UŽKREČIAMOSIOS LIGOS
COVID-19
Pasaulio sveikatos organizacijos 2022 m. rugsėjo 25 d. duomenimis, pasauliniu mastu naujų COVID-19 savaitinių atvejų skaičius per savaitę nuo 2022 m. rugsėjo 19 d. iki 25 d. sumažėjo 11 % palyginti su praėjusia savaite. Iš viso pranešta apie daugiau nei tris milijonus naujų atvejų.
Naujų mirčių skaičius per savaitę sumažėjo 18 %, palyginti su ankstesne savaite, pranešta apie daugiau nei 8900 mirties atvejų.
2022 m. rugsėjo 25 d. visame pasaulyje buvo pranešta apie daugiau nei 612 mln. patvirtintų COVID-19 atvejų ir daugiau nei 6,5 mln. mirties atvejų.
Regioniniu lygiu naujai praneštų savaitės atvejų skaičius sumažėjo arba išliko stabilus visuose šešiuose PSO regionuose: Afrikos regionas (-33 %), Vakarų Ramiojo vandenyno regionas (-19 %), Amerikos regionas (-15 %), Pietryčių Azijos regionas (-11 %), Rytų Viduržemio jūros regionas (-8 %) ir Europos regionas (-1 %). Naujų mirčių per savaitę skaičius taip pat sumažėjo arba išliko stabilus visuose šešiuose regionuose: Afrikos regione (-34 %), Rytų Viduržemio jūros regionas (-26 %), Europos regionas (-26 %), Vakarų Ramiojo vandenyno regionas (-16 %), Amerikos regionas (-12 %) ir Pietryčių Azijos regionas (-3 %).
BEŽDŽIONIŲ RAUPAI
Nuo 2022 m. sausio 1 d. iki spalio 2 d. laboratoriniais tyrimais patvirtinta 68900 beždžionių raupų atvejų ir 25 mirties atvejai. Apie beždžionių raupų atvejus Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) buvo pranešta iš 106 šalių / teritorijų / sričių visuose šešiuose PSO regionuose.
Nuo paskutinio pranešimo, paskelbto 2022 m. rugsėjo 21 d., patvirtinti 7147 nauji atvejai (bendras atvejų skaičius padidėjo 11,6 %) ir pranešta apie 3 naujus mirties atvejus.
Per pastarąsias septynias dienas 26 šalys pranešė apie savaitės susirgimų skaičiaus padidėjimą, o didžiausias padidėjimas - 44,4 % - pranešta Nigerijoje. Viena nauja šalis, Egiptas, pranešė apie pirmąjį atvejį per pastarąsias 7 dienas (rugsėjo 27 d.).
Iš viso 39 šalys nepranešė apie naujus atvejus daugiau nei 21 dieną, tai yra didžiausias ligos inkubacinis laikotarpis.
39 savaitę (rugsėjo 26 d.- spalio 2 d.) visame pasaulyje užregistruotų naujų atvejų skaičius per savaitę sumažėjo 16,8 % (n = 3045 atvejai) palyginti su 38 savaite (rugsėjo 19 - 25) (n=3661 atvejis). Didžiausias sumažėjimas pastebėtas Amerikos regione (- 23%) ir Europos regione (-5 %). Nepaisant šių sumažėjimų, dauguma atvejų, apie kuriuos pranešta per pastarąsias keturias savaites, buvo iš Amerikos regiono (85,6 %) ir Europos regiono (12,8 %). Nuo rugsėjo 19 d. iki spalio 2 d. iš viso buvo pranešta apie 3 mirties atvejus: Jungtinės Amerikos Valstijos (n=2) ir Čekijos (n=1). Apskritai, Afrikos regionas pranešė apie didžiausią mirčių skaičių tarp patvirtintų atvejų (52 %).
Spalio 2 d. duomenimis, dešimt šalių, kurios pranešė apie didžiausią suminį atvejų skaičių pasaulyje, yra JAV (n=25672), Brazilija (n=7869), Ispanija (n=7188), Prancūzija (n=3999), Jungtinė Karalystė (n=3635), Vokietija (n=3625), Peru (n=2587), Kolumbija (n=2042), Meksika (n=1627) ir Kanada (n=1400). Kartu šios šalys sudaro 86,6 % atvejų, apie kuriuos pranešta visame pasaulyje.
CHOLERA
SIRIJA rugsėjo 10 d. paskelbė choleros protrūkį Alepe po 15 laboratoriškai patvirtintų atvejų, įskaitant vieną mirties atvejį. Nuo 2022 m. rugpjūčio 25 d. iki rugsėjo 10 d. iš viso šalyje buvo pranešta apie 936 sunkius ūmaus vandeningo viduriavimo atvejus, įskaitant mažiausiai 8 mirties atvejus. Daugiausia atvejų buvo pranešta iš Alepo (72,2 %, 676 atvejai), Deir-ez-Zor (21,5 %, 201 atvejis), Ar-Raqqa (1,8 %, 17 atvejų), Al Hasakeh (4,1 %, 38 atvejai), Hama (0,2 %, 2 atvejai) ir Lattakia (0,2 %, 2 atvejai). Patvirtintų choleros atvejų skaičius: 20 Alepe, 4 Latakijoje ir 2 Damaske.
Remiantis atliktu pirminiu įvertinimu, manoma, kad infekcijos šaltinis yra susijęs su žmonėmis, vartojančiais nesaugų vandenį iš Eufrato upės ir naudojančių užterštą vandenį pasėliams drėkinti.
Protrūkis kelia rimtą grėsmę Sirijos ir regiono žmonėms. Siekiant išvengti ligos plitimo, JT agentūros ir nevyriausybinių organizacijų partneriai glaudžiai bendradarbiauja su sveikatos priežiūros institucijomis, kad užtikrintų savalaikį ir veiksmingą atsaką. JT Sirijoje ragina šalis donores skubiai skirti papildomą finansavimą, kad būtų sustabdytas protrūkis ir užkirstas kelias jo plitimui, tiekiant vaistus ir kitas medicinos priemones.
DIFTERIJA
UKRAINA rugsėjo 27 d. pranešė apie difterijos protrūkį, užregistruotą viename iš Lvivo srities vaikų internatinėje mokykloje, kur taip pat apgyvendinti nuo vaikystės neįgalūs žmonės. Profilaktinės apžiūros metu pradinės difterijos stadijos požymiai buvo nustatyti 7 vaikams. Visi jie paguldyti į Lvivo regioninę infekcinių ligų klinikinę ligoninę. Sveikatos specialistai iš 165 kontaktinių asmenų atrinko medžiagą bakteriologiniam tyrimui. Taip pat tiriama jų vakcinacijos būklė.
Be to, buvo atlikta internatinės mokyklos patalpų dezinfekcija, asmeninių daiktų kamerinė dezinfekcija. Šiuo metu vyksta epidemiologinis tyrimas. Mėginiai tolesniems bakteriologiniams tyrimams bus išsiųsti į etaloninę laboratoriją.
Difterija - ūmi infekcinė liga, perduodama oro lašeliniu būdu. Jam būdingas lokalus fibrininis uždegimas, daugiausia burnos ir ryklės gleivinės, ir bendra organizmo intoksikacija, pažeidžiama širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemos ir inkstai.
PAKISTANAS rugsėjo 27 d. informavo, kad difterija nusinešė mažiausiai 10 vaikų gyvybes. Šis skaičius yra didžaiausias per paskutinius 2 mėnesius. Sveikatos specialistų duomenimis, mirčių nuo vakcinomis išvengiamos ligos skaičius gali būti 5 kartus didesnis nei oficialiai skelbiami skaičiai.
Kaip teigia vyresnysis pediatras prof. Jamalas Raza, Pakistano imunizacijos aprėptis nėra labai gera. Oficialiai teigiama, kad paskiepijama apie 70 procentų vaikų, tačiau realiai yra daug mažiau nei oficialiai skelbiama.
EBOLA
UGANDA rugsėjo 30 d. pranešė apie dar 4 patvirtintus Ebolos atvejus, taip pat 1 paciento, kuriam patvirtinta infekcija, mirtį. Iš viso šalyje užfiksuoti 54 Ebolos atvejai, 35 iš jų patvirtinti, o 19 - tikėtini. Nuo Ebolos infekcijos mirė 25 žmonės.
Sveikatos pareigūnai nustatė 427 kontaktinius asmenis, kurie stebimi. Dėl infekcijos šiuo metu gydoma 16 žmonių.
KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA rugsėjo 27 d. paskelbė Ebolos virusinės ligos protrūkio Kivu provincijoje pabaigą. Remiantis PSO rekomendacijomis, deklaracija buvo paskelbta praėjus 42 dienoms (du kartus ilgiau nei maksimalus Ebolos viruso infekcijų inkubacinis laikotarpis) po paskutinio ir vienintelio patvirtinto atvejo laidotuvių.
2022 m. rugpjūčio 21 d. šalyje buvo paskelbtas Ebolos protrūkis po to, kai laboratoriškai buvo patvirtintas Ebolos atvejis Kivu provincijoje. 46 metų moteris buvo paguldyta į ligoninę 2022 m. liepos 23 d. Pacientė mirė ligoninėje 2022 m. rugpjūčio 15 d. Kūnas buvo grąžintas šeimai ir tradiciniu būdu palaidotas 2022 m. rugpjūčio 16 d., prieš gaunant laboratorinių tyrimų rezultatus.
Nuo 2022 m. rugpjūčio 16 d. nebuvo nustatyta naujų patvirtintų ar tikėtinų atvejų. 172 kontaktą su susirgusiu asmeniu turėję žmonės stebėti 21 dieną. Tyrimai vis dar vyksta, siekiant nustatyti protrūkio šaltinį.
GELTONOJI KARŠTLIGĖ
BRAZILIJA rugsėjo 21 d. pranešė apie 4 tirtus galimus geltonosios karštligės atvejus (2 vyrai ir 2 moterys), iš kurių 3 buvo atmesti, o vienas atvejis vis dar tiriamas. Visi atvejai - nuo 40 iki 59 metų amžiaus.
Siekiant išvengti žmonių susirgimų, akcentuojamas prevencinių priemonių, ypač nemokamų skiepų nuo geltonosios karštligės, poreikis.
GRIPAS
JAV rugsėjo 16 d. pranešė apie žmogaus užsikrėtimą gripo A(H1N2) varianto (A(H1N2)v) virusu Viskonsine. Liga pasireiškė jaunesniam nei 18 metų asmeniui. Visuomenės sveikatos pareigūnai tęsia atvejo tyrimą.
2022 m. JAV buvo pranešta apie 7 naujus gripo A viruso variantus, įskaitant 3 H3N2v (Vakarų Virdžinija) ir 4 H1N2v (Mičiganas, Ohajus, Oregonas, Viskonsinas) virusus.
JAPONINIS ENCEFALITAS
NEPALAS rugsėjo 13 d. informavo apie Chitwan rajone prasidėjusį japoninio encefalito protrūkį, šiuo metu iš 22 tyrimų - patvirtinti 9 japoninio encefalito atvejai, 5 moterys ir 4 vyrai, kurių amžius svyruoja nuo 29 m. iki 75 m.
Iki šiol 4 japoniško encefalito atvejai patvirtinti Bharatpuro mieste, 2 - Madi savivaldybėje ir po vieną atvejį Rapti, Ratnanagar ir Kalika savivaldybėse. Infekcija pirmą kartą buvo nustatyta 2022 m. rugpjūčio 1-ąją savaitę, o vien per praėjusią savaitę buvo diagnozuoti 7 nauji ligos atvejai.
2018, 2020 ir 2021 metais Chitwan rajone buvo nustatyta po vieną japoninio encefalito atvejį, o 2019 m. ligos atvejų registruota nebuvo.
JUODLIGĖ
AZERBAIDŽANAS rugsėjo 9 d. informavo, kad 6 asmenims iš Piyadalar kaimo, Bardos regiono ant rankų ir dilbių rastos juodligei būdingos žaizdos. Visi asmenys buvo hospitalizuoti Centrinės rajono ligoninės infekcinių ligų skyriuje. 3 pacientų laboratorinių tyrimų rezultatai buvo teigiami. Jų sveikatos būklė vertinama kaip stabili. Tikimasi, kad pacientai netrukus bus išleisti namo.
UGANDA rugsėjo 8 d. paskelbė juodligės protrūkį Katoomoje, Kagongo rajone, Ibandos savivaldybėje, po to, kai vienas žmogus mirė suvalgęs užkrėstos mėsos.
Praėjusią savaitę į įvairias sveikatos priežiūros įstaigas buvo paguldyta dar daugiau nei 20 žmonių. Buvo uždarytos visos mėsines Kagonge, kad būtų užkirstas kelias tolesniam ligos plitimui. Taip pat, užkrėstose teritorijose paskelbtas karantinas.
KOKLIUŠAS
ISPANIJA rugsėjo 21 d. informavo, kad Hueskos provincijoje praėjusią savaitę užregistruotas kokliušo protrūkis - iki šiol užregistruota 15 atvejų 2 suaugusiems ir 13 vaikų nuo 1 mėnesio iki 7 metų amžiaus. 4 atvejai buvo patvirtinti laboratoriškai, o likusieji susiję kliniškai ir epidemiologiškai.
Dauguma susirgusiųjų nebuvo skiepyti, o vieną asmenį reikėjo hospitalizuoti. Be to, 2 susirgusių kūdikų - 1 ir 3 mėnesių amžiaus - motinos nėštumo metu nebuvo paskiepytos.
Pirmasis atvejis nustatytas paskutinę šių metų liepos savaitę, tačiau apie protrūkį pranešta vėlai. 2022 m. iki 36 savaitės buvo užregistruoti 84 kokliušo atvejai, kai pastarųjų 5 metų vidurkis yra apie 33 atvejus.
JAV rugsėjo 26 d. informavo, kad Roklando apygardoje, Niujorko valstijoje tiriami kokliušo atvejai. Šiuo metu grafystėje yra nustatyta 12 ligos atvejų, daug daugiau nei kitur Hadsono slėnyje. 2022 m. iki šiol apskrityje buvo užfiksuoti 25 kokliušo - kvėpavimo takų infekcijos su ryškiu, stipriu kosuliu, kuris ypač pavojingas kūdikiams - atvejai.
Ankstyvosios vaikystės vakcinacijos aprėptis Niujorko valstijos apskrityse labai skyriasi - daugiau nei pusėje apygardų rodikliai nesiekia valstijos prevencijos tikslo - 70,5 %.
KU KARŠTLIGĖ
AUSTRALIJA rugsėjo 13 d. paskelbė įspėjimą, nes buvo nustatytas nerimą keliantis retų bakterinių ligų atvejų skaičius. Sveikatos apsaugos pareigūnų teigimu, 2022 m. Ku karštlige susirgo 11 gyventojų, beveik dvigubai daugiau nei 5-7 atvejų vidurkis per pastaruosius 5-erius metus.
Šią ligą sukelia Coxiella burnetii bakterijos, kurias gali pernešti galvijai, ožkos, avys ir kengūros, o žmonės gali užsikrėsti tiesioginio kontakto metu arba įkvėpus dulkių, užterštų šlapimu, išmatomis ar kitais kūno skysčiais. Perdavimas iš asmens asmeniui yra retas atvejis.
Ligos simptomai yra didelis karščiavimas, šaltkrėtis, prakaitavimas, galvos skausmai, raumenų ir sąnarių skausmas ir didelis nuovargis. Užsikrėtusioms nėščiosioms gresia pavojingos nėštumo komplikacijos. Be to, negydomi asmenys gali susirgti sunkesnėmis ligos formomis, kurios gali sukelti hepatitą, pneumoniją ir širdies uždegimą, vadinamą endokarditu. Mirties atvejai nuo šios ligos yra reti. Nuo ligos skiepijama efektyvia vakcina.
LASSA KARŠTLIGĖ
NIGERIJA rugsėjo 4 d. informavo, kad 2022 m. 35 savaitę naujų patvirtintų Lassa karštligės atvejų skaičius išaugo nuo 5 atvejų 2022 m. 34 savaitę, iki 10 atvejų. Nauji atvejai registruoti Ondo, Edo ir Nasaravos valstijose.
Iš viso nuo 2022 m. 1-os iki 35-os savaitės buvo pranešta apie 170 mirties atvejų dėl Lassa karštligės (mirtingumas siekia 18,7 % ir jis yra mažesnis nei 2021 m. per tą patį laikotarpį - 22,7 %).
Iš viso 2022 m. 25 valstijos registravo bent vieną patvirtintą Lassa karštligės atvejį. Iš visų patvirtintų atvejų 70 % yra iš Ondo (31 %), Edo (26 %) ir Bauchi (13 %) valstijų.
Tarp susirgusiųjų vyrauja 21-30 metų amžiaus grupė. Patvirtintų atvejų vyrų ir moterų santykis yra 1:0,8.
LEGIONELIOZĖ
JAV rugsėjo 14 d. pranešė, kad Manheteno slaugos namuose mirė du legionelioze susirgę asmenys po to, kai įstaigoje buvo aptikta Legionella bakterija. Kol kas neaišku, ar legioneliozė buvo pagrindinė jų mirties priežastis.
Iš viso buvo ištirti 8 galimi legioneliozės atvejai, susiję su minėtais slaugos namais. 4 iš 8 žmonių mirė, įskaitant 2, kuriems buvo patvirtinta liga. 3-iasis pasveikęs atvejis taip pat buvo patvirtintas kaip teigiamas legioneliozės atvejis. Kiti 5 atvejai buvo susiję su žmonėmis, kurie turėjo preliminarių ligos požymių. Pasak slaugos namų atstovo, 8 susirgusių slaugos namų gyventojų amžius svyravo nuo 69 iki 93 metų.
ARGENTINA rugsėjo 4 d. paskelbė, kad Šiaurinėje Tukumano provincijoje esančioje klinikoje legioneliozės liga nusinešė 5-ą gyvybę. Dieną anksčiau buvo paskelbta apie 4 ankstesnes mirtis, visos San Miguel de Tucumán klinikoje, ir nurodyta, kad iš viso 11 žmonių užsikrėtė reta, bet sunkia plaučių liga. Iš 6 sergančiųjų, 3 toliau gydomi ligoninėje, o kiti asmenys stebimi namuose.
Vietos pareigūnai teigia tiriantys klinikos vandens tiekimo ir oro kondicionavimo sistemas.
LEPTOSPIROZĖ
ITALIJA rugsėjo 9 d. informavo, kad Ebolio ligoninėje nustatyti du leptospirozės atvejai. Tai 2 darbuotojai užsieniečiai, dirbantys buivolų fermose Piana del Sele. Pacientai gydomi infekcinių ligų skyriuje, jie yra izoliuoti.
Regiono sveikatos specialistai planuoja atlikti higienos sąlygų patikrinimus 2 įmonėse. Ši infekcija yra rimtas signalas dėl prastų darbo sąlygų, kuriose atsiduria darbuotojai, atvykę iš užsienio.
FILIPINAI rugsėjo 6 d. informavo, kad šalyje daugėja žiurkių platinamos leptospirozės atvejų - nuo 2022 m. pradžios mirė daugiau nei 200 žmonių. Nuo 2022 m. sausio 1 d. iki rugpjūčio 20 d., palyginti su tuo pačiu 2021 m. laikotarpiu, užsikrėtimų leptospiroze skaičius išaugo 15 % - nuo 1278 iki 1467 atvejų. Dauguma patvirtintų atvejų buvo patvirtinta Manilos regione.
LISTERIOZĖ
JAV rugsėjo 30 d. paskelbė perspėjimą dėl Benton Harbor sūrio gamintojo sūrių, siejamų su listeriozės protrūkiu, kurio metu nuo 2017 m. susirgo 6 žmonėmis 6 valstijose - Mičigane, Kalifornijoje, Džordžijoje, Masačusetse, Naujajame Džersyje ir Teksase. Protrūkis siejamas su brie ir kamambero sūriu, pagamintu Old Europe Cheese Inc. iš Benton Harbor. Bendrovė savanoriškai atšaukė savo brie ir kamambero sūrius. Vartotojai, įsigiję šio gamintojo brie ir kamambero sūrius, raginami jų nevalgyti, o išmesti arba grąžinti į pirkimo vietą.
Listeriozė yra rimta infekcija, kurią dažniausiai sukelia maistas, užterštas bakterija Listeria monocytogenes. Dauguma užsikrėtusių žmonių yra hospitalizuojami. Dėl šio protrūkio į ligoninę buvo paguldyti 5 žmonės, tačiau mirties atvejų registruota nebuvo.
MARBURGO HEMORAGINĖ KARŠTLIGĖ
GANA rugsėjo 16 d. paskelbė Marburgo virusinės ligos protrūkio, hemoraginės karštligės, beveik tokios pat mirtinos kaip Ebola, pabaigą, praėjus 2 mėnesiams po 3 atvejų, iš kurių 2 buvo mirtini. Epidemijos pabaiga paskelbta po to, kai 42 dienas nebuvo užfiksuotas nė vienas naujas ligos atvejis.
Marburgo virusinę ligą žmonėms perduoda vaisiniai šikšnosparniai, o tarp žmonių liga plinta per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusių asmenų kūno skysčiais ar paviršiais.
PSO paskelbė apie 1-ojo Marburgo viruso protrūkio Vakarų Afrikoje pabaigą 2021 m. rugsėjį, praėjus 42 dienoms po to, kai Gvinėjoje buvo nustatytas vienas atvejis.
Anksčiau buvo pranešta apie atsitiktinius protrūkius ir atvejus kitur Afrikoje, įskaitant Angolą, Keniją, Ugandą, Pietų Afriką ir Kongo Demokratinę Respubliką.
Liga prasideda staiga, dideliu karščiavimu, stipriu galvos skausmu ir bendru negalavimu. Remiantis PSO, mirtingumo atvejų skaičius ankstesnių protrūkių metu svyravo nuo 24 % iki 88 %, priklausomai nuo viruso padermės ir atvejo valdymo.
RIFTO SLĖNIO KARŠTLIGĖ
MAURITANIJA rugsėjo 16 d. paskelbė užregistravusi 4 žmonių, užsikrėtusių Rifto slėnio karštlige, mirtis. Atlikus 63 tyrimus hemoraginei karštligei nustatyti, buvo patvirtinti 7 Rifto slėnio ir 1 Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejai.
Teigiami Rifto slėnio karštligės atvejai buvo užregistruoti šiose valstijose: Tiris Zemmour, Hodh Gharbi, Tagant, Hodh El-Sharqi ir Trarza.
TYMAI
ETIOPIJA rugsėjo 20 d. informuoja, kad mirtinų ligų, tokių kaip tymai, stabligė ir kokliušas, Etiopijos Tigrajų regione daugėja po to, kai per pilietinį karą, prasidėjusį beveik prieš 2 metus, sumažėjo skiepijimų nuo šių ligų apimtys.
Tigrajų regione vaikų skiepijimo apimtys 2022 m. sumažėjo ir yra mažiau nei 10 %. Tai panaikina ilgus metus trukusias vyriausybės pastangas padidinti imunizacijos rodiklius.
Paliaubos tarp Tigrajų regiono ir federalinių pajėgų nuo 2022 m. kovo iki rugpjūčio pabaigos leido suteikti medicininę pagalbą ligoniams, tačiau humanitarinės pagalbos prieiga buvo sustabdyta, nes atnaujintos kovos.
Nuo karo pradžios tymų protrūkiai įvyko 10-yje iš 35 regiono rajonų.
ZIMBABVĖ rugsėjo 10 d. pranešė apie dar 6 įtariamus mirties nuo tymų atvejus iš Masvingo, todėl bendras aukų skaičius nuo 2022 m. balandžio padidėjo iki 704. 2022 m. rugsėjo 6 d. duomenimis, Zimbabvėje užregistruotas 6551 tymų atvejis per šį laikotarpį, beveik pusė atvejų registruota Manikalando provincijoje.
2022 m. rugpjūčio 29 d. prasidėjusi skiepų akcija baigta. Jos tikslas buvo paskiepyti 2,3 milijono vaikų nuo 6 iki 59 mėnesių amžiaus. Akcijos metu buvo paskiepyta apie 26,9 % numatytų vaikų.
JAV rugsėjo 3 d. informavo, kad pirmą kartą per 3 metus Marikopos apygardoje patvirtinti 3 tymų atvejai. Užsikrėtusieji yra 1 suaugęs ir 2 vaikai, visi 3 nebuvo skiepyti nuo tymų. Sveikatos apsaugos pareigūnai pranešė, kad vieno asmens būklė sunki, todėl jis gydomas ligoninėje. Visi 3 atvejai yra susiję, tačiau daugiau detalių nepateikiama. Vienas iš susirgusiųjų lankėsi užsienyje, tymų paveiktoje vietovėje.
Arizonoje tik daugiau nei 90 % vaikų yra paskiepyti nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės. Šis skaičius yra mažesnis nei per 2-ejus ankstesnius metus. Kolektyviniam imunitetui įgyti, reikia pasiekti 95 % skiepijimo apimtis.
VAKARŲ NILO KARŠTLIGĖ
MAURITANIJA rugsėjo 3 d. informavo, kad Hodh el Gharbi ir Brakna regionuose buvo patvirtinti 2 Rifto slėnio karštligės ir Krymo-Kongo hemoraginės karštligės atvejų mėginiai.
Rizikos zonų gyventojai raginami laikytis šių priemonių: vengti sąlyčio su gyvūnų krauju ir biologiniais skysčiais, miegoti po tinkleliu nuo uodų, atskirti gyvūnus nuo gyvenamųjų patalpų, reguliariai plauti rankas su muilu, maistui vartoti tik gerai išvirti mėsą ir pašildyti pieną prieš jį vartojant maistui. Pasireiškus karščiavimui ar kraujavimui, nedelsiant kreiptis į artimiausią sveikatos priežiūros įstaigą.
GAMTINĖS KILMĖS EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS
AUDROS, URAGANAI
JAMAIKA pranešė, kad uraganui vardu Ian, persikėlus į Pietus nuo salos iškrito maždaug 80-150 mm kritulių, bangavimas paveikė pakrantėse gyvenančius žmones.
Kaimanų salose Ian persikėlė į pietvakarius nuo salų kaip 1 kategorijos uraganas, todėl buvo uždaryti keliai ir dokai, nes potvynių susidariusios šiukšlės užblokavo prieigos taškus. Buvo pranešta apie elektros energijos tiekimo ir vandens tiekimo sutrikimus, tačiau rugsėjo 27 d. elektra ir vanduo buvo beveik visiškai atstatyti. Sparčiai besikeičiantis Ian kelias sukėlė iššūkių pasirengimo ir reagavimo operacijoms teritorijoje, o preliminarūs vertinimai rodo, kad su potvyniais susijęs poveikis yra palyginti nedidelis.
Rugsėjo 26 d. 19:00 EST Ian tiesiogiai nusileido Pinar Del Rio provincijoje, smogdamas kaip galingas 3 kategorijos uraganas, kurio didžiausias nuolatinis vėjas siekė 185 km/h greitį. Nukentėjo šešios vakarinės provincijos, o daugiau nei 61000 žmonių buvo evakuoti iš didelės rizikos zonų. Didžiausią Ian pykčio naštą patyrė Pinar del Río, labiausiai į vakarus nutolusi Kubos provincija, o visoje provincijoje buvo pranešta apie didelę žalą.
DOMINIKOS RESPUBLIKĄ rugsėjo 19 d. apėmė uraganas Fiona, kurio greitis siekė 150 km/h. Kilusios smarkios liūtys sukėlė nuošliaužas, griuvo tiltai, nutrūko elektros tiekimas, telekomunikacijos. Remiantis civilinės pagalbos institucijos paskelbta ataskaita, dėl uragano Fiona dvylika provincijų patyrė didžiausią žalą. Ataskaitoje nurodyta, kad nukentėjo 2614 namų, 457 - iš dalies, 4 sugriauti, taip pat žuvo 2 žmonės, o daugiau nei 12000 žmonių buvo evakuoti.
LIŪTYS, POTVYNIAI IR NUOŠLIAUŽOS
SALVADORAS rugsėjo 22 d. paskelbė raudonąjį pavojaus signalą beveik 30-yje savivaldybių, dėl didėjančio tebesitęsiančių liūčių poveikio. Rugsėjo 1-22 d. laikotarpiu civilinės saugos pajėgos pranešė apie 160 nuošliaužų ir daugiau nei 20 potvynių visoje šalyje, per kuriuos žuvo mažiausiai 11 žmonių.
HONDŪRAS rugsėjo 26 d. paskelbė 90 dienų nepaprastąją padėtį, kad nedelsiant ir veiksmingai reaguotų į šalyje kilusius potvynius. 48 valandoms buvo paskelbtas raudonasis pavojaus signalas Santa Barbaros ir Kopano departamentams, savivaldybėse besiribojančiose su Ulua upe. Dėl potvynių nukentėjo 3297 šeimos ir 796 namai, o 8276 asmenų skubiai teko evakuotis.
BULGARIJA informavo, kad dėl rugsėjo 2 d. Centrinės šalies Plovdivo srities teritoriją apėmusių intensyvių liūčių, kilo potvyniai, kurie padarė didelių nuostolių trijose savivaldybėse prie Stryamos upės - Karlovo, Kalojanovo ir Maritsa.
ŽEMĖS DREBĖJIMAI
PAPUA NAUJĄJĄ GVINĖJĄ rugsėjo 11 d. supurtė 7,6 balo stiprumo žemės drebėjimas, apgadinęs pastatus ir sukėlęs nuošliaužas, žuvo 12 žmonių, sužeistųjų skaičius siekia 42, sugriuvo 389 namai.
KITI EKSTREMALIEJI ĮVYKIAI, EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS
UKRAINOJE rugsėjo mėn. šalies pajėgos pasiekė reikšmingų laimėjimų pietuose ir šiaurės rytuose. Ukrainos pajėgos surengė du lygiagrečius kontrpuolimus prieš Rusijos pajėgas. Pirmasis kontrpuolimas, paskelbtas rugpjūčio pabaigoje, lėtai judėjo per Chersono regioną (į Pietus). Antrasis kontrpuolimas, padedant JAV žvalgybos duomenims, prasidėjo rugsėjo 6 d. ir greitai persikėlė per Charkivo sritį (Šiaurės Rytuose), nustebindama Rusijos pajėgas. Pranešama, kad Chersono puolimu buvo siekiama nukreipti Rusijos pajėgas į pietus, susilpninant gynybines linijas Šiaurės Rytuose ir suteikiant galimybę Ukrainos kariuomenei smogti visa jėga. Ukrainos pajėgos rugsėjo 6-14 dienomis atgavo 8500 kvadratinių kilometrų Charkivo, įskaitant strategiškai svarbius Kupiansko ir Iziumo miestus. Kitur Rytuose Rusijos remiamos valdžios institucijos rugsėjo 30 d. pareiškė, kad Ukrainos pajėgos „iš dalies apsupo" Rusijos karius Lymano mieste, Donecko srityje. Chersono puolimas Pietuose įstrigo, nors Ukrainos pajėgos rugsėjo 16 d. iš dalies sunaikino administracinį pastatą Chersono mieste su iš Vakarų siųsta raketa HIMARS.
Maskva pradėjo atsakomuosius smūgius, paskelbė dalinę mobilizaciją ir paskelbė naujos teritorijos aneksiją. Reaguodamos į Ukrainos kontrpuolimą, Rusijos raketos rugsėjo 11 d. smogė Charkivo miestui, nutraukdamos elektros ir vandens tiekimą; Rugsėjo 14 d. Dniepropetrovsko srities Krivij Riho mieste nulaužta hidroelektrinė. Rugsėjo 30 d. smogė humanitarinės pagalbos konvojui Zaporižės mieste (Pietryčiuose) ir žuvo mažiausiai 30 žmonių. Be to, V. Putinas rugsėjo 21 d. paskelbė dalinę karinę mobilizaciją ir grasino branduoliniais grasinimais, o de facto įgalioti pareigūnai keturiose iš dalies okupuotose teritorijose - Luhanske, Donecke, Zaporižėje ir Chersone - rugsėjo 20 d. paskelbė, kad referendumai dėl prisijungimo prie Rusijos vyks rugsėjo 23-27 d. Rugsėjo 27 d. valdžios institucijos paskelbė pergales rinkimuose. Rugsėjo 30 d. Kremliuje vykusioje ceremonijoje Putinas paskelbė visų keturių teritorijų aneksiją - didžiausią aneksiją Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, sakydamas: „Ginsime savo žemę visomis jėgomis ir visomis priemonėmis". Prezidentas V. Zelenskis tą pačią dieną pareiškė, kad Ukraina oficialiai paprašė „pagreitinto stojimo" į NATO.
Po to, kai netoli neseniai išlaisvinto Iziumo buvo aptikta masinė kapavietė, valdžia rugsėjo 23 d. pranešė, kad iš 436 rastų kūnų 30 turėjo kankinimo požymių. Rugsėjo 8, 15 d. JAV paskelbė karinės pagalbos paketus, kurių vertė atitinkamai yra 675 mln. ir 600 mln. dolerių.
Cлава Україні! Героям слава!
Apžvalgą parengė Ekstremalių sveikatai situacijų centras pagal šiuos informacijos šaltinius:
ProMedmail
Center for International Disaster Information
The Global Disaster Alert and Coordination System
ReliefWeb
International Crisis Group