2023 m. birželio 4 d.

Naujienos

2011-04-11

Tarptautinės priimančiosios šalies paramos pratybos „Baltijos šeimininkas 2011“

      Ekstremalių sveikatai situacijų centro Planavimo ir kontrolės skyriaus vedėjas Vladas Mireckas bei vyriausiosios specialistės Inga Tamulaitytė ir Vilma Miglinė 2011 m. balandžio 3 - 8 dienomis dalyvavo tarptautinėse priimančiosios šalies paramos pratybose „Baltijos šeimininkas 2011" (angl. Baltic Host 11), per kurias atstovavo Sveikatos apsaugos ministerijai.

     Trečią kartą rengiamos vadinamosios kompiuterinės „stalo" pratybos vienu metu vyko Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Vadovaujantis pratybų štabas veikė Lietuvoje, Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centre Nemenčinėje.

     Pratybų metu vertinti valstybių infrastruktūros ir institucijų gebėjimai priimti sąjungininkų pajėgas, modeliuotos įvairios probleminės situacijos, kurias bendrai sprendė įvairios civilinės institucijos.

     Šių pratybų metu taip pat buvo siekiama didinti Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų NATO šalių karinių ir civilinių institucijų suderinamumą, stiprinti ir gerinti bendradarbiavimą vykdant priimančiosios šalies paramos operacijas, nustatyti šalių infrastruktūros ir institucijų vystymo kryptis siekiant stiprinti saugumo užtikrinimo ir gynybos galimybes.

     Pratybose dalyvavo beveik 300 kariškių ir civilių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, taip pat Norvegijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos, JAV, NATO ir JAV karinių pajėgų Europoje vadavietės. Lietuvos nacionaliniame štabe dalyvavo beveik visų Lietuvos ministerijų ir daugelio savivaldybių atstovai. Kartu dirbo Klaipėdos jūrų uosto, AB „Lietuvos geležinkeliai", VĮ „Oro navigacija" atstovai.

     Priimančiosios šalies parama - civilinė ir karinė pagalba, kurią taikos nenumatytų atvejų, krizių ir ginkluotų konfliktų metu teikia priimančioji šalis sąjungininkų pajėgoms, kurios atvyksta, vykdo operacijas ar tranzitu vyksta per priimančiosios šalies teritoriją. Tokios pagalbos priėmimo ir teikimo pagrindą sudaro pasirašyti susitarimai tarp atitinkamų priimančiųjų ir siunčiančiųjų šalių ir (arba) NATO vadovybės.

     Specialiai pratyboms parengtame scenarijuje pateikiami išgalvoti įvykiai, kai konkrečiame rajone susidaro krizei artima situacija. Scenarijus sukurtas taip, kad į pratybas susirinkę įvairių ministerijų, institucijų ir kariuomenės atstovai savo veiksmus atliktų pagal NATO dokumentuose nustatytus priimančiosios šalies paramos reikalavimus valstybėms narėms.

     Pratybų „Baltijos šeimininkas 2010" scenarijus:

     Demokratinės valstybės Samoros Sapalijos regiono etninė gyventojų dauguma įkuria judėjimą už nepriklausomybę Sapalijos laisvės judėjimas (SLJ). Šalyje prasideda pilietiniai neramumai, savižudžių išpuoliai. Samoros vyriausybė paskelbia nepaprastąją padėtį ir įveda komendanto valandas.
 
     Etninę suirutę kursto SLJ. Samoros ministras pirmininkas apkaltino 3A remiant SLJ ir grasina imtis atsakomųjų veiksmų. Samoros 3-oji mechanizuotoji pėstininkų brigada pajuda link vakarinių sienų. Samoros oro pajėgoms paskelbiama aukščiausioji parengtis. Dėl pastarųjų įvykių Samoroje, Pinges, Brasana, Matau ir NATO pradeda konsultacijas dėl Šiaurės Atlanto Sutarties 4-ojo straipsnio nuostatų. Šiaurės Atlanto Taryba priima sprendimą aktyvuoti NATO greitojo reagavimo pajėgas ir dislokuoja jas į 3 A valstybes.


     Sveikatos apsaugos ministerijai per pratybas atstovavę asmenys sprendė du pagrindinius uždavinius: užtikrino sveikatos priežiūros paslaugų teikimą užkrečiamąja liga susirgusiems NATO pajėgų kariams ir organizavo medicinos pagalbos paslaugų teikimą nukentėjusiesiems per didelio masto incidentą (įvykus dideliam sprogimui nukentėjo 385 asmenys).

     Balandžio 7 d. surengta svečių ir žiniasklaidos diena, kurioje dalyvavo Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris, krašto apsaugos vadovybė, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, kt. svečiai.

     Lietuvoje už šių pratybų planavimą ir organizavimą atsakingas Mobilizacijos departamentas prie Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos. Pirmą kartą pratybos „Baltijos šeimininkas" Baltijos šalyse vyko 2009 m. Tartu, Estijoje. Dalyvaujančios šalys sutarė, kad tokie mokymai turi būti organizuojami kasmet. 2010 metų pratybų šeimininkė - už planavimą ir organizavimą atsakinga šalis - buvo Latvija, šiais 2011 metais - Lietuva, kitais 2012 metais planuojama, kad vėl vadovaus Estija.

Informacija parengta pagal www.kam.lt
Nuotraukos Alfredo Pliadžio.

Daugiau informacijos galima rasti Krašto apsaugos ministerijos tinklapyje:
 
 

 

Aktuali informacija

KONTAKTAI

M. K. Čiurlionio g. 23,
Kaunas LT-44356
Tel. (8 - 37) 28 2244
Faksas: (8 - 37) 28 2250
e.paštas: info@essc.sam.lt
 

Vilniaus padalinys

Mindaugo g. 12 

Vilnius LT-03225

Tel. (8 - 5) 261 9888

e.paštas: info@essc.sam.lt 

 

DARBO LAIKAS

I-IV  8.00-17.00
V     8.00-15.45
Pietų pertrauka: 12.00-12.45
Budintis specialistas poilsio laiku

Tel. (8 - 37) 28 2244

Faksas (8 - 37) 28 2250

e. paštas bud@essc.sam.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas 191349831

PVM mokėtojo kodas LT100004955514

A.s. LT517300010002457700  „Swedbank", AB
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Naudojimosi svetaine sąlygos

Lankytojų statistika: 5784718

Šiandien: 398

© 2010 Ekstremalių sveikatai
situacijų centras.

Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema