2023 m. rugsėjo 28 d.

Naujienos

2014-04-01

Tarpvalstybinės grėsmės sveikatai – Europos politikos dienotvarkės viršūnėje

Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro atstovai dalyvavo Europos Komisijos (EK) inicijuotame regioniniame seminare, skirtame didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai valdymui. EK atstovai pristatė naują Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą, numatantį valstybių narių parengties ir atsako į visuomenės sveikatos iššūkius politiką. Komentuodamas šį sprendimą, už sveikatos reikalus atsakingas ES Komisijos narys Toni Borg‘as yra pabrėžęs, kad kai eina kalba apie sveikatos saugumą, „Europa visada tikisi geriausio, tačiau privalo būti pasirengusi blogiausiam".

 

„Naujasis Europos Sąjungos dokumentas yra reikšmingas instrumentas Europos visuomenės sveikatai užtikrinti, - teigė Sveikatos apsaugos ministerijos Epidemiologinės priežiūros vedėja Loreta Ašoklienė. - Nauju sprendimu nustatomas koordinuotas reguliavimas, pagal kurį turėtų būti vykdoma epidemiologinė priežiūra ir stebėseną, privalo veikti skubaus įspėjimo ir reagavimo į tarpvalstybines grėsmes sveikatai sistema, atliekamas veiksmų planavimas ir koordinavimas, turi vykti komunikacija, įsteigtos atitinkamos struktūros, stiprinamas aktyvus bendradarbiavimas Lietuvoje ir visoje Europoje, užtikrinamos pacientų teisės į sveikatą". Pasak L. Ašoklienės, nemažiau svarbi naujojo sprendimo dalis yra skirta susitarimui dėl bendro medicininių atsako priemonių pirkimo. Visos to pageidaujančios ES institucijos ir valstybės narės, pasirašiusios susitarimą, galės dalyvauti bendro pirkimo procedūroje, kas sudarys geresnes sąlygas šalims įsigyti reikiamų medicininių priemonių, pvz., vakcinų ar vaistų, tai leis užtikrinti efektyvesnę didelių tarpvalstybinių grėsmių valdymą.

 

Europos Palamento ir Tarybos sprendimas dėl didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai valdymo patvirtintas 2013 m. spalio 22 d. Kiekviena valstybė narė turi įgyvendinti šį Sprendimą. Pagal šį Sprendimą įsteigiamas Sveikatos saugumo komitetas (toliau - SSK), kuris palaikydamas ryšį su Komisija koordinuoja valstybių narių parengties ir atsako veiksmų planavimą, informacijos perdavimą ir valstybių narių atsako veiksmus reaguojant į dideles tarpvalstybinio pobūdžio grėsmes sveikatai. Į SSK sudėtį įeina kiekvienos ES valstybės narės atstovai. Lietuvai šiame komitete atstovauja Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro direktorius Vytautas Gailius. Pasak V. Gailiaus, jo vadovaujamas centras 24 val. per parą 7 savaitės dienas renka ir teikia informaciją, susijusią su ekstremaliomis visuomenės sveikatai situacijomis, kartu su Sveikatos apsaugos ministerija koordinuoja parengtį grėsmėms ir atsaką į jas šalies ir tarptautiniu mastu.

 

Naujasis Europos Parlamento ir tarybos sprendimas taikomas visuomenės sveikatos priemonėms, kurių imamasi šių didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai atžvilgiu: biologinės kilmės grėsmės, užkrečiamosios ligos, atsparumas antimikrobiniams preparatams ir su sveikata susijusios infekcijos, specifinės sveikatos problemos, biologiniai veiksniai, cheminės kilmės ir su aplinka susijusios grėsmės bei grėsmės, kurių kilmė yra nežinoma, taip pat kiti įvykiai, apibrėžiami tarptautinio masto ekstremaliomis visuomenės situacijomis.

 

Seminare Vilniuje dalyvavo Lietuvos, Estijos, Latvijos, Suomijos, Norvegijos, Lenkijos, Švedijos ir Danijos politiką formuojančių ir įgyvendinančių institucijų specialistai, ryšių su visuomene ekspertai, tarptautinių organizacijų - Europos Komisijos, Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos centro, Europos maisto saugos agentūros, Anglijos visuomenės sveikatos institucijos vadovai ir pareigūnai. Šie seminarai organizuojami ir kituose Europos regionuose.

 

Informaciją parengė SAM Ryšių su visuomene skyrius, natalja.samp@sam.lt, tel. (8 5) 266 1411.

 

Aktuali informacija

KONTAKTAI

M. K. Čiurlionio g. 23,
Kaunas LT-44356
Tel. (8 - 37) 28 2244
Faksas: (8 - 37) 28 2250
e.paštas: info@essc.sam.lt
 

Vilniaus padalinys

Mindaugo g. 12 

Vilnius LT-03225

Tel. (8 - 5) 261 9888

e.paštas: info@essc.sam.lt 

 

DARBO LAIKAS

I-IV  8.00-17.00
V     8.00-15.45
Pietų pertrauka: 12.00-12.45
Budintis specialistas poilsio laiku

Tel. (8 - 37) 28 2244

Faksas (8 - 37) 28 2250

e. paštas bud@essc.sam.lt

 

 

Biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas 191349831

PVM mokėtojo kodas LT100004955514

A.s. LT517300010002457700  „Swedbank", AB
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Naudojimosi svetaine sąlygos

Lankytojų statistika: 5960519

Šiandien: 738

© 2010 Ekstremalių sveikatai
situacijų centras.

Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema