Ką žinote apie pesticidus?

Dažnas atšilus orams ir prasidėjus šiltajam metų laikui susimąsto ar kovojant su piktžolėmis ir kenkėjais nevertėtų į pagalbą pasitelkti pesticidų. Šiuolaikinės priemonės pritaikytos patogiam buitiniam vartojimui ir yra gerokai mažiau toksiškos nei jų pirmtakės. Tačiau derėtų nepamiršti tinkamų apsaugos priemonių.
.
.
Pesticidus galima suskirstyti į pagrindines grupes:
- Insekticidai - pesticidai naikinantys žalingus vabzdžius;
- Herbicidai - pesticidai naikinantys žalingus augalus;
- Fungicidai - pesticidai naikinantys augalų ligas sukeliančius grybus;
- Rodenticidai - pesticidai naikinantys graužikus.
Lietuvoje dažniausiai naudojami piretrinų, piretroidų ir glifosatų grupėms priklausantys pesticidai, tačiau pasitaiko ir labai nuodingų pesticidų, priskiriamų fosforo organinių junginių grupei. Su pastaraisiais derėtų būti ypač atsargiems.
Dirbant su pesticidais būtina apsaugoti veidą, kvėpavimo takus, odą ir akis. Reikėtų mūvėti pirštines, rūbais pridengti atviras kūno vietas. Apdorojant didesnius plotus ar dirbant su pesticidais ilgesnį laiką, reikia dėvėti apsauginius akinius, respiratorių. Dirbdami atvirame ore, atkreipkite dėmesį, ar vėjas nepučia purškiamų chemikalų į Jus.
Draudžiama dirbant su pesticidais gerti ar valgyti, juos panaudojus būtina su muilu nusiplauti rankas, nusivilkti suterštus drabužius. Atminkite, kad jie gali būti pavojingi patekę į akis ar ant odos. Šias medžiagas laikykite saugiai, atskirai nuo maisto produktų, vaistų ir kitų buityje vartojamų priemonių, kad jų nepasiektų vaikai, naminiai augintiniai ar patys netyčia nesupainiotumėte.
Kaip atpažinti apsinuodijimą pesticidais:
- Patekus ant odos, atsiranda paraudimas, niežulys, rečiau pūslelinis bėrimas;
- Įkvėpus, atsiranda kosulys, dusulys, vėliau gali atsirasti galvos svaigimas, silpnumas;
- Prarijus, atsiranda pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, galvos svaigimas, sunkiais atvejais rankų drebulys, traukuliai, sąmonės netekimas.
Ką daryti apsinuodijus:
- Patekus ant odos, pesticidus būtina kuo greičiau nuplauti tekančiu vandeniu su muilu;
- Įkvėpus, derėtų išeiti į gryną orą, atsiradus dusuliui, galvos svaigimui - pasikonsultuoti su Apsinuodijimų informacijos biuro specialistais telefonu arba kreiptis į gydymo įstaigą;
- Prarijus pesticidų, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą ar bent jau pasikonsultuoti su Apsinuodijimų informacijos biuro specialistais telefonu (85) 236 20 52.
