 1398 įtariami meningito atvejai, tarp jų 13 mirčių atvejų, 11 iš 12 šalies regionų.
Kaip teigia Jungtinių Tautų agentūra, meningito protrūkis Etiopijoje kelia nerimą, kadangi šalis susiduria su daugybe ligų protrūkių, stichinių nelaimių ir humanitarine krize.

 

NOROVIRUSAS

 

KANADA balandžio 12 d. pranešė, apie užregistruotus 328 noroviruso atvejus, susijusius su austrių vartojimu. Nors ne visi susirgimo atvejai buvo ištirti, kelių atvejų tyrimai patvirtino norovirusinės infekcijos buvimą.

 

JAV balandžio 12 d. pranešė, kad užregistruoti mažiausiai 103 norovirusinės infekcijos atvejai 13-oje valstijų. Restoranams ir mažmenininkams patariama nepateikti ir neparduoti potencialiai užkrėstų žalių austrių iš Kanados.

 

PAUKŠČIŲ GRIPAS

 

KINIJA balandžio 10 d. informavo, kad 2 žmonėms, kurie kritinės būklės paguldyti į ligoninę žemyninėje šalies dalyje, nustatytas paukščių gripas H5N6. 2022 m. šio tipo gripo atvejų skaičius išaugo iki 19. Infekcijos atvejų šuolis žmonėms paskatino pareigūnus sustiprinti stebėjimą.
Nuo pirmojo patvirtinto atvejo 2014 m. paukščių gripu H5N6 buvo užsikrėtę tik 78 žmonės, tačiau daugiausia infekcijų atvejų diagnozuota per 2021 metus. Šiais metais jau pranešta apie 19 atvejų, įskaitant 5 mirties atvejus.
Balandžio 27 d. patvirtino pirmą žmogaus užsikrėtimą paukščių gripo H3N8 paderme. Teigiama, kad rizika, jog liga išplis tarp žmonių, yra nedidelė.
4 metų berniukui iš centrinės Henano provincijos buvo patvirtintas užsikrėtimas šiuo virusu po to, kai jam pasireiškė karščiavimas ir kiti į gripą panašūs simptomai.

 

SALMONELIOZĖ, GASTROENTERITAI

 

JAV balandžio 1 d. patvirtino 5 skirtingas Cronobacter sakazakii bakterijų padermes gamykloje, gaminančioje mišinius kūdikiams, dėl kurių susirgo 4 kūdikiai, 2 iš jų mirė. Turimais duomenimis, nė viena iš 5 skirtingų padermių neatitinka turimų 2 sirgusių kūdikių mėginių. Maisto ir vaistų administracija (MVA) aptiko 4 bakterijų padermes „Abbott Nutrition" gamykloje Sturgis mieste, Mičigano valstijoje, o įmonė rado dar 1.
Ligų kontrolės ir prevencijos centrai atliko viso genomo sekos nustatymą iš 2 turimų pacientų mėginių ir nustatė, kad Cronobacter padermės nesutampa su Nacionalinio biotechnologijos informatikos centro duomenų bazėje pateiktomis padermėmis. Gaminių mėginiai, kuriuos MVA paėmė įrenginyje, buvo ištirti dėl Cronobacter ir buvo neigiami.

 

 

EUROPOJE balandžio 28 d. duomenimis daugėja registruotų salmoneliozės atvejų tarp vaikų, informavo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC). Iš viso nustatyti 187 salmoneliozės atvejai. Daugiausiai susirgimų registruota Jungtinėje Karalystėje (73), Prancūzijoje (37), Belgijoje (29), Airijoje (15) ir Vokietijoje (14). Salmoneliozės atvejai taip pat nustatyti ir Austrijoje (6), Danijoje (1), Liuksemburge (2), Nyderlanduose (2), Norvegijoje (1), Ispanijoje (3) Švedijoje (4).
Pasak ELPKC, šis salmoneliozės protrūkis išsiskiria tuo, kad neįprastai daug vaikų patenka į ligoninę, kai kuriems pasireiškia sunkūs klinikiniai simptomai, tarp jų - viduriavimas su krauju. Epidemiologinis tyrimas parodė, kad tikėtinas infekcijos sukėlėjų šaltinis yra du konkretūs šokolado produktai - šokoladiniai kiaušiniai su žaisliuku viduje bei maži šokoladiniai saldainiai, susiję su Belgijos gamintoju. Šie šokolado gaminiai pagaminti vienoje „Ferrero" gamyklų Belgijoje. Tyrimas vis dar tebevyksta.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, siekdama įvertinti į Lietuvos rinką tiekiamų „Ferrero" gaminių saugą, atlieka laboratorinius tyrimus. Pirmųjų rezultatų duomenimis, Lietuvoje parduodamuose produktuose salmonelių aptikta nebuvo.

 

TYMAI

 

AFGANISTANAS balandžio 1 d. pranešė, kad šiuo metu Faryabo provincijos ligoninėje vaikų ligų skyriuje yra gydoma 180 vaikų, nors skyriaus pajėgumai yra vienu metu gydyti 30 pacientų. Tai vienintelė išlikusi ligoninė Afganistano šiaurinėje Farjabo provincijoje, kurioje gyvena 2,5 milijono žmonių, teikianti gydymą sergantiems vaikams.
Šalyje siautėja didžiulis tymų protrūkis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2022 m. 43000 vaikų buvo užsikrėtę šia infekcija, tarp jų 214 mirė - 97 proc. mirčių tarp vaikų iki 5 metų. Šis mirčių nuo tymų skaičius yra didesnis nei registruotų mirties atvejų skaičius visoje šalyje per 2021 m.

 

IRANAS balandžio 6 d. pranešė, kad šalyje buvo nustatyti 164 tymų atvejai. Manoma, kad protrūkio priežastis - afganų pabėgėlių antplūdis į šalį. Pasak sveikatos pareigūnų, protrūkis kelia grėsmę Irano pastangoms suvaldyti tymus.

 

KONGAS balandžio 8 d. paskelbė apie tymų epidemiją šalyje. Pasak sveikatos pareigūnų, Puent Nuaras ir Ntchamba-Nsassi rajonas šalies Pietuose yra vienos labiausiai nukentėjusių vietovių, kuriose užfiksuota daugiau nei 3400 atvejų, įskaitant 78 mirtis, daugiausia tarp vaikų iki 5 metų.

 

BRAZILIJA balandžio 13 d. paskelbė, kad San Paule užregistruotas tymų atvejis, tai jau 3-as vietinis užsikrėtimo šalyje atvejis nuo 2022 m. vasario mėn., kuris nėra susijęs su ankstesniais atvejais.
Baiminamasi naujo ligos protrūkio šalyje. San Paulo vyriausybė jau ruošia kampaniją, kuria bus skatinama skiepyti vaikus iki 5 metų - tikslinę imunizacijos populiaciją.
Susirūpinimas dėl naujo ligos protrūkio San Paule yra didžiulis, nes valstijoje mažėja vakcinacijos nuo tymų aprėptis.

 

SUDANAS balandžio 13 d. informavo, kad nuo 2022 m. pradžios Rytų Darfūre buvo pranešta apie šimtus įtariamų tymų atvejų.
Rytų Darfūre pradėta skiepijimo kampanija, skirta sustabdyti tymų protrūkį ir sustiprinti vaikų gyvybės apsaugą imunizuojant. Šią kampaniją remia tarptautinė medicinos pagalbos organizacija „Gydytojai be sienų". Iniciatyva skirta apie 30000 vaikų nuo 6 mėnesių iki 15 metų, įskaitant pabėgėlius iš Pietų Sudano,.

 

NIGERIJA balandžio 13 d. pranešė, kad nuo 2022 m. sausio mėn. iki 2022 m. balandžio 13 d. Sokoto mieste užregistruota daugiau nei 1000 tymų atvejų. Pranešama, kad nuo ligos mirė vaikai Dan Madi, Kaurare ir Aljannare kaimuose Tambuvalio srityje.
Pasak sveikatos pareigūnų, protrūkis stebimas tarp neskiepytų vaikų. Ligos atvejų fiksuota ir tarp paskiepytų vaikų, tačiau jie sirgo lengva ligos forma.

 

TRICHINELIOZĖ

 

ARGENTINA balandžio 15 d. pranešė apie 46 trichineliozės atvejus šalyje. Dauguma sergančiųjų yra iš sostinės Kordobos, bet 5 gyvena Santa Rosa de Calamuchita ir 4 Deán Funes miestuose.
Sveikatos apsaugos ministerija rekomendavo gyventojams būti atsargiems valgant ar parduodant kiaulienos produktus, taip pat perspėjo nevartoti žalios mėsos, kuri nebuvo patikrinta.
Tyrimo metu tarp susirgusių žmonių nustatytas saliamio ir chorizo dešrų vartojimas, tačiau gaminio prekės ženklas nebuvo identifikuotas. Tyrimas tęsiamas.

 

VAKARŲ NILO KARŠTLIGĖ

 

JAV balandžio 8 d. pranešė apie pirmąjį Vakarų Nilo viruso infekcijos atvejį Dalaso apygardoje 2022 m. Sveikatos pareigūnai teigia, kad pacientas yra Dalaso gyventojas ir jam buvo diagnozuota Vakarų Nilo neuroinvazinė liga. Daugiau asmeninės informacijos apie pacientą neatskleidžiama.
Vakarų Nilo karštligė yra liga, kurią platina užkrėsti uodai. Uodai virusu užsikrėsti gali, kai maitinasi užsikrėtusių paukščių krauju, ir perduoda virusą žmonėms ir gyvūnams. Sunkios infekcijos formos gali sukelti neurologinių komplikacijų, tokių kaip encefalitas.

 

VIDURIŲ ŠILTINĖ

 

FIDŽIS balandžio 5 d. informavo, kad vidurių šiltinės atvejų skaičius viršijo protrūkio slenkstį Vakarų regione, kur nuo 2022 m. pradžios registruota 50 atvejų. Nuo 2022 m. pradžios iš viso šalyje patvirtinti 83 vidurių šiltinės atvejai, o paskutiniai 7 nauji atvejai - laikotarpiu nuo 2022 m. kovo 28 d. iki 2022 m. balandžio 3 d. Nuo 2022 m. pradžios nuo vidurių šiltinės mirė 5 žmonės.

 


GAMTINĖS KILMĖS EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS

 

CIKLONAS, AUDROS

 

FILIPINAI balandžio 25 d. informavo, kad šešiuose nuo tropinės audros Megi / Agaton nukentėjusiuose regionuose šiuo metu vis dar evakuota apie 72300 žmonių, buvo sugriauta 2400 namų, o 14100 namų buvo padaryta žala. Audra taip pat paveikė 73800 ūkininkų, 32600 hektarų žemės pasėlių buvo pažeista, dėl to prarasta žemės ūkio produkcijos, kurios kaina siekia 62 mln. dolerių. Patvirtinta, kad 212 asmenų žuvo, daugiausia dėl lietaus sukeltų nuošliaužų, o 132 asmenys laikomi dingę be žinios.

 

LIŪTYS, POTVYNIAI IR NUOŠLIAUŽOS

 

PIETŲ AFRIKOS RESPUBLIKA balandžio 26 d. informavo, kad po balandžio 11-13 d. vykusių smarkių liūčių, sukėlusių potvynius ir nuošliaužas šalies pietuose ir pietryčiuose, ypač KwaZulu-Natal and Rytų Kyšulio provincijose, žuvo 448 žmonės, daugiau nei 40000 žmonių buvo priversti palikti savo namus, visiškai sugriauta daugiau nei 12000 namų. Taip pat smarkiai apgadinta infrastruktūra: keliai, sveikatos centrai, mokyklos.

 


KITI EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS

 

UKRAINOJE balandžio mėnesį Kyjivo regione buvo santykinai ramu, kadangi Rusijos pajėgos pasitraukė, kad pradėtų naują puolimą rytuose. Rusijos kariai iki balandžio 2 d. atlaisvino žemės ruožą tarp Kyjivo šiaurės vakarų priemiesčių ir Baltarusijos sienos, taip pat Černigovo ir Sumų regionų į šiaurės rytus nuo Kyjivo. Rusijos kariams pasitraukus, valdžia pranešė radusi daugiau nei 1000 nužudytų civilių kūnų, daugiausia Bučoje. Rusijos pajėgos tęsė puolimus rytuose. Rusijos pajėgos balandžio 1 d. užėmė Iziumo miestą, esantį į pietryčius nuo Charkovo miesto. Rusijos raketai balandžio 8 d. pataikius į traukinių stotį Donecko Kramatorsko mieste, žuvo mažiausiai 50 žmonių.
Pažymėdamas naują karo etapą, Kremlius balandžio 10 d. paskyrė generolą Aleksandrą Dvornikovą prižiūrėti invaziją. Balandžio pabaigoje Rusija pradėjo naują puolimą Donbase. Rusija balandžio 20 d. užėmė rytinį Kreminos miestą Luhanske. Balandžio 29 d. Ukrainos pajėgos paskelbė atgavusios Ruską Lozovą į šiaurę nuo Charkivo; kovos gali paaštrėti rytuose, nes jos artėja prie Severodonecko ir Slovjansko / Kramatorsko srities miestų. Pietuose apgultas Donbaso uostamiestis Mariupolis išliko labiausiai nukentėjęs karštasis taškas, kuriame buvo apsupta 100000 žmonių. Prezidentas Putinas balandžio 21 d. pareiškė, kad Rusijos pajėgos užėmė miestą, nors Ukrainos pajėgos liko įkurdintos Azovostalio plieno gamykloje; po Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso ir Putino derybų Maskvoje balandžio 26 d., pranešama, kad Jungtinės Tautos balandžio 30 d. pradėjo ribotą civilių evakuaciją iš plieno gamyklos.
Odesos gubernatorius balandžio 13 d. paskelbė, kad Ukrainos pajėgos užpuolė Rusijos flagmaną raketų kreiserį Moskva, kuris užsiliepsnojo ir nuskendo; didelis skaičius 500 narių įgulos dingo be žinios.
Kalbant apie humanitarinį frontą, Jungtinių Tautų skaičiavimais, 7,7 mln. žmonių persikėlė šalies viduje, 5,3 mln. žmonių bėgo iš šalies, nors pranešama, kad emigracija buvo lėtesnė nei kovo mėnesį dėl didesnio saugumo Kyjivo regione.
Diplomatiniame fronte Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba balandžio 7 d. sustabdė Rusijos narystę taryboje. Zelenskis sostinėje Kyjive priėmė Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės ir JAV pareigūnus, kurie pažadėjo dėl didesnių sankcijų Rusijai ir ginklų Ukrainos kariuomenei tiekimo.
Kyjivo ir Maskvos derybos apsiribojo humanitariniais koridoriais ir apsikeitimu kaliniais, nes šalys daugiausia dėmesio skiria mūšio rezultatams Donbase. A. Guterresas balandžio 28 d. lankėsi Kyjive ir įtariamų karo nusikaltimų vietose; Rusijos aviacijos antskrydžiai smogė miestui vizito metu.
Cлава Україні! Героям слава!

 

 

 

 

 

 

 

Apžvalgą parengė Ekstremalių sveikatai situacijų centras pagal šiuos informacijos šaltinius:
ProMedmail
Center for International Disaster Information
The Global Disaster Alert and Coordination System
ReliefWeb
International Crisis Group

 

 

Aktuali informacija

KONTAKTAI

M. K. Čiurlionio g. 23,
Kaunas LT-44356
Tel. (8 - 37) 28 2244
Faksas: (8 - 37) 28 2250
e.paštas: info@essc.sam.lt
 

Vilniaus padalinys

Mindaugo g. 12 

Vilnius LT-03225

Tel. (8 - 5) 261 9888

e.paštas: info@essc.sam.lt 

 

DARBO LAIKAS

I-IV  8.00-17.00
V     8.00-15.45
Pietų pertrauka: 12.00-12.45
Budintis specialistas poilsio laiku

Tel. (8 - 37) 28 2244

Faksas (8 - 37) 28 2250

e. paštas bud@essc.sam.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas 191349831

PVM mokėtojo kodas LT100004955514

A.s. LT517300010002457700  „Swedbank", AB
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Naudojimosi svetaine sąlygos

Lankytojų statistika: 5605669

Šiandien: 1699

© 2010 Ekstremalių sveikatai
situacijų centras.

Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema