2023 m. gegužės 29 d.

Naujienos

2022-03-10

Radiacinis fonas Lietuvoje nepakitęs, kalio jodido tablečių šiuo metu vartoti nereikia!

Kilus visuomenės nerimui dėl įvykių, susijusių su Ukrainos atominėmis elektrinėmis ir radioaktyviųjų atliekų saugojimo saugyklomis, informuojame, kad šiuo metu Lietuvos gyventojams grėsmės nėra ir kalio jodido (toliau - KJ) tablečių vartoti nereikia. Plačiau skaitykite čia > > > .
Radiacinės saugos centro (RSC) specialistai nuolat stebi radiacinį foną Lietuvoje, kuris yra nepakitęs ir gyventojams nėra jokio pagrindo nerimauti.  Apie bet kokį gręsiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu Lietuvoje, RSC nedelsiant informuos atsakingas institucijas ir gyventojus bei pateiks rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo.
Radiacinio fono Lietuvoje stočių teikiamus duomenis galima stebėti čia > > > .
Su įvykiais, susijusiais su Ukrainos atominėmis elektrinėmis KJ vartojimas negali būti siejamas, nes šiose elektrinėse ir radioaktyviųjų atliekų saugojimo saugyklose radioaktyviojo jodo nėra.
Pažymime, kad KJ tabletės vartojamos tik Baltarusijos atominės elektrinės avarijos atveju, kur technologiniame procese naudojamas radioaktyvusis jodas.
Labai svarbu įsidėmėti, kad KJ tabletes vartoti galima tik gavus Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas. Skydliaukės apsaugai branduolinės avarijos atveju netinkami vartoti jokie kiti jodo preparatai (pvz., spiritiniai jodo tirpalai ir / ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, taip pat maisto papildai su jodu), nes jie, kilus grėsmei, neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio ir, net skiedžiami vandeniu, gali sukelti apsinuodijimus bei nudegimus. Daugiau informacijos rasite Sveikatos apsaugos ministerijos tinklapyje > > >.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

1. Kiek valstybė įsigijo KJ tablečių?

Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras (toliau - ESSC), įgyvendindamas Valstybinio gyventojų apsaugos planą branduolinės ar radiologinės avarijos atveju ir vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanclerio pavedimą 2020 m. įsigijo 4 000 000 vnt. KJ tablečių.

 

2. Kiek kainavo KJ tabletės?

1 306 800 Eur valstybės biudžeto lėšų.

3. Kam KJ tabletės išdalintos ir kokiais kiekiais?

Stabiliojo jodo preparatais, nupirktais valstybės biudžeto lėšomis, 2020 m. yra aprūpinta 16 Lietuvos savivaldybių, kurių teritorijos patenka į skubių apsaugomųjų veiksmų zoną (30 km apie Baltarusijos atominę elektrinę) ir į išplėstinio planavimo atstumą (100 km apie Baltarusijos atominę elektrinę).
Skirstant stabiliojo jodo preparatus (Sveikatos apsaugos ministro įsakymais) buvo atsižvelgta į savivaldybių pateiktus poreikius. KJ tabletės buvo dalijamos gyventojams pagal gyvenamąją vietą (per seniūnijas ar kitais savivaldybėms priimtinais būdais) 2 dienų jodo profilaktikos kursui (po 4 KJ tabletes vienam suaugusiam žmogui ir po 2 KJ tabletes vienam vaikui iki 12 metų). Vilniaus miesto savivaldybėje buvo priimtas sprendimas KJ tabletes dalinti per vaistines, išrašant elektroninius receptus.
Be to, Vidaus reikalų ministerijai perduota 65 180 vnt. KJ tablečių (galimos branduolinės avarijos likviduotojams, 16 295 darbuotojų (pareigūnų) jodo profilaktikai atlikti).

 

 

4. Kodėl dalijamos KJ tabletės ir kokia jų nauda nelaimės atveju?

KJ tabletės (stabiliojo jodo preparatai) skydliaukės apsaugai vartojamos  tada, kai aplinkoje gali pasklisti ir (ar) pasklinda  radioaktyviojo jodo. Žmogaus skydliaukė pasisavina laiku panaudotus stabiliojo jodo preparatus (skydliaukė blokuojama) ir  radioaktyvusis jodas nebegali patekti į skydliaukę. Taip išvengiama žalingojo radioaktyviojo jodo  poveikio (pvz., nuo radioaktyviojo jodo poveikio galinčio išsivystyti skydliaukės vėžio).

5. Kaip reikėtų elgtis gavus KJ tabletes?

- Tinkamai saugoti KJ tabletes pagal gamintojo rekomendacijas, nes jų saugojimui labai svarbus temperatūrinis režimas ir drėgmė;
- stebėti tablečių galiojimo terminą ir prireikus laiku pasirūpinti jų atnaujinimu (kreiptis į savo savivaldybę). Gyventojams valstybės lėšomis nupirktų ir išdalintų KJ tablečių galiojimo terminas yra iki 2024 m. gruodžio mėnesio imtinai (tabl. Nr. 10) ir iki 2025 m. kovo mėnesio imtinai (tabl. Nr. 20);
- įsiminti, kur tabletes pasidėjote, kad įvykus nelaimei jos būtų „po ranka";
- KJ tabletės skydliaukės apsaugai vartoti tik tada, kai aplinkoje gali pasklisti ir (ar) pasklinda radioaktyviojo jodo (o ne kitų radioaktyviųjų izotopų) ir tik tada, kai jas vartoti rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija (įvykus nelaimei, ministerijos rekomendacijos nedelsiant būtų pateiktos žiniasklaidos priemonėmis);
- KJ tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu.
Atsižvelgiant į tai, būtina stebėti žiniasklaidos pranešimus, kuomet grėsmės atveju visuomenei būtų pranešta apie tai, kad, pvz., dėl technologinio proceso sutrikimo avarija neišvengiama ir Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja vartoti stabiliojo jodo preparatus.
Blokuoti skydliaukę KJ dar yra veiksminga praėjus 2 valandoms nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne vėliau nei praėjus 8 valandoms;
- naudoti KJ tabletes kitu, nei aukščiau nurodytas, laiku ir nesulaukus Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų, gali būti žalinga sveikatai.

 

6. Ar visos KJ tabletės išdalintos ir ar planuojama įsigyti papildomai?

 

KJ likutis SAM ESSC sandėlyje - 12 070 vnt. tablečių (3017 gyventojų jodo profilaktikai atlikti), kurios bus paskirstytos pagal savivaldybių poreikius.
Artimiausiu metu valstybės biudžeto lėšomis bus įsigyta ir išdalinta minėtoms 16 savivaldybių papildomai KJ tablečių - 5 proc. nuo kiekio, kurį šios savivaldybės jau gavo 2020 m.  
Apie papildomai planuojamų įsigyti KJ tablečių įsigijimą ir paskirstymą informuosime.

 

 

Aktuali informacija

KONTAKTAI

M. K. Čiurlionio g. 23,
Kaunas LT-44356
Tel. (8 - 37) 28 2244
Faksas: (8 - 37) 28 2250
e.paštas: info@essc.sam.lt
 

Vilniaus padalinys

Mindaugo g. 12 

Vilnius LT-03225

Tel. (8 - 5) 261 9888

e.paštas: info@essc.sam.lt 

 

DARBO LAIKAS

I-IV  8.00-17.00
V     8.00-15.45
Pietų pertrauka: 12.00-12.45
Budintis specialistas poilsio laiku

Tel. (8 - 37) 28 2244

Faksas (8 - 37) 28 2250

e. paštas bud@essc.sam.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas 191349831

PVM mokėtojo kodas LT100004955514

A.s. LT517300010002457700  „Swedbank", AB
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Naudojimosi svetaine sąlygos

Lankytojų statistika: 5772518

Šiandien: 1700

© 2010 Ekstremalių sveikatai
situacijų centras.

Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema