2023 m. birželio 2 d.

Naujienos

2022-09-22

Įvykių, ekstremaliųjų įvykių, ekstremaliųjų sveikatai situacijų pasaulyje 2022 m. RUGPJŪČIO mėn. apžvalga

UŽKREČIAMOSIOS LIGOS

 COVID-19

 

 Pasaulio sveikatos organizacijos 2022 m. rugpjūčio 28 d. duomenimis, pasauliniu mastu naujų COVID-19 savaitinių atvejų skaičius sumažėjo 16 %. palyginti su ankstesne savaite. Iš viso pranešta apie daugiau nei 4,5 mln. naujų COVID-19 atvejų. Naujų mirčių nuo COVID-19 atvejų skaičius per savaitę sumažėjo 13 % palyginti su ankstesne savaite, iš viso pranešta apie daugiau nei 13500 mirčių.

2022 m. rugpjūčio 28 d. visame pasaulyje buvo pranešta apie daugiau nei 598 milijonus patvirtintų COVID-19 atvejų ir daugiau nei 6,4 milijono mirčių nuo COVID-19.
Regioniniu lygiu naujai praneštų savaitinių COVID-19 atvejų skaičius sumažėjo visuose šešiuose Pasaulio sveikatos organizacijos regionuose: Rytų Viduržemio jūros regionas (-37 %), Europos regionas (-20 %), Pietryčių Azijos regionas (-16 %), Vakarų Ramiojo vandenyno regionas (-15 %), Afrikos regionas (-13 %) ir Amerikos regionas (-13 %). Naujų mirčių nuo COVID-19 skaičius per savaitę sumažėjo keturiuose iš šešių regionų: Afrikos regione (-64 %), Rytų Viduržemio jūros regione (-35 %), Europos regione (-30 %) ir Amerikos regione (-9 %); tuo tarpu padidėjo Pietryčių Azijos regione (+15 %) ir išliko stabilus Vakarų Ramiojo vandenyno regione (+3 %).

  

BEŽDŽIONIŲ RAUPAI

  

Nuo 2022 m. sausio 1 d. iki rugpjūčio 22 d. laboratoriniais tyrimais patvirtinti 41664 beždžionių raupų atvejai, iš jų 12 mirčių. Apie atvejus Pasaulio sveikatos organizacijai buvo pranešta iš 96 šalių / teritorijų / sričių visuose šešiuose PSO regionuose. Nuo paskutinės ataskaitos, paskelbtos 2022 m. rugpjūčio 10 d., buvo pranešta apie 13859 naujus atvejus (50 % padidėjimas) ir 1 naują mirties atvejį. Apie nustatytus beždžionių raupų atvejus pranešė 7 naujos šalys. Per pastarąsias septynias dienas 23 šalys pranešė apie beždžionių raupų atvejų skaičiaus padidėjimą, o didžiausias padidėjimas užfiksuotas Jungtinėse Amerikos Valstijose. 16 šalių nepranešė apie naujus beždžionių raupų atvejus ilgiau nei 21 dieną, tai yra maksimalus ligos inkubacinis laikotarpis.
33 metų savaitę (rugpjūčio 15-21 d.) visame pasaulyje užregistruotų naujų beždžionių raupų atvejų skaičius sumažėjo 21 % (n = 5907 atvejai) palyginti su 32 metų savaite (rugpjūčio 8-14) (n=7477 atvejai). Dauguma beždžionių raupų atvejų, apie kuriuos pranešta per pastarąsias 4 savaites, registruoti Amerikos regiono (60,3 %) ir Europos regione (38,7 %).
Rugpjūčio 22 d. duomenimis, dešimt šalių, kurios pranešė apie didžiausią suminį atvejų skaičių visame pasaulyje, yra Jungtinės Amerikos Valstijos (n = 14 049), Ispanija (n = 6119), Brazilija (n = 3450), Vokietija (n = 3295), Jungtinė Karalystė (n = 3225), Prancūzija (n = 2889), Kanada (n = 1168), Nyderlandai (n = 1090), Peru (n = 937) ir Portugalija (n = 810).
Kartu šios šalys sudaro 88,9 % visų beždžionių raupų atvejų, apie kuriuos pranešta visame pasaulyje.
Per pastarąsias septynias dienas dvi šalys pranešė apie pirmąjį registruotą beždžionių raupų atvejį šalyje. Šios šalys yra Iranas ir Indonezija.

  

BRUCELIOZĖ

  

KAZACHSTANAS rugpjūčio 16 d. informavo, kad nuo 2022 metų pradžios Kostanajaus srityje nustatyti 8 brucelioze užsikrėtę asmenys. Per tą patį 2021 metų laikotarpį šalyje buvo nustatyta tik 1 ligos atvejis.
Žmonės brucelioze užsikrečia nuo sergančių galvijų. Sveikatos specialistai pažymi, kad sergantys gyvūnai ypač pavojingi žmonėms ėriavimosi ir veršiavimosi laikotarpiu. Be to, užsikrečiama skerdžiant gyvulius, dorojant mėsą, vartojant sergančių gyvulių pieno ir mėsos gaminius. Pirmieji ligos požymiai žmogui pasireiškia praėjus 15-30 dienų po užsikrėtimo: galvos skausmas, karščiavimas iki 39 laipsnių C, prakaitavimas ir sąnarių skausmai.
  
JUNGTINĖ KARALYSTĖ rugpjūčio 14 d. informavo apie užregistruotą pirmąjį retos infekcinės ligos - bruceliozės atvejį žmogui šalyje. 61 metų susirgusi moteris buvo priversta užmigdyti 5 savo laikomus šunis, kai jie taip pat užsikrėtė Brucella canis infekcija nuo Baltarusijos gelbėtojų šuns, kurį ji globojo.
Šios infekcijos perdavimas žmogui yra labai retas reiškinys. Susirgusiai moteriai pasireiškė sunkūs simptomai - aukšta temperatūra, drebulys, stiprus galvos skausmas, stiprus nugaros skausmas ir žemas kraujospūdis. Kadangi moters imunitetas susilpnėjęs, liga ją paveikė stipriau nei paveikia daugumą susirgusiųjų.
  

CHOLERA

 

KAMERŪNAS rugpjūčio 5 d. informavo, kad nuo 2021 m. spalio mėn. šalyje vykstančio choleros protrūkio iš viso susirgo daugiau nei 10300 žmonių, mirė 200 žmonių. Protrūkis paveikė penkis iš 10 Kamerūno regionų.
Ankstesnis choleros protrūkis Kamerūne, vykęs 2020 m. sausio - rugpjūčio mėn. nusinešė 66 žmonių gyvybes.
  
FILIPINAI rugpjūčio 2 d. pranešė apie didelį choleros protrūkį Toril rajone, per kurį susirgo daugiau nei 200 žmonių, įskaitant 6 mirties atvejus. Labiausiai tikėtinas infekcijos perdavimo būdas yra užterštas maistas. Remiantis tyrimais, maistas galėjo būti užterštas jį ruošiant ir tvarkant ligos sukėlėjo nešiotojams.
Nuo 2022 m. liepos 15 d. iš viso buvo pranešta apie 217 atvejų, įskaitant 6 mirties atvejus. Iš susirgusiųjų paimti tepinėliai 60 % atvejų buvo teigiami.
  

ČIKUNGUNIJA

 

INDONEZIJA rugpjūčio 19 d. informavo, kad 4 asmenims, keliavusiems po Balį, buvo nustatyta ūmi čikungunija. Visi 4 asmenys 2022 m. kovo-birželio mėnesiais keliavo Balyje kaip turistai ir jiems simptomai pasireiškė kelionės metu arba netrukus grįžus į savo gimtąsias šalis Europoje (Nyderlandai, Prancūzija, Vokietija ir Ispanija). Nuo 2020 m. Balio saloje nebuvo registruota čikungunijos atvejų.

 

DENGĖS KARŠTLIGĖ

 

KUBA rugpjūčio 5 d. informavo, kad padidėjo dengės karštligės atvejų skaičius tarp keliautojų į šalį. Nuo 2022 m. pradžios nustatyti 29 keliautojai, kurie užsikrėtė dengės karštlige Kuboje. Visi keliautojai buvo europiečiai ir lankėsi Kuboje turizmo tikslais ar lankė draugus ir artimuosius. Didžioji susirgusiųjų dalis (22/29, t. y. 76 %) užsikrėtė 2022 m. birželio - rugpjūčio mėn. Nors dengės karštligė yra endeminė Kuboje, tačiau šios ligos atvejų turistams nustatymas rodo vykstantį ligos protrūkį, dėl kurio žymiai padidėjo vietinis perdavimas ir išaugo rizika keliautojams.
Pasak sveikatos pareigūnų, 4-iose provincijose (Havana, Camagüey, Las Tunas ir Holguín) registruojama didžiausia dengės karštligės atvejų dalis. 2022 m. palyginti su 2021 m. dengės karštligės atvejų skaičius padidėjo 21,7 %.
  

DIFTERIJA

 

ŠVEICARIJA rugpjūčio 2 d. pranešė, kad iki 8 žmonių, gyvenančių sostinės Berno centre, susirgo difterija. Užsikrėtusiųjų grupė buvo izoliuota, o daugiau nei 170 kitų prieglobsčio prašytojų, ypač nelydimų nepilnamečių, šiuo metu yra karantino centre.
Difterija retai pasitaiko Vakarų Europoje, kur vaikai dešimtmečius skiepijami nuo šios labai užkrečiamos infekcijos. Tačiau, anot ekspertų, difterija vis dar paplitusi besivystančiose šalyse. Paskutinis žinomas infekcinės ligos atvejis Šveicarijoje buvo registruotas 1983 metais.
  

EBOLA

 

 UGANDA rugpjūčio 26 d. išreiškė nerimą dėl Ebolos protrūkio, kadangi trūksta įrangos tirti šimtus Kongo pabėgėlių, kurie kasdien patenka į šalį.

Pasaulio sveikatos organizacija pradėjo 5 dienų trukmės mokymus Kampaloje, kad padidintų sveikatos priežiūros darbuotojų gebėjimus 5 šalyse, įskaitant Ugandą, reaguoti į užkrečiamąsias ligas, tokias kaip Ebola.
  
KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA rugpjūčio 25 d. informavo, kad praėjus kelioms dienoms nuo naujo Ebolos atvejo patvirtinimo Šiaurės Kivu provincijoje, šalyje pradėta vakcinacijos nuo Ebola kampanija. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad suteikė 200 vakcinos dozių ir remia šalies vakcinacijos kampaniją.
PSO taip pat informavo, kad naujasis Ebolos atvejis yra genetiškai susijęs su virusu, išplitusiu per 2018-2020 m. regione vykusį didelį protrūkį. 46 metų moteriai Ebolos infekcija patvirtinta po jos mirties. Kol kas nežinoma, ar moteris buvo paskiepyta nuo Ebolos viruso.
PSO teigimu, rizika šaliai dėl Ebolos yra didelė, grėsmė regionui ir pasauliui atitinkamai vidutinė ir nedidelė.
 

 GELTONOJI KARŠTLIGĖ

 

BRAZILIJA rugpjūčio 2 d. pranešė apie geltonosios karštligės atvejį, nustatytą Para de Minas mieste. Pacientas yra 67 metų vyras, kuris darbo reikalais daug keliauja.
Įtariama, kad vyras šia liga susirgo vienoje iš savo darbo kelionių. Paciento būklė gera.
Geltonoji karštligė yra ūmi, vakcinomis išvengiama virusinė liga, perduodama žmonėms įgėlus užkrėstiems uodams. Skiepijimas yra pagrindinė geltonosios karštligės profilaktikos ir kontrolės priemonė.
  

GRIPAS

  

JAV rugpjūčio 26 d. pranešė, kad Ohajo valstijoje nustatytas žmogaus užsikrėtimas naujuoju gripo A virusu. Asmuo buvo užsikrėtęs kiaulių gripo A(H1N2) varianto (A(H1N2)v) virusu. Pacientas - jaunesnis nei 18 metų, nebuvo hospitalizuotas, šiuo metu jau pasveikęs.
Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad pacientas dalyvavo žemės ūkio mugėje. Papildomas tyrimas dėl kvėpavimo takų ligų, nė vienam iš paciento artimųjų nebuvo nustatytas.
2022 m. JAV buvo pranešta apie 5 žmonių užsikrėtimus A tipo gripo virusais.
Rugpjūčio 12 d. pranešė apie 2 naujus žmonių užkrėtimo naujuoju gripo A virusu atvejus Vakarų Virdžinijoje. Pacientai buvo užsikrėtę A(H3N2) gripo varianto (A(H3N2)v) virusu. Abu pacientai yra jaunesni nei 18 metų, nebuvo hospitalizuoti, šiuo metu jau pasveikę.

 

Sveikatos apsaugos pareigūnų atliktas tyrimas parodė, kad abu pacientai dalyvavo žemės ūkio mugėje, be to, šios mugės kiaulėms buvo nustatytas kiaulių gripas A(H3N2). Iki šiol nebuvo patvirtintas joks šio viruso plitimas tarp žmonių.
Vakarų Virdžinijoje per pastarąsias 2 savaites nustatyti 3 asmenys, užsikrėtę A(H3N2) gripo varianto (A(H3N2)v) virusu. Visi jie dalyvavo toje pačioje žemės ūkio mugėje iki ligos simptomų pasireiškimo pradžios.
  

HANTAVIRUSAS

 

PANAMA rugpjūčio 4 d. patvirtino antrąjį hantaviruso infekcijos atvejį 2022 metais. Susirgęs asmuo - 64 metų amžiaus, gyvenantis Hereros provincijoje, La Arena rajone, Chitré mieste. Pacientas hospitalizuotas ligoninėje, jis prijungtas prie dirbtinės plaučių ventiliacijos, jo būklė kritinė.
Atlikti tyrimai parodė, kad pacientas lankėsi Tonosio rajone, esančiame kaimyninėje Los Santoso provincijoje, kur jis periodiškai atlieka žemės ūkio darbus.
Iki šiol Hereros provincijoje 2022 m. buvo nustatyti 2 hantaviruso infekcijos atvejai. Pirmasis atvejis buvo pacientas iš Pesé rajono, kuris dėl ligos komplikacijų mirė.
  

HEPATITAI

 

 ISPANIJA rugpjūčio 5 d. pranešė apie 2 vaikų mirtis nuo ūminio hepatito arba kepenų uždegimo - ligos, kurios priežastys nežinomos ir kurią stebi pasaulio sveikatos pareigūnai. Ispanijos sveikatos ministerija pranešė, kad Ispanijoje užregistruoti 46 ligos atvejai, o 3-im pacientams prireikė kepenų transplantacijos. Iš 3-jų pacientų, kuriems atlikta transplantacija, 2 mirė - 15 mėnesių kūdikis 2022 m. birželio mėn. ir 6 metų vaikas 2022 m. liepos mėn.

2022 m. rugpjūčio 4 d. Sveikatos ministerijos pranešime teigiama, kad iki 2022 m. liepos 28 d. buvo pranešta apie 507 atvejus 21 Europos šalyje, iš jų 273 - Didžiojoje Britanijoje. Sveikatos apsaugos pareigūnai tebėra suglumę dėl šio hepatito priežasčių.
  

JAPONINIS ENCEFALITAS

  

INDIJA rugpjūčio 19 d. pranešė, kad mirčių nuo japoninio encefalito Asamo valstijoje padaugėjo iki 77, per pastarąją parą buvo užregistruoti 2 nauji mirties nuo šios ligos atvejai.
Per pastarąsias 24 valandas Asamo valstijoje buvo pranešta apie 2 naujus japoninio encefalito atvejus. Bendras japoninio encefalito atvejų skaičius šioje valstijoje išaugo iki 377 atvejų.
Rugpjūčio 18 d. pranešė, kad Mizoramo valstijoje, Aizawl mieste nustatytas pirmasis japoninio encefalito atvejis.
Japoninio encefalito virusas yra su dengė karštligės, geltonosios karštligės ir Vakarų Nilo karštligės virusais susijęs flavivirusas, kurį platina uodai. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Japoninio encefalito virusas yra pagrindinė virusinio encefalito priežastis daugelyje Azijos šalių, kasmet nustatoma 68000 klinikinių šios ligos atvejų. Nors simptominis Japoninio encefalito ligos atvejis yra retas, tačiau šiuo encefalitu sergančių žmonių mirtingumas gali siekti 30 %.
 
TAIVANAS rugpjūčio 5 d. pranešė apie dar 3 patvirtintus japoninio encefalito atvejus šalyje. Tai reiškia, kad 2022 m. šalyje iš viso nustatyta 13 ligos atvejų.
  

JUODLIGĖ

 

KROATIJA rugpjūčio 1 d. informavo, kad iki šiol juodlige užsikrėtė 15 žmonių, pastarąją savaitę naujų atvejų registruota nebuvo.
Be gyvūnų, užsikrėtė ir 15 su jais kontaktavusių žmonių, kuriems visiems buvo diagnozuota odos juodligė. Šiuo metu ieškoma infekcijos šaltinio.
Siekiant suvaldyti protrūkį, buvo paskiepyta daugiau nei 3000 gyvūnų. Nuo 2022 m. liepos 21 d. naujų ligos atvejų tarp gyvūnų nebuvo, todėl tikimasi, kad taikomos priemonės yra veiksmingos.
Be privalomos gyvūnų vakcinacijos nuo juodligės, be kita ko, draudžiamas gyvūnų ir gyvūninės kilmės produktų išvežimas iš užkrėstos teritorijos ir į ją, draudžiami miško ir žemės ūkio darbai, medžioklė, taip pat taikomos tam tikros kitos biologinio saugumo priemonės.
  

KRYMO-KONGO HEMORAGINĖ KARŠTLIGĖ

 

SENEGALAS rugpjūčio 25 d. pranešė apie Krymo-Kongo hemoraginės karštligės protrūkį Podoro rajone, Sen Lui regione, šalies šiaurės vakaruose. Pirmasis patvirtintas atvejis - 38 metų moteris, kuriai pasireiškė karščiavimas, galvos skausmai, nuovargis ir hemoraginiai simptomai. Ji mirė 2022 m. rugpjūčio 7 d. dėl viruso sukeltų komplikacijų. 2022 m. rugpjūčio 14 d. buvo nustatytas antrasis atvejis, turėjęs kontaktą su 1-uoju atveju.
Krymo-Kongo hemoraginės karštligės virusas sukelia sunkius virusinės hemoraginės karštligės protrūkius, kurių mirtingumas nuo 10 iki 40 %.
  
ISPANIJA rugpjūčio 8 d. patvirtino 2 naujus Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejus 2 vyrams, iš kurių vienas mirė, gyvenantiems Bierzo regione (Leonas).
Pirmas atvejis - 49 metų medžiotojas, kuriam buvo įsisiurbusi erkė. Jam simptomai prasidėjo 2022 m. liepos 12 d., šiuo metu jo būklė stabili. Antrasis atvejis - 51 metų amžiaus, liga jam diagnozuota retrospektyviai 2022 m. liepos 20 d., po to, kai jis 2022 m. birželio 19 d. mirė dėl nežinomos priežasties ir buvo įtariamas apsinuodijimas sieros junginiais.
Per 2013-2022 m. laikotarpį Ispanijoje iš viso patvirtinta 12 Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejų, iš jų 4 mirties atvejai: 1 2013 m. Aviloje, 2 2016 m., vienas iš jų Aviloje ir antrinis atvejis sveikatos priežiūros darbuotojui, 2 2018 m. Badachose ir Salamanka, 3 2020 m. Salamankoje, 2 2021 m. Salamankoje ir Leone (el Bierzo) ir 2, kurie ką tik buvo paskelbti El Bierzo.

  

IRAKAS rugpjūčio 3 d., tebesitęsiant Krymo-Kongo hemoraginės karštligės protrūkio šalyje, paskelbė, kad atvejų skaičius išaugo iki 273, tarp jų užregistruoti 49 mirties atvejai.

  

SAKARTVELAS rugpjūčio 2 d. informavo, kad per pastaruosius 7 mėnesius šalyje patvirtinti 42 Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejai, iš jų 2 pacientai mirė (mirtingumas - 4,7 %). Palyginti su ankstesniais metais, Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejų skaičius 2022 m. šalyje išaugo.
Ligos atvejai šalyje nustatyti 2009 m. Ankstesniais metais buvo nustatoma po 1-10-15 ligos atvejų. 2022 m. yra daugiausiai patvirtintų atvejų - 42 atvejai.
Nuo 2009 metų iki šios dienos šalyje iš viso užregistruoti 164 Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejų, tarp jų - 21 mirties atvejis (mirtingumas - 12,9 %).
 

 LEGIONELIOZĖ

 

ISPANIJA rugpjūčio 11 d. paskelbė, kad atlikus pacientų, paguldytų į San Pedro de Alcántara ligoninę Cáceres mieste, pakartotinį įvertinimą, nustatyti dar 2 legioneliozės atvejai be jau anksčiau paskelbtų 7 atvejų.
Be to, yra dar vienas pacientas, kuris 2022 m. rugpjūčio 3 d. pateko į ligoninę po simptomų atsiradimo, kurie patenka į laikotarpį, per kurį buvo nustatyta dauguma atvejų (nuo 2022 m. rugpjūčio 2 d. iki 4 d.). Iš 10 atvejų, 6 tebėra paguldyti į ligoninę, 2 išrašyti ir 2 asmenys mirė - 54 metų moteris ir 70 metų vyras, abu sirgo onkologinėmis ligomis.
Pažymėtina, kad tai nėra legioneliozės protrūkis, nes tarp atvejų nėra epidemiologinio ryšio. Vienintelis labai silpnas ryšys, kuris buvo nustatytas, yra tai, kad dauguma atvejų susiję su San Jorge de Cáceres rajonu dėl darbo arba gyvenamosios vietos.

 

KANADA rugpjūčio 10 d. informavo apie tiriamą mirties nuo legioneliozės atvejį rytinėje Kvebeko miesto dalyje, siekiant išsiaiškinti, ar šis atvejis nėra susijęs su dar 2-iem toje vietovėje nustatytais atvejais. 2021 m. dėl kilusio legioneliozės protrūkio gretimoje vietovėje mirė 2 žmonės.

Sveikatos pareigūnų domenimis, 2022 m. Monrealio mieste buvo nustatyti 27 legioneliozės atvejai, o 2021 m. buvo nustatyti 52 atvejai.
 

JAV rugpjūčio 3 d. pranešė, kad legioneliozės protrūkis, vykstantis nuo 2022 m. liepos vidurio Kalifornijoje, nusinešė vieno žmogaus mirtį ir daugiau nei 10 asmenų buvo hospitalizuota.

Didelis legionelių bakterijų kiekis buvo rastas vandens mėginyje, paimtame iš Embassy Suites Napa Valley aušinimo bokšto, nors nė vienas iš susirgusiųjų nebuvo lankęsis ar apsistojęs viešbutyje, teigiama Napos apygardos pranešime. Protrūkio zonoje toliau tiriami kiti aušinimo bokštai ir vandens šaltiniai, nes įprastai nustatomas daugiau nei vienas šaltinis.
 

 LEPTOSPIROZĖ

 

FILIPINAI rugpjūčio 19 d. informavo, kad Bulakano provincijoje nuo 2022 m. sausio mėn. užregistruota 30 leptospirozės atvejų, tarp jų 6 mirties atvejai. Per tą patį laikotarpį 2021 m. buvo užregistruota 12 šios infekcijos atvejų.

Užsikrėtusiųjų amžius - nuo 1 iki 60 metų, tačiau dauguma atvejų buvo nuo 21 iki 30 metų. 87 % užsikrėtusiųjų yra vyrai ir tik 17 % - moterys.
  
UKRAINA rugpjūčio 11 d. pranešė, kad Lvivo regione užregistruoti 3 leptospirozės atvejai. Ligonių būklė sunki.
Vienas vidutinio sunkumo pacientas, besiskundžiantis bendru silpnumu, pakilusia kūno temperatūra, letargija, raumenų skausmais, paguldytas į Lvivo regioninės infekcinių ligų klinikinės ligoninės reanimacijos skyrių. Kiti 2 pacientai, pasireiškę nerimą keliantiems simptomams, iš karto nesikreipė į medikus, bet ilgiau nei savaitę gydėsi savarankiškai. Vienam iš jų sumažėjo kraujospūdis, beveik nesišlapino, pakilo temperatūra, skaudėjo raumenis, svaigo galva. Sunkios būklės pacientai paguldyti į Lvivo regioninės infekcinių ligų klinikinės ligoninės reanimacijos skyrių.
Iš viso 2022 m. regione užregistruoti 7 leptospirozės atvejai, iš jų 3 tarp Lvivo gyventojų. 2021 m. regione užregistruota 11 leptospirozės atvejų, vienas iš jų baigėsi mirtimi. Paciento mirties priežastis - pavėluotas kreipimasis į medikus (12 d. nuo ligos pradžios).
  

TANZANIJA rugpjūčio 8 d. Jungtinė pranešė apie 20 leptospirozės atvejų, tarp jų 3 mirties atvejai, 2-juose Lindi regiono rajonuose. 15 atvejų buvo patvirtinti laboratoriškai. Dauguma atvejų yra vyrai ir pranešama, kad jie visi yra ūkininkai. Nuo 2022 m. liepos 15 d. nebuvo pranešta apie naujus ligos atvejus.

 

VENESUELA rugpjūčio 4 d. informavo, kad Barino Luiso Razetti ligoninės gydytojai teigia, jog į sveikatos įstaigą pateko 5 žmonės, galimai užsikrėtę leptospiroze. Jie susirgo šia liga išsimaudę lagūnoje Bokonoito mieste, Portugalijos valstijoje. Šiuo metu laukiama laboratorinių tyrimų rezultatų.

  

INDIJA rugpjūčio 3 d. pranešė, kad per pastarąsias kelias dienas Puna mieste 6-iems žmonėms leptospirozės testas buvo teigiamas. Vienos iš jų - moters - būklė kritinė.
Leptospirozė - liga, dažnai siejama su ūkininkais ir gyvulių prižiūrėtojais. Miesto teritorijose atvejai yra laikomi neįprastais. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad miesto keliuose yra benamių gyvūnų, o nuotekose - graužikai, miestiečiai gali tiesiogiai liestis su vandeniu ar maistu, užterštu gyvūnų šlapimu ir išmatomis, todėl gali išsivystyti leptospirozė.
Leptospirozė gali sukelti daugybę simptomų, kai kuriuos iš jų galima supainioti su kitomis ligomis. Negydoma, leptospirozė gali sukelti inkstų pažeidimą, meningitą, kepenų nepakankamumą, kvėpavimo sutrikimus ir net mirtį.
Rugpjūčio 2 d. informavo, kad Mumbajuje 49 metų vyras iš Rytų Santakruzo mirė nuo leptospirozės. 2022 m. liepos mėn. Mumbajuje buvo užfiksuoti 65 leptospirozės atvejai, iš kurių apie maždaug pusę buvo pranešta per pastarąsias 7 dienas.
Po smarkių liūčių, vykusių per pirmąsias 15 liepos dienų, daugelis vietovių buvo užmirkusios vandeniu. Per pirmąsias 24 liepos mėnesio dienas buvo pranešta apie 34 leptospirozės atvejus, o nuo 2022 m. liepos 25 d. iki 31 d. -užregistruotas 31 ligos atvejis.
 

 MARBURGO HEMORAGINĖ KARŠTLIGĖ

 

GANA rugpjūčio 3 d. pranešė, kad vaikas, užsikrėtęs labai užkrečiamu į Ebolą panašiu Marburgo virusu, mirė 2022 m. rugpjūčio 2 d. Bendras mirčių skaičius šalyje išaugo iki 3 nuo tada, kai Gana praėjusį mėnesį užregistravo pirmąjį šios ligos protrūkį.

Šis protrūkis yra tik antrasis Vakarų Afrikoje. Pirmasis viruso atvejis regione buvo aptiktas 2021 m. Gvinėjoje.
Miręs vaikas, kurio lytis ir amžius nebuvo atskleisti, buvo vienas iš 2 naujų atvejų, apie kuriuos pranešta praėjusią savaitę.
Pirmieji 2 susirgę asmenys pietų Ganos Ašanti regione turėjo tokius simptomus kaip viduriavimas, karščiavimas, pykinimas ir vėmimas.
  

SALMONELIOZĖ

 

NORVEGIJA rugpjūčio 13 d. pranešė apie protrūkį, kurį sukėlė virškinimo trakto bakterija Salmonella enterica serotipas Typhimurium. Iki šiol infekcija nustatyta 18 žmonių. Protrūkio tyrimas parodė, kad visi 13 iki šiol apklaustų žmonių kelias dienas prieš susirgdami valgė arbūzą.
Norvegijos maisto saugos tarnyba mano, kad mažai tikėtina, kad su protrūkiu susiję arbūzai vis dar yra rinkoje. Arbūzo galiojimo laikas yra gana ilgas - 3-4 savaites. Dauguma žmonių susirgo laikotarpiu nuo 2022 m. birželio pabaigos iki 2022 m. liepos vidurio. Bakterijos gali įsitaisyti arbūzų odoje, o jiems suskilus, bakterijos gali patekti į minkštimą ir ten daugintis.

 

SUOMIJA rugpjūčio 3 d. informavo, kad bando nustatyti salmoneliozės protrūkio, dėl kurio susirgo beveik 30 žmonių, šaltinį. Nuo 2022 m. kovo mėn. iki 2022 m. liepos mėn. 27 žmonės įvairiose šalies vietose susirgo Salmonella enterica serotipo Mbandaka infekcijomis. Tarp susirgusių asmenų - 20 yra moterys. Vidutinis jų amžius yra 30 metų, o amžiaus intervalas - nuo kūdikių iki 74 metų amžiaus.
Tyrimo metu nustatyta, kad 17 iš 20 asmenų prieš susirgdami valgė ne namuose. Suomijos maisto tarnyba ir vietinės maisto kontrolės institucijos, remdamosi pateikta informacija, ieško galimų infekcijos šaltinių.

 

EUROPOJE rugpjūčio 2 d., remiantis naujausiais duomenimis, Salmonella protrūkio metu, susijusio su „Kinder" šokoladu, susirgo daugiau nei 450 žmonių. Per mėnesį nuo ankstesnio Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) atnaujinimo buvo pranešta tik apie 10 atvejų. Dėl ligos protrūkio didelė dalis žmonių, daugiausia jaunesni nei 10 metų amžiaus, buvo hospitalizuoti, o kai kuriems pasireiškė sunkūs klinikiniai simptomai, įskaitant kraujingą viduriavimą.
Daugiausia pacientų registruota JK - 128, Prancūzijoje - 121. Belgijoje užregistruoti 66 susirgę žmonės, 49 susirgo Šveicarijoje, 34 - Vokietijoje, 18 - Airijoje ir 14 - Austrijoje. Kanadoje susirgo 4 asmenys ir 1 asmuo JAV. Švedija, Ispanija, Norvegija, Nyderlandai, Liuksemburgas, Italija, Danija ir Čekija registravo po vieną ligos atvejį.
„Ferrero" gamyklos „Arlon" veikla buvo sustabdyta 2022 m. balandį, todėl ten pagaminti produktai buvo atšaukti iš prekybos. Galimai užkrėstas šokoladas buvo pardavinėjamas mažiausiai 113 šalių. 2022 m. gegužę Ferrero paprašė leisti vėl gaminti produkciją, o 2022 m. birželį Federalinė maisto saugos agentūra suteikė sąlyginį leidimą gamyklai Belgijoje pradėti veiklą. Šis leidimas galioja 3 mėnesius. Žaliavos ir kiekviena maisto produktų partija bus analizuojamos ir išleidžiamos tik tuo atveju, jei rezultatai atitiks nustatytus reikalavimus.
Prie gamyklos veiklos atnaujinimo dirbo apie 1000 Ferrero darbuotojų ir nepriklausomų specialistų. Buvo atlikta daugiau nei 1800 kokybės testų, išmontuota ir išvalyta 10000 dalių, pakeisti keli įrenginiai ir įrengta 300 metrų naujo vamzdyno.

  

TYMAI

 

FILIPINAI rugpjūčio 26 d. pranešė, kad Centriniame Visayas regione 2022 m. tymų atvejų padaugėjo 1175 % palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2021 m.
Nuo 2022 m. pradžios iki rugpjūčio 6 d. Centrinis Visayas regionas pranešė apie 51 tymų atvejį. 2021 m. per tą patį laikotarpį buvo registruoti 4 tymų atvejai.
Iš viso šalyje 2022 m. registruoti 339 atvejai, t. y. 153 % daugiau nei 2021 m. (134 atvejai).
Tymų vakcinacijos apimtys šalyje yra tik 57 %. Siekiant, kad tymai neplistų bendruomenėje, reikia pasiekti 92-95 % vakcinacijos apimčių.
 

ZIMBABVĖ rugpjūčio 18 d. informavo, kad po to, kai 2022 m. rugpjūčio 10 d. buvo pranešta apie pirmąjį tymų atvejį Mutasos rajone, Manikalando provincijoje, liga išplito ir į kitas šalies provincijas. 2022 m. rugpjūčio 15 d. duomenimis, šalyje registruoti 2056 tymų atvejai, tarp jų - 157 mirties nuo ligos atvejai.

Dauguma susirgusių vaikų priklauso religinėms sektoms. Dėl religinių įsitikinimų, šių sektų nariai nėra skiepijami nuo tymų.
Šalyje pradedama masinė vakcinacijos kampanija, skirta 6 mėnesių - 15 metų amžiaus vaikams, neatsižvelgiant į jų skiepijimo statusą.
 

LIBERIJA rugpjūčio 12 d. pranešė, kad tymų protrūkis, prasidėjęs 2021 m. gruodžio 13 d. šalyje, toliau auga. Iš viso pranešta apie 5923 įtariamus ligos atvejus, įskaitant 5528 patvirtintus atvejus (93,3 %). Iš viso užregistruotas 71 mirties nuo tymų atvejis, todėl mirtingumas tarp visų įtariamų atvejų siekia 1,2 %. Tymų protrūkis išlieka aktyvus visose 15 Liberijos apygardų.

Iš 5528 patvirtintų atvejų, 2474 (44,8 %) buvo paskiepyti nuo tymų. Tačiau 2439 atvejai (44,1 proc.) nebuvo paskiepyti, 531 (9,6 proc.) - vakcinacijos statusas nežinomas, o 85 (1,5 proc.) atvejai buvo jaunesni nei 9 mėnesių, todėl vakcinacija nuo tymų jiems dar nebuvo pradėta.
Visose 15 apygardų vykdomas II-asis visos šalies skiepijimo nuo tymų kampanijos etapas.
Tymų protrūkis Liberijoje didėja nuo 2022 m. kovo mėn. Nuo tada kas savaitę pranešama daug daugiau atvejų nei per pastaruosius 4 metus, todėl šiuo metu vykstantis protrūkis yra sunkiausias tymų protrūkis per pastaruosius 5 metus.
  
HONKONGAS rugpjūčio 11 d. pranešė, kad tiriamas vietinis tymų infekcijos atvejis. Susirgęs asmuo yra 6 metų mergaitė, kuri 2022 m. rugpjūčio 2 d. sukarščiavo, jai skaudėjo gerklę, o 2022 m. rugpjūčio 5 atsirado bėrimas ir pasireiškė konjunktyvitas. Mergaitė hospitalizuota į ligoninę gydymui, šiuo metu jos būklė stabili.
Atlikus laboratorinius tyrimus, jos kraujo mėginyje buvo nustatyta imunoglobulino M (IgM) antikūnų prieš tymų virusą. Pacientė buvo skiepyta nuo tymų. Inkubaciniu ir užkrečiamuoju laikotarpiu ji niekur nekeliavo.
Remiantis pacientės šeimos narių pateikta informacija, ji inkubaciniu laikotarpiu kontaktų su sergančiaisiais tymais neturėjo. Artimiems kontaktams namuose iki šiol ligos simptomai nepasireiškė.
 

AFGANISTANAS rugpjūčio 9 d. informavo, kad nepaisant to, kad tymų atvejų sumažėjo, visose provincijose vis dar pranešama apie šios ligos atvejus. Iš viso Afganistane užfiksuoti 64654 tymų atvejai.

 

VAKARŲ NILO KARŠTLIGĖ

 

EUROPOS SĄJUNGOJE rugpjūčio 10 d. duomenimis per savaitę buvo pranešta apie 67 Vakarų Nilo viruso infekcijos atvejus, tarp jų 3 mirtys. Apie Vakarų Nilo karštligės atvejus pranešė Italija (50), Graikija (15) ir Austrija (2). Apie mirtį pranešė Italija (3). ES kaimyninės šalys pranešė apie 11 žmonių užsikrėtimo Vakarų Nilo karštlige atvejų. Visi šie atvejai nustatyti Serbijoje, tarp jų 2 mirties atvejai.
Nuo 2022 m. perdavimo sezono pradžios birželio mėn. iki 2022 m. rugpjūčio 10 d. ES šalys pranešė apie 188 žmonių užsikrėtimo Vakarų Nilo karštlige atvejus: Italijoje (144), Graikijoje (39), Austrijoje (2), Rumunijoje (2) ir Slovakijoje (1), tarp jų 10 mirčių Italijoje. ES kaimyninės šalys pranešė apie 34 žmonių užsikrėtimo Vakarų Nilo karštlige atvejus: Serbijoje (34), tarp jų 3 mirties atvejai.

 

 


GAMTINĖS KILMĖS
EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS
 

LIŪTYS, POTVYNIAI IR NUOŠLIAUŽOS

 

GVINĖJA pranešė, rugpjūčio 25-26 dienomis visoje šalyje vykusios smarkios ir nenutrūkstamos liūtys sukėlė potvynius keliose prefektūrose. Gelbėjimo pareigūnų duomenimis, maždaug 13 iš 27 Kankano provincijos rajonų ir 7 iš 12 subprefektūrų patyrė potvynių pasekmes.
Pirminiai vertinimai parodė, kad labiausiai nukentėjo 24135 asmenys, kuriems reikia skubios humanitarinės pagalbos. Pranešama, kad buvo sugriauti 93 namai, 335 žmonės buvo perkelti į laikinas apgyvendinimo įstaigas. Be to, 3928 labiausiai nukentėję gyventojai yra vaikai iki 5 metų, 873 nėščios moterys, 1732 krūtimi maitinančios moterys, 87 neįgalieji, 649 pagyvenę asmenys.
  

SENEGALAS informavo, kad rugpjūčio 5-7 d. Dakaro, Thiès ir Matamo miestuose trijuose šalies regionuose iškrito beveik 500 mm kritulių. Dėl šios situacijos kilę potvyniai minėtose vietovėse sugriovė 170 namų, palikti namus buvo priverstos 1396 šeimos. Maždaug 317 šeimų tebegyvena užlietuose namuose.

 

LAOSAS rugpjūčio mėn. pradžioje patyrė smarkias liūtis, po to šalį užklupo atogrąžų audra, sukėlusi didelį potvynį Šiaurėje, Centrinėje šalies dalyje ir Pietuose. 2022 m. rugpjūčio 15 d. paskelbta oficiali ataskaita konstatavo, kad nukentėjo aštuonios provincijos (Huaphan, Xayabouly, Borkeo, Luangprabang, Vientiane Capital, Salavan, Savanakhet ir Champasak). Po liūčių kilo didžiuliai potvyniai ir nuošliaužos, dėl kurių keliai tapo nepravažiuojami, nutrūko vandens ir elektros tiekimas, o daugelis gyventojų buvo evakuoti. Xayabouly mieste išsiliejo Houng upė, užliedama upės pakrančių kaimus ir iš dalies panardindama namus. Remiantis atliktu pirminiu vertinimu, nukentėjo 185 kaimai 27 rajonuose, 8 apskrityse. Žalą patyrė maždaug 10131 namų ūkių (42550 žmonių). Žuvo vienas žmogus ir du buvo sužeisti.

 

ŠRI LANKA informavo, kad rugpjūčio 1-8 d. Šri Lankoje suaktyvėjus pietvakarių musonui, buvo paveiktos šalies šiaurinės, centrinės, vakarinės, pietinės ir Sabaragamuvos provincijos. Remiantis gelbėjimo pareigūnų ataskaita, 2022 m. rugpjūčio 8 d. dešimtyje rajonų nukentėjo per 15000 žmonių (4000 šeimų). Be to, Nuwara Eliya ir Kandy rajonuose buvo pranešta apie keletą nuošliaužų, uolų griuvimų ir atraminių sienų griūties, kurios keliose vietose užblokavo geležinkelio liniją ir pagrindinius kelius. Nuwara Eliya rajone dėl potvynių nukentėjo keli namai. Rathnapuros rajone taip pat buvo pranešta apie potvynį, dėl kurio keliose vietose buvo apgadinti pravažiavimo keliai.

 

GAISRAI

 

ALŽYRAS rugpjūčio 14 d. informavo, kad šiaurės rytų šalies dalyje siautėjo daugiau nei 100 gaisrų, paveikę 14 gubernijų: Bejaia, Jijel, Souk Ahras, El Taref, Setif, Skikda, Tipza, Tizi-ouzou, Guelma, Batna, Mila, Annaba, Constantine ir Bordj Bou Arrerid. Dėl šių gaisrų žuvo 44 žmonės, buvo sužeista daugiau nei 250, o daugiau nei 500 šeimų (2000 žmonių) turėjo palikti savo namus. Gaisrai taip pat palietė per 6000 žmonių pragyvenimo šaltinius, tarp jų ūkininkai, praradę dešimtis hektarų pasėlių, beveik tūkstantį vaismedžių, daugiau nei 400 gyvulių (karvių, avių ir kt.). Souk Ahras gubernija prarado trečdalį savo miškų.

 


KITI EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS
 
UKRAINOJE rugpjūčio mėn. Rusijos kampanija Donbase išliko beveik statiška, Ukrainos armija paskelbė kontrpuolimą pietuose, suintensyvindama atakas Rusijos okupuotose teritorijose. Baiminamasi dėl apšaudymų Zaporožės elektrinėje. Rusijos pajėgos per mėnesį Donbaso regione pasistūmėjo nedaug. Dniepropetrovsko srityje (rytuose) Rusijos pajėgos rugpjūčio 24 d. smogė traukinių stočiai Čaplina mieste, kur žuvo 25 žmonės. Charkovo mieste (rytuose), Rusijos apšaudymas rugpjūčio 18 d., kurio metu žuvo 17 žmonių. Tuo tarpu Ukrainos pajėgos rugpjūčio 29 d. paskelbė puolimą aplink pietinį Chersono miestą.
Antskrydžių Rusijos okupuotose teritorijose padaugėjo, nes Ukrainos pajėgos bandė susilpninti Rusijos užnugarį. Rusijos aneksuotame Kryme rugpjūčio 9 d. sprogimai nugriaudėjo Sakio oro pajėgų bazėje netoli Novofedorivkos kaimo daugiau nei 200 km atstumu nuo artimiausių Ukrainos pozicijų. Antrasis sprogimas įvyko rugpjūčio 16 d., ypač geležinkelio mazge Dzhankoi mieste ir Hvardeiskoe oro bazėje netoli regiono sostinės Simferopolio.
Chersono srityje per mėnesį įvyko keletas Rusijos paskirtų pareigūnų nužudymų. Nenustatyti užpuolikai rugpjūčio 6 d. nušovė administracijos vadovo pavaduotoją Naujoji Kachovka mieste. Rugpjūčio 28 d. nužudytas regiono administracijos vadovo pavaduotojas.
Ukrainos pajėgos ne kartą smogė likusiems tiltams per Dniepro upę netoli Chersono miesto ir Naujoji Kachovka miestų.
Pietryčių Zaporožės regione visą mėnesį buvo pasikartojantys apšaudymai Rusijos kontroliuojamoje Zaporožės atominėje elektrinėje Enerhodaro mieste po pranešimų, kad Rusijos kariuomenė naudoja elektrinę kaip karinę bazę. Ukraina ir Rusija kaltino viena kitą dėl išpuolių. Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) rugpjūčio 6, 19 d. išreiškė susirūpinimą dėl darbuotojų ir objektų saugos, paprašė atlikti patikrinimą, kurį TATENA komanda pradėjo rugpjūčio 29 d.
Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos agentūra rugpjūčio 8 d. pranešė, kad nuo vasario mėnesio pagalbos prireikė mažiausiai 17,7 mln. žmonių. Rugpjūčio 1-20 dienomis iš uostų išplaukė 27 laivai, gabenę 670000 tonų žemės ūkio produktų.
Cлава Україні! Героям слава!

 

 

 

 

 

 


Apžvalgą parengė Ekstremalių sveikatai situacijų centras pagal šiuos informacijos šaltinius:
ProMedmail
Center for International Disaster Information
The Global Disaster Alert and Coordination System
ReliefWeb
International Crisis Group

 

 

Aktuali informacija

KONTAKTAI

M. K. Čiurlionio g. 23,
Kaunas LT-44356
Tel. (8 - 37) 28 2244
Faksas: (8 - 37) 28 2250
e.paštas: info@essc.sam.lt
 

Vilniaus padalinys

Mindaugo g. 12 

Vilnius LT-03225

Tel. (8 - 5) 261 9888

e.paštas: info@essc.sam.lt 

 

DARBO LAIKAS

I-IV  8.00-17.00
V     8.00-15.45
Pietų pertrauka: 12.00-12.45
Budintis specialistas poilsio laiku

Tel. (8 - 37) 28 2244

Faksas (8 - 37) 28 2250

e. paštas bud@essc.sam.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas 191349831

PVM mokėtojo kodas LT100004955514

A.s. LT517300010002457700  „Swedbank", AB
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Naudojimosi svetaine sąlygos

Lankytojų statistika: 5781340

Šiandien: 182

© 2010 Ekstremalių sveikatai
situacijų centras.

Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema