2023 m. birželio 4 d.

Naujienos

2022-03-23

Įvykių, ekstremaliųjų įvykių, ekstremaliųjų sveikatai situacijų pasaulyje 2022 m. VASARIO mėn. apžvalga


UŽKREČIAMOSIOS LIGOS

 

COVID-19

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2022 m. vasario 21-27 d. naujų COVID-19 atvejų ir mirčių skaičius toliau mažėjo. Visuose šešiuose PSO regionuose buvo pranešta apie daugiau nei 10 milijonų naujų atvejų ir daugiau nei 60000 naujų mirčių. 2022 m. vasario 27 d. visame pasaulyje buvo pranešta apie daugiau nei 433 milijonus patvirtintų atvejų ir daugiau nei 5,9 milijono mirčių. Regioniniu lygmeniu Vakarų Ramiojo vandenyno regionas pranešė, kad naujų savaitinių atvejų skaičius padidėjo 32 %, o visi kiti regionai pranešė apie atvejų skaičiaus sumažėjimą. Naujų savaitinių mirčių skaičius išaugo Ramiojo vandenyno vakarų (+22 %) ir Viduržemio jūros rytų (+4 %) regionuose, o mažėjimo tendenciją praneša Afrikos regionai (-59 %) ir Pietryčių Azija (-18 %), Europa (-13 %) ir Amerika (-8 %).

 

CANDIDA AURIS INFEKCIJA

 

BRAZILIJA vasario 11 d. patvirtino, kad jos teritorijoje užfiksuotas trečias teigiamas Candida auris atvejis. Trečiasis užsikrėtęs asmuo yra vyras, paguldytas į Resifės ligoninę. Sveikatos specialistai teigia, kad nors šiuo metu Brazilijoje yra tik 3 patvirtinti atvejai ir dar vienas atvejis tiriamas, tačiau galima manyti, kad šalyje yra Candida auris protrūkis.
Candida auris sukelia rimtas kraujo infekcijas ir plinta tarp ligoninių ir slaugos namų pacientų. Šis grybelis kelia rimtą pavojų žmonėms su nusilpusia imunine sistema ir tiems asmenims, kurie gydomi intensyviosios terapijos skyriuose, kuriems reikalingi kateteriai ar kraujagyslių vamzdeliai. Simptomai - karščiavimas ir šaltkrėtis. Manoma, kad 1 iš 3 užsikrėtusių žmonių miršta nuo infekcijos praėjus mėnesiui po susirgimo.
 

 CHOLERA

 

KAMERŪNAS vasario 2 d. patvirtino choleros epidemijos plitimą Pietvakarių ir Pajūrio regionuose, užregistravus 37 teigiamus atvejus ir 5 mirtis. Gyventojai raginami būti atsargiais ir laikytis higienos taisyklių.

Vasario 10 d. duomenimis per pastarąsias 2 savaites nustatyta mažiausiai 1300 choleros atvejų, nuo protrūkio mirė beveik 3 dešimtys žmonių. Dėl vandens trūkumo ir prastos higienos liga išplito 5 iš 10 šalies regionų. Labiausiai nuo protrūkio nukentėjo Bakassi, pietvakarių pusiasalis, esantis netoli Nigerijos sienos, Duala miestas bei Kamerūno sostinė Jaundė. Kitos paveiktos vietos yra Buea, Tiko ir Mutengene, pietvakarių komerciniai miestai, taip pat Maroua ir Garoua prie šiaurinės sienos su Nigerija.

 

NIGERIJOS vasario 3 d. Kadunos valstijos sveikatos atstovė informavo, kad 2021 m. choleros protrūkiai nusinešė 175 žmonių gyvybes 23-ose Kadunos valstijos srityse.

Vasario 17 d. informuojama, kad buvo delsta pripažinti choleros protrūkius kaip pagrindinę didelio 2021 m. mirtingumo priežastį. Iš viso 2021 m. užregistruota 111062 choleros atvejai ir 3604 mirties atvejai, viršijantys 2020 m. atvejų skaičius.

 

FILIPINAI vasario 5 d. patvirtino viduriavimo, sukelto choleros sukėlėjo, protrūkį. Liga išplito dar 6 kaimuose. Trys gyventojai - 11 mėnesių, 36 ir 57 metų amžiaus - mirė nuo ligos. Iš viso susirgo 461 žmogus.
Didžioji dalis pacientų yra iš Santjago kaimo - 417. Maždaug 154 pacientai buvo jaunesni nei 16 metų amžiaus, 240 - nuo 16 iki 59 metų amžiaus, 30 - 60 metų ir vyresni. Protrūkio priežastis - užterštas vandens šaltinis Santjage.
Vasario 7 d. duomenimis, praėjusią savaitę prasidėjęs choleros protrūkis Caraga mieste nusinešė iki 6 žmonių gyvybes. Nuo 2022 m. sausio 31 d. mieste iš viso buvo pranešta apie 491 choleros atvejį, iš kurių 84 vis dar gydomi įvairiose provincijos ligoninėse.

 

E. COLI

 

PRANCŪZIJA vasario 25 d. tiria įtartiną vaiko mirties atvejį ir apskritai padidėjusį sunkių E. Coli sukeltų infekcijų atvejų tarp vaikų skaičių nuo 2022 m. vasario mėn. pradžios. 13 atvejų vaikų nuo 1 iki 15 metų amžiaus užfiksuoti New Aquitaine (5 atvejai), Hauts-de-France (3 atvejai), Ile-de-France (3 atvejai), Brittany (1 atvejis) ir Pays de the Loire (1 atvejis) regionuose.
Iš viso nuo 2022 m. sausio mėn. pradžios yra užregistruotas 31 atvejis. Vyksta tyrimas, siekiant nustatyti galimą bendrą infekcijos šaltinį, kad būtų galima imtis atitinkamų priemonių.

 

GRIPAS

 

JAV vasario 19 d. paskelbė, kad Kalifornijos valstijoje buvo nustatytas vienas žmogaus užsikrėtimo nauju gripo A(H1N2) viruso variantu atvejis. H1N2 infekcija pasireiškė suaugusiam asmeniui, kuris nebuvo hospitalizuotas ir šiuo metu yra pasveikęs nuo ligos. Nėra duomenų, kad būtų viruso perdavimas nuo žmogaus žmogui. Pacientas turėjo tiesioginį kontaktą su kiaulėmis prieš simptomų atsiradimą.
Tai jau trečiasis žmogaus užsikrėtimo naujuoju gripo A virusu atvejis 2021-2022 m. gripo sezono metu JAV. Ankstesni atvejai buvo nustatyti Ohajo ir Oklahomos valstijose.

 

HANTAVIRUSINĖ INFEKCIJA

 

PANAMA vasario 7 d. informuoja, kad pirmasis hantavirusinės infekcijos atvejis 2022 metais buvo patvirtintas Hereros provincijoje. Pacientė yra 58 metų moteris iš Pese rajono, šiuo metu gydoma ligoninės intensyviosios terapijos skyriuje.
2021 m. Hereros provincijoje buvo patvirtintas tik vienas hantavirusinės infekcijos atvejis (Paritos rajone).
Vasario 28 d. patvirtintas pirmasis hantavirusinės infekcijos atvejis 2022 m. Los Santos provincijoje. Susirgęs asmuo - 38 metų moteris iš Las Palmito Las Tablas rajono, kuri 2022 m. vasario 27 d. buvo paguldyta į ligoninę. Šiuo metu jos būklė stabili.

 

BOLIVIJA vasario 18 d. informuoja apie 13-metės mergaitės užsikrėtimą hantavirusine infekcija Caranavi vietovėje, La Paso departamente.

 

HEPATITAI

 

JAV vasario 1 d. Roanoke rajonas praneša apie hepatito A protrūkį. Per 2022 m. sausio mėn. nustatyti 8 hepatito atvejai. Pasak pareigūnų, tai gerokai daugiau nei 5 atvejai, kurie paprastai nustatomi per visus metus. Protrūkis stebimas tarp vartojančių injekcinius narkotikus.

 

INDIJA vasario 14 d. praneša apie įtariamą geltos protrūkį Rajouri miesto Jawahar Nagar rajone. Dešimtims šiame rajone gyvenančių vaikų pastarąją savaitę buvo diagnozuota gelta. Įtariama vaikų infekcijos priežastis yra nesaugaus vandens tiekimas. Sveikatos pareigūnai bando nustatyti infekcijos šaltinį arba priežastį.

 

TAIVANAS vasario 16 d. pranešė apie 28 ūminio hepatito A atvejus, iš kurių 18 buvo darbuotojai iš Tailando. Susirūpinimą kelia termiškai neapdorotos galimai užterštos mėsos vartojimas.

JUODLIGĖ

 

KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA vasario 3 d. patvirtino, kad 9 žmonės užsikrėtė juodlige Pietų Kivu. Iš jų 2 mirė, kiti 7 gydomi vietinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Manoma, kad infekcijos atvejai yra susiję su jūrų kiaulyčių vartojimu maistui.

 

INDONEZIJA vasario 4 d. paskelbė 2 Javos salos kaimus raudonosiomis zonomis ir uždraudė gyvulių pervežimą iš šios vietovės po to, kai nuo juodligės nugaišo kelių ūkių gyvūnai. Šiuo metu laukiama 23 žmonių, kurie patyrė odos infekcijų dėl užsikrėtusių gyvūnų tvarkymo ar vartojimo, tyrimų rezultatų.
Vasario 9 d. patvirtinta, kad net 12 Yogyakarta regiono gyventojų susirgo juodlige. Šiems asmenims ant odos atsirado pūslių.

 

KYASANUR MIŠKŲ LIGA

 

INDIJA vasario 9 d. pranešė apie Kyasanur miško ligos atvejį Panavally srityje, Kerala valstijoje. Šią ligą žmonėms platina erkių rūšis, dažniausiai aptinkama ant beždžionių.
Pacientas - 24 metų vyras, rinkęs miško gėrybes iš netoliese nuo gyvenamosios vietos esančio miško. Šiuo metu jis gydomas ligoninėje, būklė stabili. Ligos atvejis patvirtintas laboratorijoje.
Miško darbuotojams ir gyventojams patariama einant į mišką naudoti asmeninės apsaugos priemones, įskaitant pirštines ir guminius batus, bei repelentus.

 

KRYMO-KONGO HEMORAGINĖ KARŠTLIGĖ

 

MAURITANIJA vasario 14 d. paskelbė, kad 2022 m. vasario mėn. pradžioje užfiksavo 2 Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejus.
Krymo-Kongo karštligė yra viena pavojingiausių hemoraginių karštligių ir, pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, šią ligą žmonėms perduoda erkės ir galvijai, o nuo žmogaus žmogui infekcija perduodama kontaktuojant su krauju.

 

KU (Q) KARŠTLIGĖ

 

ARGENTINA vasario 10 d. tiria ligos protrūkį, kai mėsos pakavimo gamyklos darbuotojams Diamante departamente, Entre Rios provincijoje pasireiškė galvos skausmai, mialgijos, karščiavimo ir kosulio simptomai.
Q karštligė, sukelta Coxiella burnetii bakterijų, nustatyta 11 žmonių, 10 iš jų prireikė hospitalizacijos. Visų būklė pagerėjo po gydymo antibiotikais.
Ligos priežastis galėjo būti tiesioginis sąlytis su gyvūnų audiniais ir skysčiais dėl netinkamų asmeninės apsaugos priemonių naudojimo ir nepakankamo vėdinimo kai kuriose darbo vietose.

 

LASOS KARŠTLIGĖ

 

JUNGTINĖ KARALYSTĖ (JK) vasario 9 d. pranešė, kad 2 žmonėms buvo diagnozuota Lasos karštligė, o trečiasis galimas atvejis yra tiriamas. Tai pirmas kartas per pastarąjį dešimtmetį, kai JK nustatomi potencialiai mirtinos infekcinės ligos, kurią sukelia Lassa virusas, atvejai.
Vienas iš 2 asmenų, kuriems buvo patvirtinta ši karštligė, pasveiko, o antrasis stebimas. Trečiasis - galimas atvejis - gydomas ligoninėje. Susirgusieji yra vienos šeimos nariai, vienas iš jų neseniai vyko į Vakarų Afriką.
Vasario 11 d. Bedfordšyro gyventojas tapo pirmuoju asmeniu Anglijoje, mirusiu nuo Lasos karštligės. Miręs asmuo buvo trečiasis šeimos narys, užsikrėtęs virusu.
JK iš viso buvo nustatyta 11 šios graužikų platinamos ligų atvejų. 3 infekcijos, nustatytos rytų Anglijoje per pastarąsias 3 dienas, atvejai yra pirmieji nuo 2009 m.

 

NIGERIJA vasario 13 d. praneša, kad 2022 m. šeštąją savaitę buvo patvirtinti 77 nauji, dar 278 įtariami Lasos karštligės atvejai, 7 naujai užsikrėtę yra sveikatos priežiūros darbuotojai. Taip pat yra patvirtinta 11 naujų mirties atvejų. Daugiausia patvirtintų atvejų yra Edo, Ondo ir Bauchi valstijose. Šie duomenys rodo, kad Lasos karštligės viruso plitimas šalyje didėja ir artimiausiomis savaitėmis greičiausiai dar padidės.

TOGAS vasario 28 d. informuoja, kad nuo Lasos karštligės mirė vienas žmogus šiaurinėje šalies dalyje. Mirusioji - 35 metų moteris, gyvenusi Oti-Sud apskrityje. Moteris mirė dėl ligos komplikacijų.

 

LEIŠMANIOZĖ

 

KENIJA vasario 16 d. informuoja, kad per pastaruosius 4 metus nuo leišmaniozės mirė daugiau nei 60 žmonių Ngomenyje, Šiaurės Mwingi apygardoje. Nors šioje vietovėje yra labai paplitę kraujasiurbiai ligos pernešėjai, kurie perneša sukėlėją nuo gyvūnų žmonėms, tačiau didesnė problema, kad vietinėse ambulatorijose trūksta reikiamų vaistų gydymui. Gydymas privačiose įstaigose yra labai brangus ir dauguma gyventojų to negali sau leisti, todėl dauguma jų miršta.

 

LEPTOSPIROZĖ

 

FIDŽIS vasario 15 d. praneša, kad per pastarąjį pusantro mėnesio nuo leptospirozės mirė apie 11 žmonių. Dauguma mirusiųjų buvo nuo 16 iki 35 metų amžiaus, o jauniausias asmuo buvo 6 metų amžiaus. Nuo 2022 m. pradžios iš viso buvo patvirtinti 74 atvejai, dar daugiau žmonių liga diagnozuota kliniškai. Dėl leptospirozės didesnis žmonių skaičius buvo hospitalizuoti po neseniai įvykusių potvynių šalies Vakaruose.

 

ARGENTINA vasario 17 d. informuoja apie 4 darbuotojų užsikrėtimą leptospiroze. Užsikrėtimas įvyko darbo vietoje, kuomet nebuvo užtikrintos saugios nuo graužikų sąlygos darbo vietose.

 

LISTERIOZĖ

 

JAV, vasario 2 d. duomenimis, dėl listeriozės protrūkio, siejamo su atšauktomis iš prekybos salotų pakuotėmis, 13-oje valstijų iš 19 susirgusių žmonių 2 mirė. Kaip praneša JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras, protrūkis yra susijęs su supakuotomis salotomis, kurias gamina „Dole". 2022 m. spalio mėn. pabaigoje įmonė „Dole Fresh Vegetables" atšaukė salotų gaminius, parduodamus 10 valstijų, po to, kai mėginyje buvo nustatyta teigiama Listeria monocytogenes, galinti sukelti rimtas ir potencialiai mirtinas infekcijas.
Remiantis ligų kontrolės ir prevencijos centru, listeriozė yra rimta infekcija, kurią dažniausiai sukelia užteršto maisto vartojimas. Kasmet JAV listerioze suserga apie 1900 žmonių ir iš jų apie 260 žmonių miršta.

 

MALIARIJA

 

ISPANIJOJE, vasario 15 d. duomenimis, tiriamas maliarijos atvejis moteriai, kuri susirgo šia liga po gimdymo praėjusių metų gruodį. Moteris nebuvo keliavusi į jokią šalį, kurioje ši liga yra endeminė. Pagrindinė sveikatos specialistų keliama hipotezė yra ta, kad moteris užsikrėtė gydymo įstaigoje per joje naudotas priemones. Tačiau ligoninės atstovai atmetė šią galimybę ir teigia, kad užkratas galėjo būti uodas, kuris moterį įkando ligoninėje.

 

NEAIŠKIOS KILMĖS SUSIRGIMAI

 

UGANDA vasario 1 d. informuoja, kad aukų skaičius nuo siautėjančio neaiškios ligos protrūkio Kioteros rajone pasiekė 10. Pirmoji šios ligos auka - 45 metų ūkininkas iš Nakatoke B kaimo, kuriam pasireiškė skausmingi kaklo, veido, krūtinės, odos patinimai ir hipotermija. Ligos atvejai nustatyti Kijonjo A, Kijonjo B, Nakatoke A ir Nakatoke B kaimuose Kasasos apskrityje. Užsikrėtęs žmogus karščiuoja, tinsta, jam skauda pilvą ir krūtinę, vemia, nusilpsta ir po savaitės miršta. Pasaulio sveikatos organizacija ir šalies sveikatos pareigūnai tiria neaiškią ligą, siekdami nustatyti mirties priežastį.

 

PAUKŠČIŲ GRIPAS

 

KINIJA vasario 15 d. pranešė, kad žemyninėje dalyje stebimi 2 paukščių gripo A(H5N6) atvejai. Pirmasis atvejis susijęs su 50 metų vyru, gyvenančiu Baise mieste Guangxi, kuris turėjo kontaktą su gyvais naminiais paukščiais. 2022 m. sausio 12 d. jam pasireiškė simptomai, kitą dieną jis buvo hospitalizuotas, paciento būklė kritinė. Antrasis atvejis susijęs su 35 metų vyru, gyvenančiu Zhenjiang mieste, Jiangsu provincijoje, kuris iki pasireiškiant simptomams lankėsi gyvų paukščių turguje. 2022 m. sausio 15 d. jam pasireiškė simptomai, 2022 m. sausio 19 d. jis buvo hospitalizuotas, paciento būklė kritinė.
Nuo 2014 m. iki šios dienos žemyninės sveikatos institucijos pranešė apie 67 žmonių užsikrėtimus paukščių gripu A(H5N6).
Vasario 28 d. pranešama, kad stebimi 4 žmonių susirgimo paukščių gripu A(H5N6) atvejai žemyninėje šalies dalyje. Sveikatos specialistai dar kartą ragina visuomenę laikytis griežtos asmens, maisto ir aplinkos higienos, tiek gyvenamoje vietoje, tiek kelionių metu. Visi susirgę asmenys turėjo kontaktą su gyvais ar negyvais paukščiais.
Nuo 2014 m. iki šios dienos žemyninės sveikatos institucijos pranešė apie 71 paukščių gripo A(H5N6) atvejį žmonėms.

 

SALMONELIOZĖ, GASTROENTERITAI

 

EUROPOJE, vasario 9 d. duomenimis, 6 šalyse beveik 300 žmonių susirgo, o 2 iš jų mirė dėl salmoneliozės infekcijos, susijusios su kiaušiniais, protrūkio. Per 2021 m. daugiau nei 210 atvejų buvo nustatyta Prancūzijoje, 22 Ispanijoje, po 12 Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje, 7 Norvegijoje ir 3 Danijoje.
Infekcijos užregistruotos visose amžiaus grupėse nuo 1 iki 93 metų. 66 metų vyras Prancūzijoje ir 58 metų vyras Ispanijoje, užsikrėtę šia infekcija, mirė. Iš 80 atvejų, apie kuriuos gauta išsami informacija, 25 buvo paguldyti į ligoninę. Kiaušinius vartojo visi 60 apklaustų pacientų, kuriems nustatyta infekcija, o paukštienos produktus - 39 iš 42 pacientų.
Išvados rodo, kad protrūkio padermė yra plačiai paplitusi, galinti paveikti tiekimo grandinę arba ankstesnius gamybos grandinės etapus. Šio tipo Salmonella Enteritidis gali būti keli šaltiniai ir jie gali plisti kituose ūkiuose Ispanijoje ar kitose šalyse, nurodė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras.
Iš viso 7 ES šalyse ir JK nuo 2013 m. iki 2021 m. užregistruota daugiau nei 1000 Salmonella Enteritidis atvejų. Tačiau 2013, 2014 ir 2016 m. buvo tik po 1, o 2017 m. - 6 atvejai. 2018 m. atvejų skaičius išaugo iki 192, 2019 m. - 381, 2020 m. - 219, o 2021 m. - 272 atvejų.

 

Vasario 13 d. Jungtinė Karalystė uždraudė graužikų pašarų importą iš Lietuvos dėl Salmonella protrūkio tarp žmonių. Tebesitęsiantis protrūkis siejamas su iš Lietuvos atvežtomis pelėmis, naudojamomis gyvūnų, ypač roplių, pašarui.
Nuo 2014 m. balandžio mėn. buvo pranešta apie daugiau nei 900 salmoneliozės atvejų, susijusių su šaldytomis pelėmis, kuriomis šeriami gyvūnai, įskaitant gyvates ir paukščius. 2021 metais užfiksuota mažiausiai 139 Salmonella Enteritidis infekcijos atvejų, dažni atvejai tarp vaikų.
Šaldytus graužikus iš Lietuvos vežė ir Jungtinėje Karalystėje platino „Monkfield Nutrition". 2021 m. gruodžio mėn. buvo atšauktos visos šaldytų pelių produktų, skirtų pašarui ropliams, partijos.
Norvegijoje per 3 metus užregistruota 13 Salmonella infekcijų tarp žmonių atvejų, taip pat susijusių su gyvačių maitinimu ir priežiūra. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2016 m. atliktas vertinimas parodė, kad Danijoje 2014 m., 2015 m. ir 2016 m. buvo 3 susiję Salmonella atvejai. Taip pat buvo manoma, kad nukentėjo ir Nyderlandai. Lietuvos graužikų ūkis šaldytas peles, skirtas pašarui, platino taip pat Vokietijoje ir Lenkijoje.
Siekiant sumažinti riziką užsikrėsti Salmonella infekcija, po augintinių maitinimo šaldytomis pelėmis ar roplių lietimo būtina kruopščiai nusiplauti rankas šiltu muiluotu vandeniu. Naminių gyvūnų pašaras turi būti laikomas atskirai nuo žmonių maisto, ypač jau paruošto vartoti. Atitirpinant šaldytas peles reikia būti atsargiems, kad būtų išvengta kryžminio užteršimo, o paviršiai turi būti nuvalyti ir dezinfekuoti.

 

JAV vasario 16 d. sveikatos pareigūnai perspėja žmones išmesti tam tikrus šunų skanėstus dėl salmoneliozės rizikos. „Dog Gone Dog Treats" skanėstai siejami su 3 salmoneliozės infekcijos atvejais žmonėms. 2 susirgę asmenys yra vyresni nei 70 metų ir 1 vaikas. Visi yra Esekso apygardos gyventojai. Ištyrus šunims skirtus gaminius, nustatytas salmoneliozės sukėlėjas.
Salmonella yra paplitusi termiškai neapdorotuose gyvūninės kilmės maisto produktuose, pvz., kiaušiniuose, paukštienoje ir nepasterizuotame piene. Žmonės, kuriems ant rankų patenka mikroorganizmų, gali užsikrėsti valgydami, rūkydami ar liesdami burną. Be to, žmonės gali platinti mikroorganizmus, liesdami užterštomis rankomis maistą ar daiktus.

 Vasario 17 d. informuojama, kad tiriami infekcijų atvejai, susiję su Salmonella ir Cronobacter sakazakii sukėlėjais. Visi asmenys, kuriems nustatyta infekcija, vartojo miltelių pavidalo mišinius kūdikiams, pagamintus Abbott Nutrition Sturgis, Mičigano valstijoje. Tiriami 4 ligos atvejai kūdikiams iš 3 valstijų. Visi 4 pacientai buvo hospitalizuoti, vienas iš jų mirė.

 

TYMAI

 

AFGANISTANAS vasario 6 d. informavo, kad mažiausiai 74 vaikai mirė nuo tymų protrūkio šiaurinėje Badachšano provincijoje. Dauguma vaikų, kurie mirė, gyveno vietovėse, kuriose nebuvo prieinami skiepai. Pasak vietos pareigūnų, tymų atvejų šalyje, ypač kalnuotame Šiaurės rytų regione, pastaruoju metu padaugėjo.
Vasario 10 d. duomenimis, nuo 2022 m. ketvirtos iki penktos savaitės atvejų skaičius ir mirčių skaičius padidėjo atitinkamai 18 % ir 40 %.

 

VIDURIŲ ŠILTINĖ

 

PIETŲ AFRIKA vasario 16 d. praneša apie kelis vidurių šiltinės protrūkius Vakarų Kyšulyje ir Šiaurės vakaruose. Šiuo metu Vakarų Kyšulyje užfiksuoti 64 enterinės karštinės atvejai 3 atskiruose protrūkiuose.

 


GAMTINĖS KILMĖS
EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS
 

CIKLONAS, AUDROS

  

MADAGASKARAS vasario 7 d. praneša, kad vasario 5-6 d. tropiniam 3 kategorijos ciklonui BATSIRAI praslinkus virš centrinio ir pietinio Madagaskaro, žuvo mažiausiai 20 žmonių, 69000 žmonių buvo evakuoti (iš jų 9271 vaikas). Labiausiai paveikti regionai yra rytinėje šalies dalyje. Ciklonas BATSIRAI juda į pietvakarius per Mozambiko kanalą.
Vasario 8 d. aukų skaičius centriniame ir pietiniame Madagaskare išaugo, pareigūnų duomenimis, žuvo 21 žmogus, 62096 asmenys buvo evakuoti, o nukentėjo iki 72275 žmonių. Pranešta, kad padaryta žala infrastruktūrai ir pastatams, įskaitant 211 mokyklų. BATSIRAI šiuo metu juda į pietus per Mozambiko sąsiaurį.
Vasario 11 d. atogrąžų ciklonui BATSIRAI persikėlus virš vidurio ir pietų Madagaskaro, žuvusių žmonių skaičius pasiekė 94, o 30819 žmonių vis dar yra perkelti iš savo gyvenamųjų vietų į laikinas apgyvendinimo įstaigas. Be to, nukentėjo daugiau nei 116000 žmonių, sugriauta mažiausiai 8200 namų ir daugiau nei 2700 buvo apgadinta.

Vasario 18 d. naujas atogrąžų ciklonas EMNATI susiformavo virš centrinės Indijos vandenyno dalies judėdamas vakarų-pietvakarių kryptimi link centrinės Madagaskaro dalies. 2022 m. vasario 15 d. atogrąžų audra DUMAKO užklupo Madagaskaro centrą ir paveikė mažiausiai 5100 žmonių.

Vasario 24 d. ciklonas EMNATI praėjo per teritorijas, kurias paveikė atogrąžų ciklonas BATSIRAI vos prieš 18 dienų. Vien Mananjary iškrito 109 mm kritulių. Prieš audrą apie 45000 žmonių buvo prevenciškai evakuoti į 130 laikinų apgyvendinimo įstaigų 7 regionuose, daugiausia Mahanoro, Mananjary, Manakara ir Farafangana miestuose. Nors EMNATI pasiekė sausumą kaip 2 kategorijos ciklonas, ankstyvieji pranešimai rodo žalą ir sunaikinimą vietovėse, per kurias praėjo audra, o kai kurios bendruomenės, įskaitant Midongy du Sud, buvo užtvindytos potvynių. Keletas kelių buvo atkirsti dėl potvynių, nuvirtusių medžių ar nuošliaužų, ypač Ambovombės, Farafanganos, Ihosi, Midongy, Vohipeno ir Vondrozo rajonuose.

 

LIŪTYS, POTVYNIAI IR NUOŠLIAUŽOS

 

EKVADORAS vasario 2 d. praneša, kad po nuošliaužos, kurią sukėlė stiprus lietus La Gasca rajone (šalia Kito), aukų skaičius padidėjo. Pareigūnų pateiktais duomenimis, 23 žmonės žuvo, 15 yra dingę be žinios, o dar 49 buvo sužeisti. Vietos ir nacionalinės valdžios institucijos teikia pagalbą nukentėjusiems gyventojams.
Vasario 7 d. duomenimis, potvyniai ir nuošliaužos, kuriuos sukėlė smarkios liūtys, pridarė daug žalos Kito mieste, yra žmonių aukų. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, 28 žmonės žuvo, vienas dingo be žinios, 52 buvo sužeisti.
Vasario 10 d. duomenimis, nuo 2022 m. sausio 28 d. prasidėjusios liūtys Ekvadore sukėlė potvynius ir nuošliaužas, ypač paveiktos šios provincijos: Guayas, Cotopaxi, El Oro ir Los Rios. Kito mieste 2022 m. sausio 31 d. popietę per trumpą laiką iškrito 75 mm lietaus ir vakarinėse miesto dalyse sukėlė potvynį. Tai didžiausias kritulių kiekis nuo 2003 m. Liūtys sukėlė purvo ir uolienų nuošliaužas Pičinča ugnikalnio šlaitais, kurios nusirito per Kito miestą, niokodamos namus, automobilius ir infrastruktūrą. Sostinėje nukentėjo 550 žmonių (160 šeimų), žuvo 28 žmonės, buvo sužeisti 52 ir vienas žmogus dingo be žinios.

 

HAITIS vasario 3 d. praneša, kad per pastarąsias kelias dienas potvyniai paveikė 22 savivaldybes Šiaurės Vakarų, Šiaurės, Šiaurės Rytų ir Nippes apskrityse. Šalies civilinės saugos pareigūnų duomenimis, penki žmonės žuvo (trys Šiaurės Vakaruose, vienas Šiaurės Rytuose ir vienas Šiaurėje), o vienas žmogus dingęs be žinios Šiaurės Vakaruose. Daugiau nei 1900 žmonių buvo evakuota, 2581 žmogus nukentėjo. Patekimas į labiausiai nukentėjusias vietoves išlieka sunkus dėl pažeistų kelių ir infrastruktūros.

  

 

KITI EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS

UKRAINOJE vasario 24 d. Rusijos Federacija pradėjo plataus masto karinį puolimą su maždaug 200000 kariškių, per pastaruosius mėnesius dislokuotų prie Ukrainos sienų, taip pat daugybe sausumos, jūrų ir oro karinių išteklių. Puolimas prasidėjo Rusijos raketų smūgiais visoje šalyje prieš Rusijos kariuomenės įsiveržimą iš aneksuoto Krymo regiono, Baltarusijos ir Rusijos teritorijos bei Donbaso. Rusijos pajėgos priartėjo prie daugelio pagrindinių regioninių centrų, tokių kaip Chersonas, Sumai, Černigovas, Charkivas ir sostinė Kyjivas, ir juos apgulė. Rusijos pajėgos vasario 28 d. pradėjo beatodairiškai bombarduoti Charkivo miestą rytuose ir toliau veržėsi į priekį. Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos vasario 28 d. duomenimis, per karo veiksmus žuvo 352 civiliai, įskaitant 14 vaikų, ir 1684 buvo sužeisti. JT pabėgėlių agentūros duomenimis, daugiau nei 660000 žmonių ieško prieglobsčio ES šalyse ir Moldovoje.
Kovo mėnesio oficialius duomenis pateiksime kovo mėn. įvykių, ekstremaliųjų įvykių, ekstremaliųjų sveikatai situacijų pasaulyje apžvalgoje.

 

 

 

 

 

 


Apžvalgą parengė Ekstremalių sveikatai situacijų centras pagal šiuos informacijos šaltinius:
ProMedmail
Center for International Disaster Information
The Global Disaster Alert and Coordination System
ReliefWeb
International Crisis Group

 

Aktuali informacija

KONTAKTAI

M. K. Čiurlionio g. 23,
Kaunas LT-44356
Tel. (8 - 37) 28 2244
Faksas: (8 - 37) 28 2250
e.paštas: info@essc.sam.lt
 

Vilniaus padalinys

Mindaugo g. 12 

Vilnius LT-03225

Tel. (8 - 5) 261 9888

e.paštas: info@essc.sam.lt 

 

DARBO LAIKAS

I-IV  8.00-17.00
V     8.00-15.45
Pietų pertrauka: 12.00-12.45
Budintis specialistas poilsio laiku

Tel. (8 - 37) 28 2244

Faksas (8 - 37) 28 2250

e. paštas bud@essc.sam.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas 191349831

PVM mokėtojo kodas LT100004955514

A.s. LT517300010002457700  „Swedbank", AB
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Naudojimosi svetaine sąlygos

Lankytojų statistika: 5784787

Šiandien: 467

© 2010 Ekstremalių sveikatai
situacijų centras.

Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema