2023 m. gegužės 29 d.

Naujienos

2022-07-19

Įvykių, ekstremaliųjų įvykių, ekstremaliųjų sveikatai situacijų pasaulyje 2022 m. BIRŽELIO mėn. apžvalga

UŽKREČIAMOSIOS LIGOS
 

COVID-19

  

Pasaulio sveikatos organizacijos 2022 m. birželio 29 d. duomenimis, pasauliniu mastu savaitinių COVID-19 atvejų skaičius didėjo trečią savaitę iš eilės po mažėjimo tendencijos nuo fiksuoto piko šių metų kovo mėnesį. 2022 m. birželio 20-26 d. laikotarpiu pranešta apie daugiau nei 4,1 mln. naujų atvejų, t.y. 18 proc. daugiau nei ankstesnę savaitę. Naujų registruotų mirčių skaičius išliko panašus kaip ir ankstesnę savaitę - pranešta apie daugiau nei 8500 mirčių atvejų.
Regioniniu lygmeniu naujų atvejų padaugėjo rytiniame Viduržemio jūros regione (+47 proc.), Europos regione (+33 proc.), Pietryčių Azijos regione (+32 proc.) ir Amerikos regione (+14 proc.), o sumažėjo Afrikos regione (-39 proc.) ir Vakarų Ramiojo vandenyno regione (-3 proc.).
2022 m. birželio 26 d. visame pasaulyje buvo registruota daugiau nei 541 milijonas patvirtintų COVID-19 atvejų ir daugiau nei 6,3 milijono mirčių atvejų.

 

BEŽDŽIONIŲ RAUPAI

 

Nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2022 m. birželio 30 d. pranešta apie 5253 beždžionių raupų atvejus, tarp jų vieną mirties atvejį, iš 50 šalių / teritorijų penkiuose Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) regionuose.
Daugiausia atvejų registruota PSO Europos regione. Kiti regionai, kuriuose pranešta apie atvejus - Afrikos regionas, Amerikos regionas, Rytų Viduržemio jūros regionas ir Vakarų Ramiojo vandenyno regionas. 2022 m. antrąjį ketvirtį Nigerijoje buvo pranešta apie vieną mirties nuo beždžionių raupų atvejį.
PSO toliau atidžiai stebi situaciją ir remia tarptautinį koordinavimą bei keitimąsi informacija su valstybėmis ir partneriais. Bendra rizika dėl beždžionių raupų pasauliniu lygiu įvertinta kaip vidutinė, atsižvelgiant į tai, kad tai pirmas kartas, kai penkiuose PSO regionuose vienu metu pranešama apie ligos atvejus. Regioniniu lygmeniu rizika Europos regione laikoma didele dėl pranešimų apie geografiškai plačiai išplitusį protrūkį, apimantį kelias naujai paveiktas šalis, taip pat dėl šiek tiek netipiško klinikinio atvejų vaizdo. Kituose PSO regionuose rizika laikoma vidutine, atsižvelgiant į epidemiologinius modelius, galimą atvejų įvežimo riziką ir pajėgumus nustatyti atvejus ir reaguoti į protrūkius.
Didelė dalis gyventojų yra pažeidžiami beždžionių raupų viruso, nes nuo devintojo dešimtmečio buvo nutraukta vakcinacija nuo raupų, kuri, manoma, suteikia tam tikrą apsaugą nuo beždžionių raupų. Pastaraisiais metais nuo raupų buvo paskiepyti tik palyginti nedaug kariškių, sveikatos priežiūros specialistų ir laboratorijų darbuotojų.
Europos vaistų agentūra suteikė leidimą naudoti trečios kartos vakciną MVA nuo raupų. Kanados sveikatos ir Jungtinių Valstijų maisto ir vaistų agentūros taip pat suteikusios leidimą naudoti vakciną nuo beždžionių raupų, įskaitant profilaktiką. Antivirusinis vaistas tecovirimat patvirtintas raupų gydymui Europos vaistų, Kanados sveikatos ir Jungtinių Valstijų maisto ir vaistų agentūrų.

 

BORNA LIGA

 

VOKIETIJA birželio 7 d. perspėjo apie galimą naują labai retos ligos protrūkį, kuris gali sukelti smegenų uždegimą ir įprastai būna mirtinas. Šalyje paskelbtas įspėjimas, nes buvo nustatytas naujas labai retos ligos, vadinamos Borna liga, atvejis.
Šią mirtiną ligą sukelia Borna ligos virusas. Liga yra labai reta, po jos atsiradimo Vokietijoje 1800-ųjų pabaigoje, tik keletui žmonių ji buvo patvirtinta.
Borna ligos virusu užsikrėtė žmogus iš Mühldorf am Inn vietovės. Bavarijoje per pastaruosius 3 metus buvo užregistruoti dar 2 šios ligos atvejai žmonėms.
Borna ligos virusas gali sukelti smegenų uždegimą, kuris beveik visais atvejais baigiasi mirtimi, o tiems žmonėms, kurie išgyvena, lieka ilgalaikių sveikatos sutrikimų. Dažniausiai liga pasireiškia kūdikiams, mažiems vaikams, paaugliams ir jaunimui. Vidutiniškai Vokietija kasmet praneša apie 2 užsikrėtimus šia liga, nors ekspertai mano, kad neužregistruotų atvejų skaičius šalyje gali išaugti iki 6 atvejų per metus.

 

BOTULIZMAS

 

KIRGIZIJA birželio 3 d. pranešė, kad nuo 2022 m. pradžios šalyje užregistruoti 22 botulizmo epizodai, iš viso susirgo 31 žmogus. Pasak sveikatos pareigūnų, dažniausiai botulizmu žmogus suserga valgydamas naminius konservuotus produktus.

 

UKRAINA birželio 15 d. pranešė apie 6 botulizmo atvejus nuo savaitės pradžios skirtinguose šalies regionuose - Voluinėje, Černihive, Žitomyre, Rivnėje, Chersone ir Kyjive.
Sveikatos ekspertai kaip galimą infekcijos šaltinį nurodo savos arba nežinomos kilmės gamybos keptos ar džiovintos upės žuvies vartojimą bei naminių konservų vartojimą.

 

BRUCELIOZĖ

 

SIRIJA birželio 29 d. paskelbė, kad per pastaruosius 2 mėnesius As-Suwayda gubernijoje užfiksuotas bruceliozės atvejų padidėjimas. 2022 m. gegužės ir birželio mėnesiais užfiksuota 80 ligos atvejų, nuo 2022 metų pradžios iš viso patvirtinta 215 atvejų.

 

CHOLERA

 

KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA birželio 7 d. informavo, kad choleros atvejų skaičius Pietų Kivu provincijoje auga. Iš viso užregistruoti 107 choleros atvejai, tarp jų 5 mirties atvejai. Ligos protrūkio priežastis yra vandens trūkumo problema, dėl kurios protrūkiai vis atsinaujina.

 

MOZAMBIKAS birželio 13 d. informavo, kad centrinėje šalies dalyje esančios Zambezijos provincijoje užregistruoti 139 choleros atvejai nuo protrūkio pradžios gegužės mėn.

IRAKAS birželio 21 d. informavo, kad cholera išplito visoje šalyje ir smarkiai paveikė Sulaymaniyah provinciją šiauriniame Kurdistano regione, kur užregistruota beveik 5000 choleros atvejų, iš jų mažiausiai 4 žmonės mirė.

 

PIETŲ SUDANAS birželio 23 d. informavo, kad 24-tą metų savaitę pranešta apie 34 choleros atvejus. Iš viso registruoti 129 choleros atvejai, 61 proc. visų susirgusiųjų yra moterys. Tarp pacienčių moterų 20-49 metų amžiaus grupė yra labiausiai paveikta - 43 (33,3 proc.), o 0-4 metų amžiaus - 32 (24,8 proc.).
Šalies sveikatos apsaugos ministerija ir Pasaulio sveikatos organizacija 2022 m. birželį pradėjo skiepijimo nuo choleros kampaniją kaip atsako strategiją, skirtą užkirsti kelią choleros protrūkiams.

 

NIGERIJA birželio 23 d. pranešė, kad 2022 m. 30-yje valstijų nuo choleros mirė ne mažiau nei 74 žmonės. 2022 m. gegužės 29 d. duomenimis, iš viso yra užregistruoti 2339 įtariami užsikrėtimo cholera atvejai. Daugiausia atvejų registruota 5 valstijose - Taraba (651 atvejis), Cross River (593 atvejai), Katsina (134 atvejai), Kano (124 atvejai) ir Benue (100 atvejų), tai sudaro 68 proc. visų atvejų.

 

AFGANISTANAS birželio 23 d. informavo, kad po 2022 m. birželio 22 d. šalyje įvykusio žemės drebėjimo, kartu su Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos biuru vykdomas pasirengimas, kad būtų išvengta choleros protrūkio.

 

BANGLADEŠAS birželio 26 d. pranešė, kad auga per vandenį plintančių ligų atvejų skaičius potvynių nukentėjusiuose šalies regionuose. Per pastarąsias 24 valandas registruoti 452 žmonės su viduriavimo simptomais.

 

NEPALAS birželio 26 d. pranešė, kad 12 žmonių patvirtinta cholera. 2 žmonės, kurie 2022 m. birželio 16 d. buvo hospitalizuoti Teku ligoninėje, mirė nuo choleros, jie buvo giminės.

 

HEPATITAI

 

LIBANAS birželio 14 d. informavo, kad Tripolio mieste nustatyti 174 hepatito A atvejai, pastarosiomis savaitėmis prasidėjus ligos protrūkiui. Sveikatos pareigūnų manymu, kad protrūkio priežastis gali būti siejama su galimu geriamojo vandens užteršimu, po to, kai 2022 m. balandžio mėn. pabaigoje buvo vykdomi vietinės vandens sistemos tvarkymo darbai.

 

PASAULYJE birželio 22 d. duomenimis, 33 šalys 5-iuose Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) regionuose pranešė apie 920 galimus sunkaus ūminio nežinomos etiologijos hepatito atvejus vaikams, kurie atitinka PSO atvejo apibrėžimą. Nuo paskutinio pranešimo (2022 m. gegužės 27 d.), PSO buvo pranešta apie 270 naujų galimų atvejų, įskaitant 4 naujas šalis. Šios ligos protrūkio naujienos apima protrūkio epidemiologijos atnaujinimus, naujų tarpinių laboratorinių tyrimų gairių paskelbimą ir klinikinių atvejų ataskaitos formos paleidimą PSO pasaulinėje klinikinėje platformoje. Sunkaus ūminio nežinomos etiologijos hepatito nustatymas vaikams 5-iuose PSO regionuose yra neįprastas, o kai kurių atvejų sunkios klinikinės pasekmės reikalauja išsamaus tyrimo.
Pusė galimų užregistruotų atvejų buvo pranešta iš PSO Europos regiono (20 šalių pranešė apie 460 atvejų), įskaitant 267 atvejus (29 proc. pasaulio atvejų) iš Jungtinės Karalystės. Antras didžiausias galimų atvejų skaičius užregistruotas Amerikos regione (n = 383, įskaitant 305 atvejus iš Jungtinių Amerikos Valstijų), po to seka Vakarų Ramiojo vandenyno regionas (n = 61), Pietryčių Azijos regionas (n=14) ir Rytų Viduržemio jūros regionas (n=2). Iš viso 17 šalių pranešė apie daugiau nei 5 galimus atvejus. Tikrasis atvejų skaičius gali būti neįvertintas iš dalies dėl ribotų sustiprintų stebėjimo schemų. Manoma, kad atvejų skaičius pasikeis, kai bus gauta daugiau informacijos ir išsamesnių duomenų.

 

JAPONINIS ENCEFALITAS

 

INDIJA birželio 2 d. informavo, kad bendras mirčių nuo Japoninio encefalito skaičius 2022 metais išaugo iki 4.

 

FILIPINAI birželio 12 d. pranešė apie 7 japoninio encefalito atvejus, nustatytus nuo 2022 m. sausio mėn. iki balandžio mėn. pabaigos. 2021 metais per tą patį laikotarpį apie japoninio encefalito atvejus pranešta nebuvo.

 

TAIVANAS birželio 20 d. informavo, kad pirmasis vietinis japoninio encefalito atvejis užregistruotas 2022 m. Tainane. Susirgęs asmuo - 50 metų vyras iš Beimeno rajono, Tainano mieste, kuris daugiausia laiko praleido savo namuose ir užsiėmė žemės ūkio veikla. Jis nekeliavo nei šalies viduje, nei už jos ribų. Simptomų pradžia - 2022 m. birželio 7 d., kuomet prasidėjo karščiavimas, o 2022 m. birželio 9 d. asmeniui atsirado kojų silpnumas ir pasireiškė sąmonės sutrikimai, taip pat kiti simptomai ir jis buvo hospitalizuotas. 2022 m. birželio 19 d. asmeniui pasireiškė traukuliai ir jis paniro į komą. Ligonis perkeltas į intensyviosios terapijos skyrių.
Taivane nuo 2018 m. iki 2021 m. užregistruota atitinkamai 37, 21, 21 ir 28 japoninio encefalito atvejai.

 

AUSTRALIJA birželio 21 d. pranešė, kad 2022 metais nuo japoninio encefalito mirė penki žmonės, visoje šalyje buvo nustatyta daugiau nei 40 šios ligos atvejų žmonėms.
Liga yra endeminė pietiniuose Azijos regionuose, taip pat Indijoje ir sezoniškai aptinkama Kinijoje.

 

JUODLIGĖ

 

KENIJA birželio 12 d. informavo, kad į tą pačią šalies ligoninę pateko 3 juodlige susirgę žmonės, suvalgę užkrėstos karvės mėsos. Šiuo metu susirgę asmenys jau yra pasveikę.

ETIOPIJA birželio 16 d. informavo, kad iš viso 9 žmonėms Mariam Adi-Gesheti, šiaurės vakarų zonoje, Tigray mieste nustatyta juodligė.

 

ITALIJA birželio 17 d. pranešė apie 3 odos formos juodligės atvejus žmonėms, kurių vienam asmeniui pasireiškė meningito komplikacija. Visi susirgę asmenys turėjo kontaktą su užkrėstu jaučiu. 41 metų vyras, sunkvežimio vairuotojas, kartu su 2 vyrais, skerdyklos darbuotojais (45 ir 42 metų) buvo paguldyti į ligoninę dėl nekrozinių rankų pažeidimų ir didelio karščiavimo. Visi 3 asmenys dalyvavo vežant jautį į skerdyklą.
Mikrobiologinis jaučio skerdienos tyrimas nustatė Bacillus anthracis. 3 pacientams buvo atlikta pažeistų audinių biopsija ir visi mėginiai buvo teigiami dėl B. anthracis.

 

RUSIJA birželio 21 d. informavo, kad Stavropolio teritorijos gyventojas juodlige susirgo po sąlyčio su veršiena.
Kiek anksčiau nustatyta, kad juodlige susirgo Rozhdestvenskaya kaimo gyventoja. Moteris gydoma, jos gyvybei pavojaus nėra.

 

MONGOLIJA birželio 22 d. pranešė, kad laboratoriniais tyrimais patvirtintas juodligės atvejis žmogui Uvs provincijoje, vakarinėje šalies dalyje. Susirgęs asmuo - 37 metų klajoklis ganytojas.
Juodligė yra infekcinė liga, kurią sukelia Bacillus anthracis - sporas formuojanti bakterija, kuri natūraliai aptinkama dirvožemyje ir dažniausiai paveikia gyvulius bei laukinius gyvūnus. Žmonės gali susirgti juodlige, jei kontaktuoja su užsikrėtusiais gyvūnais ar užkrėstais gyvūninės kilmės produktais.

 

KRYMO-KONGO HEMORAGINĖ KARŠTLIGĖ

 

IRANAS birželio 10 d. paskelbė apie Nacionalinio kovos su Krymo-Kongo hemoragine karštlige komiteto sukūrimą.
Sveikatos pareigūnų duomenimis, šia liga užsikrėtė 30 žmonių, iš jų mirė 2 žmonės.
Krymo-Kongo hemoraginė karštligė yra labiausiai paplitusi virusinė liga, kurią žmonėms perduoda erkės. Krymo-Kongo hemoraginės karštligės sukėlėju (Bunyaviridae šeimos nairovirusas) daugiausia užsikrečia kupranugarių ir galvijų erkės. Perdavimas iš žmogaus žmogui gali įvykti dažniausiai sveikatos priežiūros įstaigoje dėl tiesioginio sąlyčio su užsikrėtusių asmenų krauju, sekretais, organais ar kitais kūno skysčiais.
Liga prasideda staiga pasireiškus į gripą panašiems simptomams ir gali progresuoti iki sunkaus kraujavimo, o negydoma gali būti mirtina (mirtingumas siekia 10-40 proc.).

 

IRAKAS birželio 24 d. informavo, kad šalyje nuo 2022 metų pradžios Krymo-Kongo hemoragine karštlige užsikrėtė daugiau nei 200 žmonių, nuo ligos mirė 35 žmonės.
PSO duomenimis, mirtingumas nuo šios ligos siekia iki 40 proc.

 

PAKISTANAS birželio 25 d. pranešė, kad nuo Krymo-Kongo hemoraginės karštligės šalyje mirė dar vienas žmogus. Šiuo metu ligoninėje gydomi dar 3 virusu užsikrėtę pacientai, o vienas pacientas buvo išrašytas namo po pasveikimo.

 

RUSIJA birželio 28 d. informavo, kad šalies mokslininkai aptiko naują Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atmainą. Tyrimą atliko Sechenovo universiteto, Stavropolio tyrimų kovos su maru instituto, Pasteur epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų instituto ir Centrinio epidemiologijos tyrimų instituto darbuotojai.
Universitetas pažymėjo, kad epidemiologinė padėtis dėl Krymo-Kongo hemoraginės karštligės Rusijoje yra sunki. Pasak mokslininkų, protrūkiai reguliariai registruojami Stavropolio srityje, Rostove, Astrachanės ir Volgogrado srityse, Kalmikijoje, Dagestane, Ingušijoje, Karačajaus Čerkesijoje ir Kabardino Balkarijoje. Virusas yra plačiai paplitęs daugelyje Afrikos, Balkanų, Artimųjų Rytų ir kai kuriose Azijos šalių. Tačiau nėra vakcinos, kuri apsaugotų žmones ar gyvūnus nuo viruso. Gydymas apsiriboja palaikomuoju simptominiu gydymu.

 

LEGIONELIOZĖ

 

JAV birželio 21 d. pateikė informaciją dėl legioneliozės protrūkio Bronkse, Niujorko mieste.
Sveikatos pareigūnai pranešė, kad ligos protrūkis ir jo tyrimas baigtas, naujų legioneliozės atvejų pastaruoju metu nenustatyta. Su šiuo protrūkiu susiję 30 legioneliozės atvejų. 28 asmenys buvo paguldyti į ligoninę, 24 iš jų išrašyti, 2 - mirė.
Sveikatos pareigūnai, atlikę išsamų epidemiologinį tyrimą, paėmę vietinių aušinimo bokštų mėginius, taip pat mėginius iš žmonių, nustatė genetiškai atitinkančią legionelių atmainą, aptiktą viename iš aušinimo bokštų. Aušinimo bokšto savininkams buvo liepta imtis papildomų valymo ir dezinfekcijos priemonių.

 

LEPTOSPIROZĖ

 

FILIPINAI birželio 1 d. pranešė apie 53 leptospirozės atvejus, registruotus nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gegužės 29 d. Iš šių 53 susirgusių asmenų, 8 mirė.
Sveikatos pareigūnai ragina visuomenę nebraidžioti užtvindytose vietose, kad bakterijos nepatektų ant žmogaus odos. Jei vis tik reikia bristi per potvynio vandenį, žmogui rekomenduojama avėti guminius batus ir mūvėti pirštines. Taip pat patariama kuo skubiau nusausinti galimai užterštas teritorijas, kontroliuoti graužikus namuose, panaudojant spąstus ar nuodus, palaikyti švarą namuose.

 

JUNGTINĖ KARALYSTĖ birželio 17 d. pateikė informaciją apie leptospirozės atvejus šalyje. 2 iš visų 4 patvirtintų leptospirozės atvejų Jungtinėje Karalystėje per pirmuosius 3 2022 metų mėnesius buvo užregistruoti šalies pietvakariuose, 1 Londone ir 1 šalies rytuose. Ataskaitoje teigiama, kad visi susirgę - 28-69 metų amžiaus vyrai.

 

INDONEZIJA birželio 19 d. informavo, kad 2022 m. užregistruoti 22 leptospirozės atvejai, iš kurių 4 asmenys mirė. Šis registruotas atvejų skaičius yra gana didelis, nors 2017 m. vykęs protrūkis yra vis dar didžiausias - 64 atvejai, tarp jų 16 mirčių.
2018 m. registruota 16 atvejų, iš jų - 1 mirties atvejis, 2019 metais - 9 atvejai, iš jų - 2 mirties atvejai, 2020 metais - 6 atvejai, iš jų - 1 mirties atvejis.

 

LISTERIOZĖ

 

DANIJA birželio 24 d. informavo apie tiriamus 3 atskirus Listeria monocytogenes infekcijos protrūkius, kurie paveikė beveik 30 žmonių, tarp jų - 8 mirties atvejai.
1 protrūkis - 9 atvejai, tarp jų - 4 mirties atvejai.
2 protrūkis - 12 atvejų (2020 m. - 2, 2021 m. - 9 ir 2022 m. - 1, visų ta pati padermė), tarp jų - 3 mirties atvejai.
3 protrūkis - 7 atvejai (2021 m. - 1 atvejis, 2022 m. balandžio mėn. - 2 atvejai, gegužės mėn. - 1 atvejis ir birželio mėn. - 3 atvejai), iš jų - 1 mirties atvejis.
Pasak pareigūnų, per tokį trumpą laikotarpį retai pasitaiko tiek daug listeriozės infekcijų. Pareigūnai stengiasi išsiaiškinti, kurie maisto produktai sukėlė ligą, kad būtų galima sustabdyti protrūkį.

 

JAV birželio 29 d. informavo, kad iš viso buvo užregistruoti 23 užsikrėtimo Listeria monocytogenes atvejai, nustatyti 10-tyje valstijų. Iš 22 žmonių, apie kuriuos turima informacijos, 20 pranešė, kad likus mėnesiui iki susirgimo, gyveno Floridoje arba keliavo į ją (šiuo metu šis aspektas dar tiriamas). Ligos atvejai registruoti 2021 m. sausio 24 d. - 2022 m. birželio 12 d. laikotarpiu.

Susirgusiųjų amžius svyruoja nuo 1 iki 92 metų, vidutinis amžius yra 72 metai, o 52 proc. yra vyrai. Dvidešimt du žmonės (96 proc.) buvo paguldyti į ligoninę. Nėštumo metu susirgo penkios moterys, viena iš jų prarado kūdikį. Iš Ilinojaus valstijos buvo pranešta apie vieną mirties nuo listeriozės atvejį.
Tikėtina, kad tikrasis protrūkio mastas yra didesnis nei šiuo metu registruota atvejų.
Visuomenės sveikatos pareigūnai apklausė žmones apie maistą, kurį jie valgė likus mėnesiui iki susirgimo. Tačiau infekcijos šaltinis nenustatytas.

 

MARAS

 

KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA birželio 26 d. informavo, kad nuo 2022 m. kovo 27 d. iki 2022 m. birželio 26 d., einant 91-ai epidemijos dienai, Rethy sveikatos zona, esanti Djugu teritorijoje, Ituri provincijoje, ir toliau praneša apie naujus maro atvejus. Iš viso buvo pranešta apie 351 įtariamą maro atvejį, iš jų - 5 mirties atvejai (mirtingumo rodiklis 1,4 proc.).
Labiausiai paveikta sveikatos sritis yra Lokpa (80,9 proc. atvejų), po jos seka Rassia - 7,6 proc. ir Uketha - 7,4 proc. Dauguma žmonių, užsikrėtusių maru, yra vyresni nei 5 metų amžiaus (302 atvejai, 86 proc.) palyginti su 13,9 proc. (49 atvejai) tarp jaunesnių nei 5 metų, kurių amžiaus vidurkis yra 16 metų. Dominuoja buboninė maro forma - 99,7 proc., plaučių forma - 0,3 proc. atvejų.
Per 21-ą metų savaitę pranešta apie 54 maro atvejus. Nuo to laiko pranešimų kreivė nesumažėjo. Atsižvelgiant į gausius kritulių kiekius ir blusų gausą žmonių namuose, tikėtina, kad epidemija tęsis.

 

PASIUTLIGĖ

 

BRAZILIJA birželio 17 d. pranešė, kad 4 metų amžiaus vaikas mirė nuo pasiutligės Bertopolio kaime, Minas Žeraiso valstijoje. Tai jau ketvirtas patvirtintas šios ligos atvejis 2022 metais.
Vaikas mirė 2022 m. gegužės 28 d. Prieš tai nuo šios ligos taip pat mirė 5 metų berniukas ir du 12 metų vaikai. Visi jie buvo Bertopolio kaimo gyventojai.
Šiuo metu stebimas naujas įtariamas pasiutligės atvejis - 17 metų amžiaus Teofilo Otoni kaimo, Vale do Mucuri vietovėje gyventojas, neturėjęs kontakto su įtartinu gyvūnu. Apie atvejį pranešta 2022 m. birželio 13 d. Pacientas yra stebimas ligoninėje dėl neurologinių simptomų.
Iki šiol 2022 m. iš viso buvo nustatyti 6 įtariami ligos atvejai, 4 iš jų patvirtinti atvejai, pasibaigę mirtimi, 1 atvejis buvo atmestas ir 1 atvejis šiuo metu tiriamas.

 

PAUKŠČIŲ GRIPAS

 

KINIJA birželio 27 d. pranešė apie nustatytą paukščių gripo A(H5N6) atvejį 58 metų vyrui, gyvenančiam Ganzhou mieste, Jiangxi, kuris turėjo sąlytį su naminiais paukščiais gyvų paukščių turguje. 2022 m. birželio 2 d. jam pasireiškė ligos simptomai, 2022 m. birželio 5 d. jis buvo hospitalizuotas. Šiuo metu asmuo yra kritinės būklės.
Nuo 2014 m. iki 2022 m. birželio 27 d. žemyninės sveikatos institucijos pranešė apie 79 žmonių užsikrėtimo paukščių gripu A(H5N6) atvejus.

 

RANKŲ-KOJŲ-BURNOS LIGA

 

MALAIZIJA birželio 3 d. informavo, kad iš viso užregistruoti 1174 rankų-kojų-burnos ligos atvejai Perlis valstijoje. 22-ąją epidemiologinę savaitę šalyje užfiksuoti 238 atvejai, vis dar aktyvūs 3 protrūkiai: 2 - vaikų lopšeliuose ir 1 - vaikų darželyje.

 

TYMAI

 

JEMENAS birželio 7 d. informavo, kad per 2022 metų pastaruosius 5 mėnesius tymais užsikrėtusių žmonių skaičius šalyje pasiekė 2924 atvejus, įskaitant 34 mirties atvejus.
Praėjusią savaitę Jemeno vyriausybės sveikatos priežiūros institucijos pradėjo vykdyti vaikų imunizavimo kampaniją 10-yje Jemeno gubernijų. Į skiepijimo kampaniją bus įtraukti vaikai nuo 6 mėnesių iki 10 metų.

 

JAV birželio 14 d. paskelbė, kad Minesotoje tiria 2 neskiepytų ikimokyklinio amžiaus vaikų, kurie yra vienos šeimos nariai, tymų atvejus. Vienas vaikas dėl tymų komplikacijų paguldytas į ligoninę. Vaikai buvo izoliuoti, kai prasidėjo simptomai, todėl poveikis buvo apribotas sveikatos priežiūros ir šeimos aplinkoje.
Kai kuriose Minesotos bendruomenėse ir toliau yra mažai skiepijama nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR). Naujausiais duomenimis, 2 metų amžiaus vaikų, kurie per 24 mėnesius buvo paskiepyti bent viena MMR vakcinos doze, procentas sumažėjo nuo 81,4 proc. 2019 m. iki 79,3 proc. 2021 m.
Pasaulio sveikatos organizacija neseniai pranešė, kad tymų atvejų skaičius Minesotoje per 2022 m. pirmuosius 2 mėnesius padidėjo 79 proc. palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2021 m.

 

AFGANISTANAS birželio 16 d. pranešė, kad tęsiantis tymų protrūkiui šalyje, nuo 2022 m. sausio mėn. iki gegužės mėn. pabaigos buvo užregistruoti 50433 tymų atvejai, įskaitant 309 mirties atvejus. Nors naujų atvejų sumažėjo po vakcinacijos nuo tymų kampanijų, vykdytų 2022 m. kovo mėn. 49 šalies rajonuose, ekspertai ir toliau pasisako už skiepijimo kampanijos vykdymą visoje šalyje.

 

VIBRIOZĖ

 

JAV birželio 24 d. pranešė atnaujintą informaciją apie Vibrio vulnificus atvejus Floridos valstijoje. 2022 m. Floridoje registruota 13 V. vulnificus atvejų: Dade - 2 atvejai ir po 1 atvejį Brevard, Broward, Citrus, Collier, Duval, Hernando, Highlands, Jackson, Lee, Okaloosa ir Santa Rosa apskrityse, tarp jų - 2 mirties atvejai. 2021 m. Floridoje iš viso registruoti 34 vibriozės atvejai, tarp jų - 10 mirties atvejų.
Užsikrėsti V. vulnificus sukeliama infekcija galima suvalgius užterštų jūros gėrybių arba turint atvirų žaizdų ir išsimaudžius jūros vandenyje, kuriame yra bakterijų. Nurijus V. vulnificus, gali prasidėti vėmimas, viduriavimas ar pilvo skausmai. V. vulnificus taip pat gali sukelti odos infekciją, kai atviros žaizdos yra paveikiamos užteršto jūros vandens.
Sveiki asmenys paprastai suserga lengva ligos forma, tačiau V. vulnificus sukeliamos infekcijos gali kelti rimtą susirūpinimą žmonėms, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, ypač tiems, kurie serga lėtine kepenų liga.
Bakterija gali prasiskverbti į kraują, sukeldama sunkią ir gyvybei pavojingą ligą su tokiais simptomais kaip karščiavimas, šaltkrėtis, sumažėjęs kraujospūdis (septinis šokas) ir pūslių susidarymas ant pažeistos odos. V. vulnificus sukeltos kraujotakos infekcijos yra mirtinos maždaug 50 proc. atvejų.

 

 

GAMTINĖS KILMĖS
EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS

 

LIŪTYS, POTVYNIAI IR NUOŠLIAUŽOS

 

DRAMBLIO KAULO KRANTO RESPUBLIKA informavo, kad nuo 2022 m. birželio 16 d. tebesitęsiančios liūtys šalyje yra didesnės kritulių kiekiu nei vidutiniškai šiuo metu laikotarpiu. Birželio 21 d. užregistruotos stipriausios liūtys nuo liūčių sezono pradžios šalyje - beveik 200 mm vandens per mažiau nei 24 valandas Abidžano rajonuose. Toks kiekis kritulių prilygsta kelių savaičių kritulių kiekiui. Jis sukėlė didelius potvynius bei nuošliaužas, nukentėjo dešimtys vietovių, padaryta didelė žala gyventojų namams, kelių ir komunikacijų infrastruktūrai. Iš viso nuo nelaimės nukentėjo 11478 žmonės, t. y. 1913 namų ūkių. Užregistruota 114 sužeistųjų, 13 žmonių žuvo.

 

GRUZIJA nukentėjo dėl birželio 21-26 d. vykusių smarkių liūčių ir stipraus vėjo, buvo paveiktos 10 šalies savivaldybių (Kazbegi, Tianeti, Dusheti, Tkibuli, Kutaisi, Ambrolauri, Senaki, Khobi, Poti and Zugdidi). Potvyniai apėmė Rytų ir Vakarų Gruziją, tiek kaimo, tiek miesto gyvenvietes, esančias lygumose ir aukštuose kalnuotuose regionuose. Po smarkių liūčių buvo apsemtos gyvenviečių gatvės, dėl staigių purvo nuošliaužų nuniokoti keliai arba jie buvo užblokuoti dėl nuvirtusių medžių, apsemta daug kaimų, taip pat užlieta kita valstybinė infrastruktūra - tiltai ir vidaus keliai, apgadinti elektros tinklai. Šimtams žmonių teko evakuotis į laikino apgyvendinimo stovyklas.

 

JEMENAS birželio 30 d. informavo, kad keliose gubernijose, daugiausia šalies viduryje, dėl smarkių liūčių ir potvynių, maždaug 6800 namų ūkių (apie 41000 žmonių) neteko pastogės, maisto atsargų ir namų apyvokos daiktų.

 

SAUSROS

 

KIRIBATIS birželio 11 d. dėl sausros paskelbė ekstremaliąją situaciją šalyje. Pasak pareigūnų, nukentėjo apie 120000 žmonių, pati kritiškiausia padėtis užfiksuota Taravos saloje. Neatidėliotinas reikalingas atsakas - sutelkti dėmesį į 50000 labiausiai nukentėjusių žmonių (apie 40 proc. visų šalies gyventojų), įskaitant gyvenančius Pietų Taravoje ir išorinėse salose.

 


KITI EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS

 

UKRAINOJE birželio mėn. Rusijos pajėgos užėmė rytinį Severodonetsko miestą, Ukrainos partizanai sustiprino sukilimą Rusijos kontroliuojamose teritorijose, o Europos lyderiai suteikė Ukrainai kandidatės į ES statusą.
Po kelias savaites trūkusių bombardavimų ir gatvių kovų, prezidentas V. Zelenskis birželio 25 d. patvirtino, kad Rusijos pajėgos visiškai užėmė Severodonetsko miestą, suteikdamos Rusijai beveik viso Luhansko srities rytuose kontrolę. Severodonecko dvynių miestas Lisičanskas patyrė smarkų apšaudymą, kai Rusijos pajėgos bandė jį apsupti, tačiau miestas liko Ukrainos kontroliuojamas iki birželio pabaigos. Kitur rytuose Rusijos pajėgos sustiprino atakas prieš Charkivo miestą; apšaudymas prasidėjo birželio 21 d., žuvo mažiausiai 15 žmonių. Ukrainos smūgiai Rusijos kontroliuojamiems Donbaso miestams išaugo. Pažymėtina, kad Rusijos remiami separatistai birželio 13 d. pareiškė, kad per Ukrainos apšaudymą Donecko mieste žuvo mažiausiai penki žmonės. Ukrainos partizanai Rusijos kontroliuojamose teritorijose paspartino sukilimą. Pažymėtina, kad birželio 12 d. sprogimas įvyko Melitopolio mieste pietryčių Zaporožės regione ir birželio 18 d. pietiniame Chersono uostamiestyje. Birželio 24 d. sprogus automobilyje įtaisytai bombai, žuvo Ukrainos pareigūnas, prisijungęs prie Rusijos okupacinės administracijos Chersone.
Pietuose Ukrainos pajėgos kirto Inguleto upę vykdydamos atsakomąjį puolimą, siekdamos atkovoti Chersoną, ir privertė Rusijos kariuomenę atsitraukti 8-10 km. Rusijos pajėgos birželio 30 d. pasitraukė iš Gyvatės salos Juodojoje jūroje po kelias dienas trūkusių Ukrainos smūgių.
Šiaurėje Rusijos pajėgos birželio 5, 26 d. paleido raketas Kyjive - tai pirmasis smūgis į sostinę per daugiau nei mėnesį. Per birželio 27 d. raketų smūgį į prekybos centrą Kremenčuko mieste žuvo mažiausiai 20 žmonių.
Tarptautinė migracijos organizacija birželio 16 d. pranešė apie 5,1 mln. pabėgėlių ir 7,1 mln. žmonių perkeltų šalies viduje.
Rusija ir Turkija birželio 8 d. baigė derybas dėl grūdų eksporto iš Ukrainos uostų, Kyjivui nedalyvaujant. Rusijos paskirtas pareigūnas birželio 30 d. sakė, kad laivas, gabenęs grūdus, išplaukė iš Rusijos okupuoto Berdjansko uosto Zaporožės srityje - tai pirmas toks laivas nuo vasario mėnesio invazijos.
Vadovai iš Vokietijos, Prancūzijos, Italijos ir Rumunijos birželio 16 d. lankėsi Kyjive. Europos Komisija kitą dieną parėmė Ukrainos kaip kandidatės į ES statusą, kuriam Europos lyderiai birželio 23 d. pritarė. JAV, JK ir kitos šalys birželio 15, 17 ir 23 d. paskelbė apie tolesnę pagalbą karine technika Ukrainai.
Kilus susirūpinimui dėl plačiai paplitusio seksualinio smurto konflikte su Rusija, Ukrainos parlamentas birželio 20 d. ratifikavo Stambulo konvenciją dėl smurto prieš moteris.
Ukraina ir Rusija birželio 29 d. atskirai paskelbė apie didžiausią apsikeitimą kaliniais nuo vasario mėnesio invazijos.
Cлава Україні! Героям слава!

 

 

 

 


Apžvalgą parengė Ekstremalių sveikatai situacijų centras pagal šiuos informacijos šaltinius:
ProMedmail
Center for International Disaster Information
The Global Disaster Alert and Coordination System
ReliefWeb
International Crisis Group

 

 

Aktuali informacija

KONTAKTAI

M. K. Čiurlionio g. 23,
Kaunas LT-44356
Tel. (8 - 37) 28 2244
Faksas: (8 - 37) 28 2250
e.paštas: info@essc.sam.lt
 

Vilniaus padalinys

Mindaugo g. 12 

Vilnius LT-03225

Tel. (8 - 5) 261 9888

e.paštas: info@essc.sam.lt 

 

DARBO LAIKAS

I-IV  8.00-17.00
V     8.00-15.45
Pietų pertrauka: 12.00-12.45
Budintis specialistas poilsio laiku

Tel. (8 - 37) 28 2244

Faksas (8 - 37) 28 2250

e. paštas bud@essc.sam.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas 191349831

PVM mokėtojo kodas LT100004955514

A.s. LT517300010002457700  „Swedbank", AB
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Naudojimosi svetaine sąlygos

Lankytojų statistika: 5772477

Šiandien: 1659

© 2010 Ekstremalių sveikatai
situacijų centras.

Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema