2020 m. spalio 1 d.

Naujienos

2016-10-19

Smalkės – grėsmė ir naujų būstų gyventojams

Iki šiol vis dar gyvybingas mitas, kad smalkėmis arba anglies monoksidu galima apsinuodyti tik kaime, kūrenant pečių. Deja, didžioji dalis pacientų, gydomų dėl apsinuodijimo smalkėmis, atvyksta iš tvarkingų, dažnai naujos statybos namų ir butų, šildomų katilu ar turinčių dujinį boilerį. Šių apsinuodijimų kasmet padaugėja atvėsus orams. 
 
Smalkės susidaro ne visiškai sudegus medžiagoms, turinčioms anglies. Pagrindinė toksiškai veikianti smalkių dalis yra anglies monoksidas (iki 3,6 proc.), be jo smalkių sudėtyje yra anglies dioksido (CO2), nesudegusių anglies dalelių, azoto oksidų ir kitų priemaišų.
 
Anglies monoksidas (CO) - bekvapės, bespalvės, beskonės, vietiškai nedirginančios dujos, dar vadinamos „tyliuoju žudiku". Apsinuodijimas anglies monoksidu labai pavojingas tuo, kad lengvo apsinuodijimo atveju atsiradę negalavimai, tokie kaip galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, gali būti neatpažinti ir nesusieti su apsinuodijimu. Ilgesnį laiką pabuvus aplinkoje, kur didelė anglies monoksido koncentracija galima apsinuodyti sunkiai, tuomet prarandama sąmonė ir pasiliekama užterštoje aplinkoje. Yra buvę atvejų, kai žmonės nekreipdavo dėmesio į nežymius, kartkartėmis atsirandančius negalavimus, kol vieną dieną, dėl blogai veikiančio dujinio boilerio ar kito šildymo įrenginio, aplinkoje susidarydavo didelė anglies monoksido koncentracija ir įvykdavo nelaimė. Net puikiai veikiantis dujinis ar kieto kuro katilas, boileris, susidarius tam tikroms sąlygoms gali į aplinką skleisti anglies monoksidą. Šalia šių įrenginių būtina įtaisyti anglies monoksido detektorių.
 
Pavojinga sėdėti uždaroje patalpoje, pavyzdžiui garaže, užvedus automobilį. Net ir lauke, jei automobilio salonas nesandarus, užvestame automobilyje sėdintys žmonės gali apsinuodyti smalkėmis to nejausdami.
 
Apsinuodijus pažeidžiamos beveik visos organizmo sistemos, tačiau labiausiai deguonies badui jautrios yra smegenys. Lengvo apsinuodijimo atveju atsiranda galvos skausmas, svaigimas, veržimo jausmas, pulsavimas smilkiniuose, ūžimas ausyse, dažnas kvėpavimas, pykinimas, kartais su vėmimu. Žmogus išlieka sąmoningas. Sunkesnio apsinuodijimo atveju sutrinka koordinacija, galima staiga netekti sąmonės, prasidėti traukuliai, padidėti kūno temperatūra, atsirasti dusulys. Toks ligonis jau nesuvokia, kad reikia išeiti iš apnuodytos aplinkos, vystosi koma, širdies ritmo sutrikimai, žmogus gali mirti.
Apsinuodijusį žmogų pirmiausia reikia išnešti iš užterštos patalpos į gryną orą, prasegti drabužius, kad jis galėtų kvėpuoti, gautų kuo daugiau deguonies. Įtarus apsinuodijimą smalkėmis reikia kreiptis į gydytoją.
Atėjo šildymo sezonas, todėl būkite atidesni ne tik kūrendami krosnis ar židinius, bet ir šildymo katilus bei boilerius, įsirenkite anglies monoksido detektorius.
 
5 patarimai, padėsiantys apsisaugoti nuo apsinuodijimo anglies monoksidu:
  • Įsirenkite bent vieną į anglies monoksidą reaguojančią signalizaciją (detektorių), geriausia miegamajame, katilinėje ir patalpoje, kur įrengtas dujinis boileris;
  • Tinkamai prižiūrėkite dujų prietaisus bei jų aptarnavimą, o namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) išsikvieskite tik tos srities specialistus;
  • Krosnis, šildymo katilus, dujinius boilerius bent kartą metuose tikrinkite ir valykite.
  • Nelaikykite automobilio užvestu varikliu garaže, net jeigu atidarytos garažo durys;
  • Nepalikite įjungtų šildytuvų be priežiūros, juos statykite toliau nuo užuolaidų ir baldų, o išeinant iš namų būtinai išjunkite;

Apsinuodijimų informacijos biuras: nemokamos konsultacijos apsinuodijimų klausimais visą parą telefonu 8 5 236 2052.


Informaciją parengė: Sveikatos apsaugos ministerijos
Ekstremalių sveikatai situacijų centro
Apsinuodijimų informacijos biuras

 

KONTAKTAI

Rožių al. 4A,
Vilnius LT-03160
Tel. (8 5) 261 9888
Faksas: (8 5) 231 4436
e.paštas: info@essc.sam.lt

DARBO LAIKAS

I-IV  8.00-17.00
V     8.00-15.45
Pietų pertrauka: 12.00-12.45
Budintis specialistas poilsio laiku

Tel. (8 5) 261 9888

Faksas (8 5) 262 1962

e. paštas bud@essc.sam.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas 191349831

PVM mokėtojo kodas LT100004955514

A.s. LT517300010002457700  „Swedbank", AB
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Naudojimosi svetaine sąlygos

Lankytojų statistika: 4031951

Šiandien: 501

© 2010 Ekstremalių sveikatai
situacijų centras.

Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema