UŽKREČIAMOSIOS LIGOS
COVID-19
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2022 m. kovo mėnesio pirmąją pusę buvo stebimas COVID-19 atvejų skaičiaus padidėjimas, tačiau antrąją mėnesio pusę buvo stebimas COVID-19 atvejų mažėjimas. 2022 m. balandžio 3 d. duomenimis, visame pasaulyje pranešta apie šiek tiek daugiau nei 489 milijonus COVID-19 atvejų ir daugiau nei 6 milijonus mirčių.
ARTIMŲJŲ RYTŲ RESPIRACINIO SINDROMO KORONAVIRUSINĖ INFEKCIJA
KATARAS kovo 22 d. paskelbė, kad šalyje patvirtintas Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (MERS) atvejis. Susirgęs asmuo yra 50 metų amžiaus vyras, jis hospitalizuotas. Iki ligos simptomų pasireiškimo, asmuo turėjo tiesioginį kontaktą su kupranugariais. Visi paciento kontaktai šiuo metu simptomų neturi, tačiau jie bus stebimi 14 dienų.
MERS yra virusinė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia vienas iš koronavirusų (MERS-CoV), tačiau ji skiriasi nuo naujojo koronaviruso, žinomo kaip COVID-19. Abu virusai skiriasi infekcijos šaltiniu, perdavimo būdu ir ligos sunkumu.
BEŽDŽIONIŲ RAUPAI
NIGERIJA kovo 3 d. informavo apie 4 patvirtintus beždžionių raupų atvejus. Atvejai nustatyti Federalinės sostinės teritorijoje, Imo, Adamavos ir Lagoso valstijose. Beždžionių raupai yra reta liga, kurią sukelia beždžionių raupų virusas. Beždžionių raupų virusas paplitęs visoje Centrinėje ir Vakarų Afrikoje, dažniausiai šalia atogrąžų miškų.
Ligos simptomai yra karščiavimas, galvos skausmas, raumenų skausmai ir limfmazgių padidėjimas, vėliau atsiranda bėrimas. Paprastai pacientai serga 2-4 savaites. Beždžionių raupai net 1-10 % užsikrėtusių žmonių baigiasi mirtimi.
CENTRINĖS AFRIKOS RESPUBLIKA kovo 6 d. pranešė apie 4 beždžionių raupų atvejus, įskaitant 2 mirties atvejus. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas.
BOTULIZMAS
ARMĖNIJA kovo 5 d. informavo, kad nuo 2022 m. sausio 1 d. šalyje užregistruoti 6 botulizmo atvejai. Pagrindiniai botulizmo simptomai yra pykinimas, vėmimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, dusulys, paralyžius. Šie simptomai pasireiškia praėjus 2-3 val. iki 10 dienų po užteršto maisto suvalgymo.
ARGENTINA kovo 18 d. pranešė apie botulizmo atvejį 2 moterims, kurios buvo hospitalizuotos, vienos būklė sunki. Pacientės valgė matambre (argentinietišką kepsnį) ir rusiškas salotas, kurios buvo atvežtos iš tradicinio restorano Buenos Airėse, Boedo rajono. Praėjus 36 valandoms po valgio, abiem moterims pasireiškė rijimo ir kalbos sutrikimai, galūnių silpnumas ir dvejinimasis akyse. Pacientėms buvo suleistas botulino antitoksinas.
CHOLERA
NIGERIJA kovo 14 d. informavo, kad per pirmuosius du šių metų mėnesius šalyje užregistruotas 701 choleros atvejis, iš kurių 19 baigėsi mirtimi. Atvejai buvo užregistruoti 12 valstijų. Šalies specialistai nurodė, kad labiausiai nukentėjo vaikai nuo 5 metų amžiaus.
KAMERŪNAS kovo 25 d. informavo, kad šalyje per savaitę nuo choleros mirė 29 žmonės. Daugiausia mirčių įvyko 3 miestuose šalies Vakaruose, kur išaugo per vandenį plintančių infekcijų atvejų skaičius. 2022 m. kovo 16-22 d. Pietvakarių regione pastebėtas choleros atvejų šuolis, kuomet užregistruota daugiau nei 300 atvejų.
Nuo 2021 m. spalio mėn. iš viso mirė 62 žmonės, o per tą laikotarpį buvo nustatyta beveik 2100 ligos atvejų.
BANGLADEŠAS kovo 24 d. pranešė, kad per 14 valandų į ligoninę buvo paguldyta 630 viduriuojančių pacientų. Per valandą į ligoninę patekdavo net 45 žmonės. Viduriavimo atvejų padaugėjo pastarąją savaitę. Pasak sveikatos pareigūnų, per savaitę iki 2022 m. kovo 23 d. į ligoninę pateko 8152 pacientai.
Kovo 30 d. informavo, kad ir toliau didėja viduriavimo ligų atvejų Dakoje ir gretimuose rajonuose. 2022 m. kovo 29 d. 1317 viduriuojančių pacientų buvo paguldyti į Tarptautinį viduriavimo ligų tyrimų centrą Mohakhali. Dar 1334 žmonės buvo hospitalizuoti 2022 m. kovo 28 d. - tai didžiausias pacientų skaičius per pastaruosius 60 metų. Per pastarąsias savaites į ligoninę pateko 17680 viduriuojančių pacientų.
E. COLI
DANIJA kovo 2 d. informavo, kad 3 žmonės mirė 2021 m. kilus E. coli protrūkiui. Kaip užkrato šaltinis buvo tiriami importuoti svogūnų laiškai. Tyrimo duomenimis, nuo 2021 m. lapkričio 23 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d. E. coli infekcija užsikrėtė 85 žmonės.
PRANCŪZIJA kovo 12 d. paskelbė, kad antrasis vaikas mirė dėl sunkios E. coli infekcijos. 2022 m. kovo 11 d. duomenimis, nustatyti 26 hemolizinio ureminio sindromo atvejai vaikams nuo 1 iki 15 metų. Šiuo metu tiriami papildomi 22 atvejai. Atliekamas epidemiologinis tyrimas dar nenustatė konkretaus infekcijos šaltinio.
Kovo 18 d. informavo apie šaldytų picų prekės ženklo „Buitoni" („Nestlé") sprendimą atšaukti 16 rūšių produktų, nustačius Escherichia coli sukėlėją produkto tešloje.
Prekės ženklas prašo vartotojų, įsigijusių Fraîch'Up šaldytas picas iki 2022 m. kovo 18 d., jų nevartoti, o išmesti.
2022 m. kovo 17 d. duomenimis, iš viso patvirtinti 27 hemolizinio ureminio sindromo atvejai, dar 31 atvejis tiriamas. Susirgę vaikai yra nuo 1 iki 18 metų, o vidutinis jų amžius - 5,5 metų. Ligos simptomai pasireiškė nuo 2022 m. sausio 10 d. iki 2022 m. kovo 10 d.
Kovo 30 d. pranešė, kad šiuo metu yra tiriami 75 hemolizinio ureminio sindromo atvejai, iš kurių 41 buvo patvirtintas, o 34 atvejams atliekami papildomi tyrimai.
Ligos atvejai užfiksuoti 12 Prancūzijos metropolijos regionų: Hauts-de-France (16 atvejų), Naujosios Akvitanijos (11 atvejų), Pays de la Loire (10 atvejų), Ile-de-France (9 atvejai), Bretanėje (7 atvejai). ), Grand Est (5 atvejai), uvergne-Rhone-Alpes (4 atvejai), Center Val-de-Loire (4 atvejai), Provence-Alpes-Cote d'Azur (3 atvejai), Bourgogne Franche-Comté (2 atvejai), Normandijoje (2 atvejai) ir Occitanie (2 atvejai).
GELTONOJI KARŠTLIGĖ
KENIJA kovo 5 d. pranešė apie geltonosios karštligės, mirtinos uodų platinamos ligos, protrūkį. Sveikatos specialistai teigia, kad Isiolo apskrityje nuo šios ligos jau mirė 3 asmenys. Manoma, kad šia liga galėjo susirgti 15 žmonių, tačiau kol kas patvirtinti tik 3 atvejai.
Paskutiniai vietiniai geltonosios karštligės atvejai Kenijoje buvo fiksuoti nuo 1992 m. vidurio iki 1993 m. kovo mėn. pietiniame Kerio slėnyje.
Kovo 7 d. patvirtino dar vieną mirties nuo geltonosios karštligės atvejį.
Kovo 13 d. informavo, kad nuo 2022 m. sausio 12 d. buvo pranešta apie įtariamus geltonosios karštinės atvejus iš 8 kaimų trijose Kenijos apskrityse. 2022 m. kovo 10 d. duomenimis, iš viso pranešta apie 15 įtariamų geltonosios karštligės atvejų, įskaitant 4 mirtis.
UGANDA kovo 31 d. pranešė apie geltonosios karštinės protrūkį. 2022 m. kovo 6 d. šalies virusų tyrimų institute buvo patvirtinti 4 geltonosios karštligės atvejai (mėginiai paimti nuo 2022 m. sausio 3 d. iki 2022 m. vasario 18 d.). Iš šių atvejų 3 yra iš Wakiso rajono, 1 - iš Masaka rajono. 2022 m. kovo 16 d. pranešta apie 8 naujus geltonosios karštligės atvejus.
GRIPAS
JAV kovo 17 d. patvirtino 3 vaikų iki 18 metų mirtį dėl gripo komplikacijų Viskonsine. Tai yra pirmosios su gripu vaikams susijusios mirtys Viskonsine 2021-2022 m. sezoną.
DANIJA kovo 21 d. informavo, kad gripo A atvejų skaičius padvigubėja kiekvieną savaitę.
Sergamumas gripu šalyje turi tendenciją pradėti didėti gruodžio pabaigoje. Tačiau šį sezoną gripas prasidėjo labai vėlai, po to, kai pastaruosius 2 metus COVID-19 metu sergamumo gripu beveik nebuvo. Tačiau šiuo metu didžiojoje šalies dalyje smarkiai išaugo gripo atvejų skaičius. 2022 m. kovo 7-13 d. nustatyti 1179 užsikrėtimo gripu atvejai.
Iš viso šį sezoną nustatyti 2533 gripo atvejai. Didžiąją daugumą atvejų - iš viso 2459 - sukelia gripo viruso tipas vadinamas A/H3N2. Tai gerai žinomas gripo tipas, plintantis ir kitose šalyse.
Gripas nustatytas visose amžiaus grupėse. Tačiau šiuo metu gripu serga daugiausia vaikai ir jaunesnė 15-44 metų amžiaus gyventojų dalis bei vyresni nei 85 metų amžiaus žmonės.
HANTAVIRUSINĖ INFEKCIJA
TAIVANAS kovo 8 d. pranešė, kad vienam arklių fermos darbuotojui šiaurinėje šalies dalyje buvo diagnozuota hantavirusinė infekcija. Tai pirmas atvejis Taivane 2022 metais.
Pacientas, kuriam per 40 metų, nebuvo keliavęs ir, kaip manoma, virusu užsikrėtė nuo kontakto su pelių išmatomis darbo vietoje. Anot vyro, ūkyje, kuriame jis dirba, dažnai pastebimos žiurkės.
PANAMA kovo 11 d. informavo, kad Los Santos provincijoje patvirtintas trečiasis hantavirusinės infekcijos atvejis 2022 m. Infekcija nustatyta 8 metų berniukui, kuris šiuo metu gydomas ligoninėje, jo būklė stabili.
Kovo 18 d. pranešė, kad per mažiau nei tris 2022 m. mėnesius Los Santos provincijoje buvo užfiksuoti 5 hantavirusinės infekcijos atvejai. Per 2021 metus buvo pranešta apie 10 ligos atvejų, tačiau jau 2022 m. per pirmus mėnesius patvirtinta pusė ankstesnių metų atvejų. Be to, skirtingai nei ankstesniais metais, atvejai neapsiriboja viena sritimi, skirtingi rajonai jau turi patvirtintų ligos atvejų.
HEPATITAI
JAV kovo 7 d. pranešė apie 31 užsikrėtimą hepatito A virusu atvejį. Užsikrėtę žmonės neturi nieko bendra su restorano Anthony protrūkiu, prasidėjusiu 2021 m. pabaigoje. Tačiau dauguma atvejų turi vieną bendrą bruožą - apie 80 procentų atvejų nustatomi asmenims, vartojantiems injekcinius narkotikus.
JAPONINIS ENCEFALITAS
AUSTRALIJA kovo 2 d. pranešė apie 3 hospitalizuotus asmenis Viktorijos valstijos šiaurėje, kuriems patvirtintas japoninis encefalitas. Japoninio encefalito virusas (JEV) plinta per uodų įkandimus. Liga neperduodama nuo žmogaus žmogui. Vyresnio amžiaus žmonėms ir jaunesniems nei 5 metų amžiaus vaikams, užsikrėtusiems šiuo virusu, yra didesnė rizika susirgti sunkia ligos forma.
Kovo 22 d. pranešė, kad šalyje patvirtinti iš viso 32 JEV atvejai žmonėms, 20 iš jų buvo patvirtinti galutiniais laboratoriniais tyrimais.
Atvejų pasiskirstymas:
- Naujasis Pietų Velsas (8);
- Kvinslandas (2);
- Pietų Australija (3);
- Viktorija (7).
Kiti 12 yra tikėtini atvejai, kai asmuo buvo epidemiologiškai susijęs ir (arba) turi ligos simptomų ir turi laboratorinių įrodymų*:
- Kvinslandas (2)
- Pietų Australija (5)
- Viktorija (4)
- Naujasis Pietų Velsas (1)
* Laboratoriniai įrodymai aiškiai rodo JEV, tačiau negalima visiškai atmesti kitų susijusių flavivirusų, tokių kaip Murray Valley encefalitas (MVE).
Pranešta, kad 3 žmonės mirė nuo JEV. Vienas Naujajame Pietų Velse, vienas Pietų Australijoje ir vienas Viktorijoje.
INDIJA kovo 16 d. pranešė apie ūminio encefalito sindromo (ŪES) atvejus tarp vaikų Bihare. Atvejų atsiradimui įtakos turi pakilusi oro temperatūra, kuri, kaip manoma, skatina virusinės ligos plitimą. Per pastarąsias kelias dienas 2 vaikai, turintys ŪES simptomų, buvo paguldyti į ligoninę Muzafarpūre. Laukiama pranešimų apie naujus ligos atvejus.
JERSINIOZĖ
SUOMIJA kovo 8 d. pranešė, kad šalyje stebima situacija dėl jersiniozės protrūkių. 2 serotipo O:3 protrūkiai fiksuoti Pietų Savo ir Helsinkio-Uusimaa regionuose. Pirkanmaa regione užregistruotas dar vienas įtariamas protrūkis, tačiau pacientų mėginiams nebuvo nustatytas serotipas. Žmonės susirgo nuo 2022 m. vasario pradžios iki vasario vidurio.
KOKLIUŠAS
KOLUMBIJA kovo 18 d. pranešė apie protrūkį Dibuloje tarp Kogui bendruomenės gyventojų, kurį sukėlė kokliušo sukėlėjas Bordetella pertussis. Kokliušas - labai užkrečiama infekcija, sukelianti kosulį ir sutrikdanti kvėpavimą. Sveikatos pareigūnų duomenimis, Santa Martos miesto ligoninėse guli 17 vaikų iš Kogui čiabuvių bendruomenės, 5 iš jų gydomi intensyviosios terapijos skyriuose ir 12 - dėl nepakankamos mitybos. Tyrimo metu nustatyta, kad visi vaikai nebuvo skiepyti.
Nuo 2021 m. gruodžio mėnesio nuo kvėpavimo takų ligos mirė 21 Kogui bendruomenės vaikas. Visi mirę vaikai buvo 0-5 metų amžiaus.
KRYMO-KONGO HEMORAGINĖ KARŠTLIGĖ
JUNGTINĖ KARALYSTĖ kovo 25 d. informavo apie patvirtintą Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejį. Susirgusi moteris neseniai grįžo iš Centrinės Azijos. Kol kas nėra duomenų, kuriose valstybėse ji lankėsi.
Krymo-Kongo hemoraginės karštligės virusas gali būti perduodamas per tiesioginį sąlytį su užkrėstu audiniu arba įkandus užkrėstoms Hyalomma genties erkėms, kurios Jungtinėje Karalystėje nesiveisia. Sveikatos pareigūnų duomenimis, rizika visuomenei yra labai maža, kadangi susirgusios moters visi kontaktai nustatyti ir stebimi.
KU (Q) KARŠTLIGĖ
KROATIJA kovo 18 d. pranešė, kad Ku (Q) karštligė patvirtinta 9 Mavrinci kaimo Grobnišcinoje netoli Rijekos gyventojams.
Q karštligė yra liga, kurią sukelia bakterija Coxiella burnetii. Epidemiologai įtaria, kad infekcijos šaltinis gali būti 3 aptvarai po 60-70 avių ir ožkų prie gyventojų namų, todėl patarė vietiniams, kiek įmanoma, vengti aptvarų ir laikytis tinkamos higienos.
LEIŠMANIOZĖ
BOLIVIJA kovo 11 d. patvirtino pirmąjį visceralinės leišmaniozės atvejį Tarichos departamente šalies pietuose. Pranešta, kad pacientas yra vaikas. Sveikatos specialistai taip pat patvirtino, kad nerimą keliančiame Chaco regione yra užfiksuoti 7 leišmaniozės atvejai.
PAKISTANAS kovo 21 d. informavo apie kai kuriose Beludžistano provincijos dalyse vykstantį leišmaniozės, odos ligos, kurią sukelia smėlio muselės įkandimas, protrūkį. Per kelias dienas sveikatos departamentui buvo pranešta apie daugiau nei 8000 ligos atvejų iš įvairių provincijos dalių. Apie 2317 leišmaniozės atvejų buvo pranešta iš Kvetos, 1774 - iš Jaffarabado, 1906 - iš Qilla Abdullah ir 1649 - iš Kecho rajono.
LEPTOSPIROZĖ
NAUJOJI KALEDONIJA kovo 2 d. informavo, kad nuo 2022 m. sausio mėn. jau nustatyti 63 leptospirozės atvejai. 55 asmenys buvo hospitalizuoti, iš jų 20 - reanimacijoje. Tarp susirgusiųjų yra 22 vaikai. 2/3 visų atvejų yra susiję su šiaurės provincija.
FIDŽIS kovo 24 d. pranešė, kad 2 žmonės šalies vakaruose mirė nuo leptospirozės. Bendras mirčių nuo leptospirozės skaičius 2022 metais padidėjo iki 29 atvejų. Iš viso vakarinėje šalies dalyje užregistruotas 21 mirties atvejis, centrinėje - 3, šiaurinėje - 5.
Sveikatos pareigūnų duomenimis, 2022 metais laboratorijoje patvirtinti 1394 leptospirozės atvejai, tačiau pastarąją savaitę stebimas atvejų sumažėjimas.
PRANCŪZIJOS GVIANA kovo 28 d. informavo, kad dėl pastaraisiais mėnesiais vykusių smarkių liūčių, leptospirozės atvejų skaičius išaugo. 2022 m. kovo 25 d. duomenimis, nuo šios ligos vienas žmogus mirė, o dar keli šiuo metu gydomi intensyviosios terapijos skyriuose. Prancūzijos Gvianoje kasmet diagnozuojama vidutiniškai apie 40 ligos atvejų.
2022 m. vasario mėn. ir 2022 m. kovo mėn. buvo nustatyta maždaug po 10 leptospirozės atvejų - 3-4 kartus daugiau nei įprastai. Dauguma atvejų nustatyta Kajene, taip pat atvejai nustatyti Rémire-Montjoly mieste.
LISTERIOZĖ
NAUJOJI ZELANDIJA kovo 11 d. informavo, kad tam tikro tipo sūris buvo išimtas iš prekybos dėl galimos sąsajos su 2 nustatytais listeriozės atvejais. Pasak sveikatos pareigūnų, buvo 2 pranešimai apie listeriozės atvejus, kurie gali būti susiję su sūrio produkto vartojimu, tačiau konkretus ryšys nebuvo patvirtintas. Tačiau „Gopals Sweets and Snacks" atšaukė „Gopala" prekės ženklo partijas.
Apie 2 ligos atvejus, iš kurių vienas yra susijęs su nėštumu, pranešta 2021 m. gruodžio mėn. ir 2022 m. sausio mėn. Atlikus tyrimus nustatyta, kad pacientų mėginiai buvo glaudžiai susiję, o tai reiškia, kad tikėtina, jog jų infekcijos kilo iš to paties šaltinio. Abu susirgę asmenys vartojo didelės rizikos maistą, tarp jo ir panyro sūrį.
MALIARIJA
PIETŲ AFRIKOS RESPUBLIKA kovo 1 d. informavo apie Vakarų Kyšulio provincijoje nustatytą maliarijos atvejį 7 metų mergaitei, kuri beveik 2 mėnesius karščiavo, viduriavo, jai pasireiškė traukuliai. Tyrimo metu nustatyta, kad mergaitė nebuvo keliavusi į endemines maliarijos vietas. Manoma, kad užsikrėtimas įvyko dėl atvežtinio uodo iš maliarijos zonos - taip vadinamos odisėjo maliarija, dar žinomos kaip oro uosto, lagamino, mikroautobuso ar taksi maliarija.
INDONEZIJA kovo 15 d. informavo, kad nuo šių metų pradžios sveikatos priežiūros centruose buvo gydoma 300 pacientų dėl maliarijos. Susirgę žmonės dažniausiai yra medienos apdirbėjai arba plantacijų įmonių darbuotojai Šiaurės Penajam Paserio, Paserio ir Vakarų Kutajaus regionų pasienio zonose.
NOROVIRUSAS
KANADA kovo 18 d. perspėja visuomenę apie noroviruso atvejų, susijusių su termiškai neapdorotų austrių vartojimu, padidėjimą. Nuo 2022 m. kovo 14 d. 50 žmonių susirgo ūmia virškinimo trakto liga, po to kai suvalgė termiškai neapdorotų jūros gėrybių. Noroviruso simptomai gali būti pykinimas, mėšlungis, šaltkrėtis, karščiavimas, skrandžio skausmai, viduriavimas ir vėmimas. Dažniausiai simptomai pasireiškia per 12-48 valandas po užkrėsto ligos sukėlėjais maisto vartojimo.
JUNGTINĖ KARALYSTĖ kovo 18 d. informavo, kad dėl noroviruso protrūkio Dr Gray's ligoninėje Elgine, ji buvo uždaryta, veiks tik greitosios medicinos pagalbos skyrius, kuris teiks pagalbą asmenims, kurių būklė kritinė. Norovirusas nustatytas 23 ligoninės pacientams ir personalo nariams.
PASIUTLIGĖ
INDIJA kovo 6 d. praneša apie tragišką incidentą Andra Pradešo valstijoje, kuomet 2 moterys mirė nuo pasiutligės, po to kai joms įkando katė.
PAUKŠČIŲ GRIPAS
KINIJA kovo 3 d. pranešė apie 6 naujus paukščių gripo H9N2 atvejus žmonėms žemyninėje Kinijos dalyje. 5 atvejai buvo nustatyti vaikams. Mirties atvejų neregistruota.
Kovo 8 d. informuoja apie 2 paukščių gripo A(H5N6) žmonėms atvejus žemyninėje dalyje ir dar kartą paragino visuomenę laikytis griežtos asmens, maisto ir aplinkos higienos.
Vienas atvejis susijęs su 12 metų mergaite iš Liuzhou, Guangxi, kuri prieš prasidedant simptomams lankėsi gyvų paukščių turguje. Ligos simptomai mergaitei pasireiškė 2021 m. lapkričio 17 d., 2021 m. lapkričio 20 d. ji buvo hospitalizuota, o 2021 m. gruodžio 4 d. mirė.
Antras atvejis susijęs su 79 metų vyru, taip pat iš Liuzhou, Guangxi ir kuris prieš prasidedant simptomams lankėsi gyvų paukščių turguje. Ligos simptomai vyrui pasireiškė 2021 m. lapkričio 18 d., 2021 m. lapkričio 22 d. jis buvo hospitalizuotas, o 2021 m. gruodžio 3 d. mirė.
Kovo 15 d. informavo apie naują paukščių gripo A(H5N6) atvejį 51 metų moteriai, gyvenančiai Nančange, Jiangxi provincijoje. Prieš simptomų pasireiškimą ji turėjo kontaktą su gyvais naminiais paukščiais. 2022 m. vasario 20 d. moteriai pasireiškė simptomai, šiuo metu jos būklė kritinė.
Nuo 2014 m. iki 2022 m. kovo 15 d. žemyninės sveikatos institucijos pranešė apie 74 žmonių užsikrėtimus paukščių gripu A(H5N6).
SALMONELIOZĖ, GASTROENTERITAI
JAV kovo 16 d. informavo, kad tiriamas naujas per maistą plintančių ligų protrūkis. Mažiausiai 59 pacientai yra susiję su Salmonella enterica protrūkiu Sent Pole. Kol kas protrūkio priežastis nėra nustatyta.
TYMAI
LIBERIJA kovo 4 d. paskelbė, kad remiantis iš sveikatos darbuotojų gautais duomenimis, iš viso buvo pranešta apie 322 įtariamus tymų atvejus 5 šalies apskrityse. Laboratoriniais tyrimais buvo patvirtinti 72 atvejai.
AFGANISTANAS kovo 13 d. pranešė, kad nuo 2022 m. pradžios tymai išplito keliose šalies provincijose ir paveikė 15900 vaikų. Nuo šios ligos mirė 124 vaikai. Sveikatos specialistai nurodė, kad dauguma mirusių vaikų gyveno Afganistano sostinėje Kabule, Helmando ir Kundūzo provincijose, o daugiausia tymų atvejų fiksuota Jawzjan, Goro ir Kunduz provincijose. Šalyje pradėta 6 dienų vakcinacijos programa provincijose, kuriose nustatyta daugiausia tymų atvejų.
PIETŲ SUDANAS kovo 28 d. informavo apie tymų protrūkį Pietų Sudane. 2022 m. kovo pradžioje iš viso buvo pranešta apie 209 tymų atvejus, tarp jų 2 mirties atvejus. Dauguma atvejų yra vaikai iki 5 metų amžiaus (59,3%). Protrūkis paveikė 3 apskritis: Torit, Maban ir Tambura.
VIBRIOZĖ
NAUJOJI ZELANDIJA kovo 12 d. pranešė, kad užfiksavo staigų Vibrio parahaemolyticus sukeltų infekcijų padidėjimą. 2022 m. sausį buvo pranešta apie 30 susirgimo atvejų palyginti su 3 atvejais per tą patį laikotarpį 2021 m..
Naujosios Zelandijos maisto saugos pareigūnai jau anksčiau skelbė gyventojams, kad midijas prieš vartojimą reikia kruopščiai išvirti, nes buvo įrodymų, kad pasikeitus vandens temperatūrai ir sąlygoms jos gali tapti jautresnės bakterijoms.
Iš viso pranešta apie 19 atvejų iš Kenterberio, 7 - iš Plenty , 4 - iš Oklando ir Northland. 13 asmenų buvo hospitalizuoti.
VIDURIŲ ŠILTINĖ
NAMIBIJA kovo 2 d. pranešė apie nustatytus vidurių šiltinės atvejus sostinės rajone. Po pranešimo apie pirmąjį atvejį 2022 m. sausio mėn., buvo nustatyti susirgusio asmens 9 artimi kontaktai (iš jų 3 artimi kontaktai), kurie ištirti dėl vidurių šiltinės. Iš 3 artimų kontaktų, 2 buvo teigiami.
FIDŽIS kovo 6 d. informavo apie šalyje užregistruotus 44 vidurių šiltinės atvejus. Pasak sveikatos pareigūnų, vidurių šiltinė paprastai aptinkama vietovėse, kuriose nėra galimybės gauti švaraus geriamojo vandens. Žmonės primygtinai raginami, ypač gyvenantys kaimo vietovėse, kuriose švaraus geriamojo vandens tiekimas yra ribotas, visą maistui naudojamą vandenį užvirinti, taip pat laikytis pagrindinių higienos taisyklių, t. y. dažnai plauti rankas su muilu ir vandeniu, ypač po apsilankymo tualete ir prieš valgant ar ruošiant maistą.
Kovo 23 d. pranešė, kad po moters ir jos 2 vaikų mirties nuo vidurių šiltinės, šalies Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė 21 dienos karantiną Togovere kaime, Rakiraki rajone.
GAMTINĖS KILMĖS EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS
CIKLONAS, AUDROS
MADAGASKARAS kovo 14 d. informavo, kad nuo ciklono Gombe nukentėjo 100441 žmogus (20 307 šeimos) Nampula ir Zambezia provincijose, žuvo 15 ir buvo sužeista 50 žmonių. Dėl ciklono buvo evakuota 11629 žmonių. Ciklonas visiškai sugriovė 11882 namus ir smarkiai apgadino 16 sveikatos centrų, 346 mokymosi klases, 141 elektros stulpą ir 130 km kelių.
Atogrąžų ciklonas Gombe susiformavo 2022 m. kovo 7 d. virš Indijos vandenyno, prie Madagaskaro krantų. Kovo 8 d. ciklonas praskriejo virš šiaurinės Madagaskaro (ypač šiaurinės Toamasina ir Mahajanga provincijų), o kovo 11 d. pasiekė šalies vidurį.
MALAVIS kovo 15 d. pranešė, kad žuvusiųjų skaičius dėl atogrąžų ciklono Gombe perskridimo per pietinį šalies regioną išaugo iki 6.
MOZAMBIKAS kovo 25 d. informavo, kad dėl atogrąžų ciklono Gombe nukentėjo mažiausiai 736015 žmonių (148 253 šeimos), žuvo 63 žmonės ir buvo sužeisti 108 žmonės. Iš viso dalinai arba visiškai sugriauti 141854 namai, 69 sveikatos centrai, 1458 mokymosi klasės, 2764 elektros stulpai ir 12 vandens sistemų. Iš viso buvo prarasti 91177 hektarai pasėlių, smarkiai apgadinta 1008 km kelių.
LIŪTYS, POTVYNIAI IR NUOŠLIAUŽOS
KOLUMBIJA pranešė, kad nuo kovo mėn. prasidėjus lietaus sezonui, kuris tęsiasi iki birželio mėn., gausūs krituliai paveikė didžiąją šalies dalį (ypač Andų ir Ramiojo vandenyno regionus), sukeldami nuošliaužas, dėl kurių išsiliejo upės ir potvyniai. Remiantis pareigūnų duomenimis, nuo kovo 15 d. iki balandžio 3 d. pranešta apie 10 žuvusiųjų, 14 sužeistų, apie 5500 nukentėjusių žmonių, 22 pastatai buvo sugriauti, 736 - apgadinti. Taip pat pranešta apie 8 apgadintas švietimo įstaigas, kelis apgadintus kelius ir tiltus.
TUNISAS kovo 19 d. informavo, kad po pastarojo meto klimato svyravimų šalies šiaurės vakarus užklupo liūtys. Tuniso nacionalinio meteorologijos instituto duomenimis, šalies centre ir vidurio vakarų regionuose per keturias dienas iškrito 60 mm ir 80 mm lietaus. Išsiliejęs potvynių vanduo apgadino infrastruktūrą, namus, kitą nekilnojamąjį turtą. Be to, dėl smarkaus lietaus nukentėjo pasėliai ir vaismedžiai, kai kuriuose rajonuose dingo elektra. Nuo potvynių nukentėjo daugiau nei 4000 žmonių, dalis geriamojo vandens kai kuriose vietose yra užterštas.
KITI EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS
UKRAINOJE kovo mėnesį tęsiasi Rusijos pajėgų puolimas. Didžiausiame Europos konflikte per dešimtmečius Rusijos pajėgos susidūrė su kietu pasipriešinimu, nepaisant destruktyvios taktikos, iškilo tolesnio eskalavimo rizika. Rusijos pajėgos kovo 2 d. perėmė Chersono, pagrindinio uostamiesčio prie Dniepro žiočių, kontrolę, tačiau nuo kovo 15 d. patyrė Ukrainos atsakomąsias atakas miesto oro uoste. Rusijos pajėgoms vasario 28 d. apsupus Donbaso uostamiestį Mariupolį, jis tapo kovų židiniu, sukėlė niokojantį sunaikinimą ir didelę humanitarinę krizę. Kovo pabaigoje mieste liko apgultyje apie 170000 žmonių. Rusijos pietinis judėjimas pradėjo strigti nuo vasario pabaigos į šiaurę nuo Dniepro upės aplink Mykolajivo miestą, vartus į Odesą, didžiausią Ukrainos pakrantės miestą. Odesos griūtis atkirstų Ukrainą nuo Juodosios jūros. Šiaurėje Rusijos armija per mėnesį kontroliavo retai apgyvendintą žemės ruožą tarp sostinės Kyjivo šiaurės vakarinių priemiesčių ir Baltarusijos sienos. Rusijos bandymai patekti į Sumų, Charkivo, Černigovo ir Kyjivo miestus sulaukė stipraus pasipriešinimo. Rusija tankiai apgyvendintose vietovėse griebėsi sunkiosios artilerijos ir pražudė šimtus civilių aukų. Pavojus apsupti Kyjivą, Charkivą, Černigovą ir Sumus, taip pat Mykolajivą ir Odesą pietuose. Apsupimas gali atkirsti milijonus gyventojų nuo pagrindinių poreikių.
Jungtinės Tautos apskaičiavo, kad per mūšius žuvo arba buvo sužeisti daugiau nei 1104 žmonės, o kovo pabaigoje daugiau nei 10 mln. žmonių dėl karo paliko savo namus, iš jų 6,4 mln. pasiekė šalies vakarus, kas sukėlė apkrovą infrastruktūrai ir įtampą tarp vietos gyventojų, kadangi atvykėliai konkuruoja dėl darbo ir būsto.
Prezidentas Zelenskis per mėnesį kreipėsi į kelių Vakarų valstybių valdžios institucijas, įskaitant Jungtinę Karalystę, Vokietiją ir Prancūziją, ragindamas suteikti daugiau karinės pagalbos ir Ukrainą paskelbti neskraidymo zona. JAV kovo 15 d. šį prašymą atmetė, motyvuodama NATO įtraukimo į konfliktą su Rusija grėsme. Pabrėždama tokią riziką, Maskva kovo 12 d. paskelbė Vakarų karinės pagalbos siuntas Ukrainai teisėtais kariniais taikiniais.
Tuo tarpu Maskva ir Kyjivas pradėjo derybas. Pažymėtina, kad kovo 29 d. šalys susitiko Turkijos mieste Stambule, kur Kyjivas dar kartą pabrėžė, kad neutralumas reikalauja saugumo garantijų iš Jungtinės Tautos Saugumo Tarybos narių, ir pasiūlė atidėti sprendimą dėl Krymo statuso 15 metų po visiškų paliaubų. Maskva po derybų paskelbė sumažėjusias operacijas aplink Kyjivą ir Černigovą šiaurėje, o tai Kyjivas pavadino arba apgaulės aktu, arba Rusijos nesugebėjimo tęsti operacijų ženklu.
Cлава Україні! Героям слава!
Apžvalgą parengė Ekstremalių sveikatai situacijų centras pagal šiuos informacijos šaltinius:
ProMedmail
Center for International Disaster Information
The Global Disaster Alert and Coordination System
ReliefWeb
International Crisis Group